- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Elektros ir dujų tiekėjai „Ignitis“ siūlant diversifikuoti gamtinių dujų buitiniams vartotojams tiekimo portfelį 2024 metų pirmajam ketvirčiui, energetikos rinkos reguliuotojo vadovas Renatas Pocius palaiko bendrovės planus dalį iš anksto įsigytų dujų saugoti Latvijos Inčukalno saugykloje papildomai įsigyjant jos pajėgumų.
„Turbūt galime fiksuoti, kad vis tik ta alternatyva Inčukalnis versus apsidraudimas (finansinėmis išvestinėmis priemonėmis – BNS) turėtų būti naudojama, įvertinama. Jeigu, kaip jūs minėjote, šiandien 10 eurų yra kaina, tai bet kokiu atveju turime 36 eurus (skirtumą – BNS), palyginus su 48 eurais (dujų portfelio apsidraudimo kaina žiemai – BNS), tai yra gerokai pigiau“, – ketvirtadienį VERT surengtoje diskusijoje teigė R. Pocius.
Pasak „Igničio“ dujų didmeninės prekybos departamento vadovės Astos Virbickienės, papildomi saugyklos pajėgumai antrinėje rinkoje šiuo metu kainuoja 10 eurų už megavatvalandę (MWh).
„Galbūt transportavimas yra vienas-kitas euras, bet vis tiek sumoje tai būtų pigiau“, – pridūrė R. Pocius.
Diversifikuoti 2024 metų pirmojo ketvirčio dujų portfelį „Ignitis“ siūlo siekiant nuo kitų metų sumažinti jų kainą vartotojams. Bendrovė siūlo portfelio kainą skaidyti į fiksuotą bei kintamą, dalį iš anksto įsigytų dujų papildomai saugant saugykloje – dėl to įmonė ketina įsigyti papildomų jos pajėgumų.
Dėl tokios schemos bendrovė VERT prašo papildyti Valstybės reguliuojamų kainų gamtinių dujų sektoriuje nustatymo metodiką, taip pat ketinama konsultuotis su visuomene bei rinka.
Vis dėlto, pasak „Igničio“, 22,6 teravatvalandės (TWh) siekiantys Inčukalno saugyklos pajėgumai 2023–2024 metams yra visiškai rezervuoti, todėl bendrovė papildomų pajėgumų įsigytų antrinėje rinkoje.
R. Pocius įsitikinęs, jog po maždaug 26 eurų rinkos kainą įsigytų dujų saugojimas saugykloje vartotojams būtų pigesnė alternatyva.
„Tai tikrai galima net ir toje antrinėje rinkoje nuolat sekti, ieškoti ir turbūt pats principas, dėl kurio mes galime sutarti, kad jeigu būtent saugyklos plius transportavimo kaštai ir dar čia irgi swap'ų (keitimosi – BNS) galimybė atsiranda – tai reiškia, kad nebūtinai reikėtų transportuoti dujas fiziškai. Jeigu tu swap'ini dujas, apskritai nėra transportavimo kaštų“, – kalbėjo VERT pirmininkas.
Nyderlandų TTF prekybos taške ICE biržoje rugpjūčio ateities dujų sandorių kaina ketvirtadienį vidurdienį buvo 26,4 euro už MWh, tuo metu 2023–2024 metų žiemos mėnesių sandorių kainos svyravo nuo 47,4 iki 48,1 euro.
Inčukalnis nėra išsigelbėjimas
Tuo metu „Ignitis grupės“ valdybos narys Mantas Mikalajūnas pažymėjo, kad TTF biržoje matoma momentinė kaina nereiškia, jog už tiek bus galima įsigyti dujų.
„TTF matoma momentinė kaina dar tikrai nereiškia kainos Lietuvoje. TTF susiformuoja per mėnesį, tai tiek šio mėnesio, tiek kito mėnesio kaina gali būti didesnė“, – VERT diskusijoje teigė M. Mikalajūnas.
Jis pakartojo, jog dalies iš anksto įsigytų buitiniams vartotojams skirtų dujų saugojimas Latvijos saugykloje yra vienas iš numatomų instrumentų.
„Jeigu mes suderiname principus, mes rytoj einame į rinką ir žiūrime, kokios yra galimybės tai padaryti, – tiek persistumdyti pačių dujų srautus, galbūt kažkokiais gabaliukais pasidedant, kas lieka vieną ar kitą mėnesį ir panašiai“, – teigė M. Mikalajūnas.
Vis dėlto, pasak „Igničio“ atstovo, dujų saugojimas ne visada būtų išsigelbėjimas su norimu rezultatu.
„Bet šiai dienai, (...) jei susumuotume visus infrastruktūrinius kaštus pasinaudojant saugykla ir palygintume su tuo, ką galime apsidrausti finansinėmis priemonėmis, tai net nebūtų naudingiau. Tai čia Inčukalnis nėra toks išsigelbėjimas, kuris duotų tokį rezultatą“, – teigė M. Mikalajūnas.
„Plius, kad pasidėtume dujas į Inčukalnį, reikia turėti tų dujų. (...) Bendrovė planuodama kiekius, planuoja ir vartotojų vartojimą. Šiai dienai atsivežti laivą būtų per daug, o penktadalio ar šeštadienio laivo į Lietuvą niekas neatveš, arba tie kaštai labai stipriai išaugtų. Dėl to operaciškai tai yra pakankamai sudėtingai įgyvendinta opcija“, – pridūrė „Igničio“ atstovas.
Jo teigimu, dalyvauti aukcionuose dėl Inčukalnio pajėgumų „Ignitis“ galėtų tik tuomet, kai būtų aišku dėl jų panaudojimo.
„Kadangi iki šiol neturime suderinto mechanizmo, ar naudoti Inčukalnio saugyklą ir buitinių vartotojų kainos stabilizavimui, tai iš anksto tokie pajėgumai nėra perkami, nes yra ir tikrai atvirkštinių pavyzdžių, kaip praėjusiais metais – vasarą kainos kaip tik buvo labai stipriai sukilusios ir rugpjūčio mėnesį pasiekė netgi piką“, – teigė M. Mikalajūnas.
„Tai tokiu atveju net neapsimoka tos saugyklos naudoti, jeigu taip atsitinka“, – pridūrė jis.
Šiuo metu Latvijos saugykloje „Ignitis“ saugo tik komerciniams klientams skirtas dujas.
Pasak bendrovės dujų didmeninės prekybos departamento vadovės A. Virbickienės, „Igničio“ buitiniai vartotojai suvartoja apie 2,5 teravatvalandės (TWh) dujų per metus.
Nepaisant rinkoje pastaruoju metu smarkiai sumažėjusių dujų kainų, Lietuvos gyventojai už jas vis dar moka didelę kainą, o Vyriausybė antrąjį pusmetį ir toliau mokės milijonines kompensacijas. Taip atsitiko, nes 71 proc. jiems skirtų dujų antrajam šių metų pusmečiui „Ignitis“ įsigijo po 125,2 euro už MWh vidutinę kainą.
„Ignitis grupės“ atstovas Artūras Ketlerius anksčiau BNS sakė, kad tokia kaina užfiksuota paskutinį 2022 metų ketvirtį, kai buvo tikėtasi sudėtingos žiemos ir dar didesnių dujų kainų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nebeliks Statybos inspekcijos pasitikėjimo linijos
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nuo 2025 metų sausio naikina pasitikėjimo liniją, skirtą pateikti anoniminius skundus dėl įvairių pažeidimų. ...
-
Paveldo pastatų tvarkymui Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti 8 mln. eurų
Į paveldotvarkos programą atrinktų pastatų tvarkymui Vilniaus miesto savivaldybė ketina skirti 8 mln. eurų. ...
-
Gentvilas: savivaldybės per lėtai steigia mažo užterštumo zonas8
Valdžiai keliant tikslą visose šalies savivaldybėse iki 2030 metų įrengti 6 tūkst. viešų elektromobilių įkrovimo stotelių, jas siūloma įpareigoti skubinti šį procesą. ...
-
RRT: 4G ir 5G mobilaus ryšio sparta miestams bei regionams vis dar nevienoda1
Itin spartus mobilusis 5G ryšys dengia 94,6 proc., o 4G – 97,9 proc. šalies teritorijos, tačiau jų sparta – miestams ir regionams dar nevienoda, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), remdamasi operatorių pateiktais ir ta...
-
Po Skardžiaus pasisakymo dėl jėgainių – Kreivio replika: aš tokių skaičių net susapnuot negaliu11
Elektros kainos kitąmet turėtų būti panašios kaip šiemet, mat vis daugiau energijos gaunama iš atsinaujinančių šaltinių. Lietuva pati jau pasigamina daugiau kaip pusę elektros, o po penkerių metų planuojama, kad elektrą p...
-
Apklausa: populiariausi lietuvių atsiskaitymo ir pinigų kaupimo būdai – laiko ir kojinėse1
Lietuvos gyventojai dažniausiai tarp euro zonos šalių piliečių perka ir atsiskaito internetu, nors žmonėms vis dar svarbūs ir grynieji, rodo Europos Centrinio Banko (ECB) vartotojų mokėjimo įpročių apklausa. ...
-
Lietuvos BVP vienam gyventojui pernai siekė 87 proc. ES vidurkio
Realusis bendrasis vidaus produktas (BVP), tenkantis vienam Lietuvos gyventojui (išreikštas perkamosios galios standartais), 2023 metais sudarė 87 proc. Europos Sąjungos (ES) vidurkio. 2022 metais šis rodiklis siekė 89 proc. ...
-
Šventinės nuotaikos kaina
Artėjant žiemos šventėms ne tik Lietuvos miestai ima rungtyniauti puošdami gatves, aikštes ir parkus Kalėdų dekoracijomis. Štai 2017-ųjų Kalėdų sezonui Londono Oksfordo gatvę papuošė 750 tūkst. LED lempučių. Dau...
-
Lingė apie valdančiųjų planus dėl mokesčių: biudžeto pajamos būtų nepakankamos
Seimo konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė, sako, kad valdančiųjų planas didinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) progresyvumą nesukurtų pakankamo pajamų į biudžetą šaltinio planuojamoms išlaidoms padengti. Politikas tik...
-
Šadžius apie SEB banko sprendimą: solidarumo mokestis jokios įtakos tam neturėjo2
Finansų ministras Rimantas Šadžius sako, kad SEB banko sprendimui naują jungtinę būstinę įsteigti Taline, o ne Vilniuje įtakos neturėjo Lietuvoje vasarą pratęstas vadinamasis solidarumo mokestis. ...