Kaip įveikti galvos skausmą?

Galvos skausmai iš esmės gali būti dviejų rūšių – pirminiai ir antriniai. Pirminių priežastys paprastai nenustatomos, jie kyla lyg ir šiaip sau. Antriniai dažniausiai lydi kokią nors ligą.

Iš pirminių, be aiškios priežasties kylančių galvos skausmų žmones dažniausiai vargina migrena ir įtampos tipo galvos skausmas. Apie migreną, kuria serga maždaug 15proc. moterų ir 8proc. vyrų, kalbama gana nemažai. Todėl šį kartą – apie įtampos tipo galvos skausmą, nes būtent su juo bent retkarčiais tenka susikauti kiekvienam.

Pataria gydytojas neurologas Aleksandras Vilionskis:

Įtampos tipo galvos skausmas yra nestiprus ir dažniausiai trunka vos kelias valandas. Priešingai nei migrenos atveju, skausmo nelydi pykinimas, šviesos baimė, vėmulys ar kiti nemalonūs pojūčiai. Šis skausmas taip pat nėra paveldimas, nėra ir pavojaus, kad jis virs migrena. Nors ir priskiriamas aiškios priežasties neturinčių galvos skausmų grupei, vienu iš provokuojančių įtampos tipo galvos skausmo faktorių laikomas stresas.   Įtampos tipo galvos skausmo gydymas visai neypatingas – kad jis atlėgtų ar net visai nusloptų, užtenka išgerti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Svarbu nepiktnaudžiauti, mat viršyta dozė gali sukelti pašalinį poveikį, kuris kartais būna netgi sunkesnis nei pats galvos skausmas. Be to, pripratimas prie nuskausminamųjų vaistų taip pat įtakoja galvos skausmo atsiradimą – šis gali kilti vos liausitės vartoję vaistus. Kita vertus, ne visi skausmą vertiname vienodai, todėl kai kurie, mažiau jam jautrūs žmonės tokį ,,menkniekį“ kaip galvos skausmas neretai ryžtasi pakentėti. Visada šitaip elgtis irgi nebūtina, ypač, jei skausmas atima norą dirbti.
Galvą ne visada skauda šiaip sau – skausmas, kaip požymis, gali įspėti apie giliau glūdinčią problemą. Šie antriniai arba simptominiai galvos skausmai nėra labai dažnas reiškinys, todėl išskirti verta būtų vos keletą atvejų. Vienas tokių – alkio sukeltas galvos skausmas. Išalkusio žmogaus organizme vyksta daugybė pasikeitimų, kurie veikia kraujagysles – joms išsiplėtus ir užplūsta skausmas. Svarbu ir tai, kad alkanas žmogus pasidaro dirglesnis, taigi ir skausmui mažiau atsparus. Laimei, alkio sukeltas galvos skausmas paprastai praeina pasistiprinus, todėl vaistų gerti dažniausiai nereikia. Galvą dažnai skaudėti gali dėl sinusito, tačiau tokiais atvejais žmogus skundžiasi ir esama arba buvusia sloga, kitais veido srities skausmais. Galvos skausmas taip pat būdingas esant galvos smegenų augliui, tačiau tarp visų galvos skausmų jis sudaro mažą dalį. Kai galvos skausmas pasireiškia kaip vienas iš kažkokios ligos požymių, svarbu slopinti ne jį patį, o gydyti jį sukeliančias priežastis. Išsigydžius pagrindinę ligą, pvz., sinusitą, galvos skausmas liaujasi savaime. Žinoma, gydymosi metu nedraudžiama vartoti ir papildomų vaistų.

Ar galima išvengti?

Į šį klausimą teigiamai atsakyti būtų galima nebent sugalvojus, kaip išvengti streso. Kita vertus, taisyklinga laikysena ir reguliarus fizinis aktyvumas leidžia sumažinti įtampos tipo galvos skausmo atsiradimo riziką.

Būtinai kreipkitės pagalbos į gydytoją, jei:

1. Pajutote labai stiprų, anksčiau nepatirtą galvos skausmą. Kuo skubiau kreiptis į šeimos gydytoją arba neurologą ypač svarbu, jei skausmą lydi pykinimas, stiprus vėmimas, sąmonės sutrikimas, sulėtėjusi reakcija, ir tuomet, jei anksčiau žmogus vartojo raminamųjų arba migdomųjų vaistų. Apžiūrėjęs ligonį gydytojas įsitikina, ar šio smegenyse neįvyko katastrofa, ir jei įvyko, skiria skubų gydymą, taip siekdamas sumažinti jos pasekmes, kurios iš tikrųjų gali baigtis mirtimi.

2. Migrena (jei ja sergate) pasireiškė neįprastu, iki tol nepažintu galvos skausmu.Tokiu atveju gydytojas skiria pakartotinį tyrimą ir, jei būtina, koreguoja gydymą.

3. Įtampos tipo galvos skausmas kartojasi dažniau. Įtampos tipo galvos skausmai paprastai nėra labai stiprūs, be to, juos lengva ,,užmušti“ vaistais, dėl to retam kuriam žmogui šauna į galvą jais nusiskųsti gydytojui. Tačiau netgi tais atvejais, jei galvą paskauda retai, bent kartą pas gydytoją dėl viso pikto apsilankyti reikėtų – pasikalbėjęs su jumis, jei reikia, ir tyrimus atlikęs, jis įvertins, ar tie galvos skausmai iš tikrųjų tokie jau nekalti, o gal šitaip prabyla kokia nors liga.


Šiame straipsnyje: galvos skausmasgalvamigrena

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių