Perversmas NBA krepšinyje: esminis taisyklių pakitimas (žvilgsnis atgal)

 • Teksto dydis:

Krepšinio naujienų portalas „Tritaškis.lt“ tęsia rubriką „Istorinis įvykis“. Kiekvieną šeštadienį prisiminsime svarbiausius Lietuvos ir pasaulio krepšinio įvykius.

Šįkart prisiminkime krepšinio taisyklių istorinį momentą ir kokią įtaką tai padarė NBA krepšiniui.

***

Dabartinis Los Andželo „Clippers“ vyriausiasis treneris Docas Riversas jautė, kada pasitraukti iš didžiojo krepšinio.

„Iš pradžių, jie eliminavo „tikrinimą rankomis“. O vėliau įvedė dar keletą taisyklių pakitimų. Tada aš nusprendžiau pasitraukti. Man buvo gana. Tuo metu sau sakiau: „Docai, nejaugi turėsiu gindamasis naudotis kojomis?“ Aš pakabinau sportbačius ant vinies. Žaisti krepšinį nebebuvo taip linksma“, – pasakojo vienu geriausių savo laiku NBA lygos gynybos specialistų laikytas D.Riversas.

Per 13 NBA lygoje praleistų sezonų D.Riversas pinigus užsidirbdavo dėka savo itin kibios ir sėkmingos gynybos. Aukštas (193 cm ūgio) ir labai stiprus fiziškai, puikiai naudojosi savo rankomis gindamasis prieš geriausius lygos gynėjus. D.Riversas savo rankomis sugebėdavo priversti varžovų lyderius judėti ten, kur jis nori – dažniausiai ten, kur galėdavo sulaukti pagalbos iš kitų komandos draugų.

Tačiau D.Riverso gynybos stilius, kuris labai padėjo Atlantos „Hawks“ pasiekti atkrintamąsias varžybas, o 1994 m. Niujorko „Knicks“ nužygiuoti iki NBA finalo, dabar yra tik krepšinio metraščiuose. NBA lygoje šiais laikais dominuoja technika, o ne fizinė jėga.

Dėka sparčiai mažėjančio susidomėjimo NBA krepšiniu, nuo 1990 metų lygos vadovai nusprendė suteikti puolimui didesnę laisvę ir taip krepšinį padaryti patrauklesniu žiūrovo akiai. Lygos vadovai priėmė keletą esminių taisyklių, kurios iš pagrindų pakeitė gynybą. Vienas svarbiausių – 1994 m. priimtas „tikrinimo rankomis“ (ang. hand cheking) pašalinimas.

NBA lygos taisyklių aprašyme šis reiškinys įvardijamas taip: „gynėjas negali rankomis laikyti ar kitaip trukdyti varžovo judėjimui aikštelėje, nebent jis yra baudos aikštelėje, nugara į krepšį. Besiginantis krepšininkas gali liesti varžovą rankomis tol, kol netrukdo savo varžovo judėjimui (greičiui, staigumui, koordinacijai ir ritmui).

Kitaip tariant, nuo 1994 metų NBA lygos žaidėjai gindamiesi prie tritaškio linijos nebegalėjo rankomis trukdyti varžovų prasiveržimų į baudos aikštelę arba naudodami rankas reguliuoti savo varžovų judėjimo krypties.

Norėdamas laimėti NBA pirmenybes turėjai sugebėti gerai gintis, tačiau tai turėjai kitokiais metodais – labiau naudodamasis kojų darbu nei rankų.

Žaidime nebegalėjo egzistuoti tokio pobūdžio gynybos sistemos kaip 1994 m. Pato Riley vadovaujamos Niujorko „Knicks“, kai pirmosios penkios žaidimo minutės būdavo žaidžiamos su maksimaliu intensyvumu ir fizine kova gynyboje, ginčinantis dėl kiekvieno teisėjo švilpuko ir spaudžiant arbitrus leisti žaisti fizinį krepšinį. Dažniausiai mačo teisėjai pasiduodavo tokiam spaudimui, nes „Knicks“ tiesiog nežaidė kitaip – jų žaidimas buvo ypač grubus. Perimetro krepšininkams ginantis nebeleidus naudotis rankomis, gerokai sumažėjo fizinės kovos, nes fizine jėga paremti „mažiukų“ veiksmai būdavo iškart vertinami pražanga.

1993–1994 m. NBA finalas tarp Hiustono „Rockets“ ir Niujorko „Knicks“ buvo geriausias „senosios eros“ krepšinio pavyzdys – abi komandos buvo gynybinio pobūdžio, todėl aikštelėje, kaip kai kurie ekspertai teigė, vyravo labiau muštynės ringe nei buvo žaidžiamas krepšinis.

Su naujais taisyklių pakitimais nebegalėjo egzistuoti tokio pobūdžio gynybos planai, kaip legendinės „Jordano taisyklės“, kurias 1988 m. pristatė tuometinis Detroito „Pistons“ komandos vyr. treneris Chuckas Daly.

1988–1991 m. kylančios NBA žvaigždės Michaelo Jordano vedama Čikagos „Bulls“ atkrintamosiose varžybose nuolat susidurdavo su ypatingai kietai rungtyniaujančia Detroito „Pistons“ ekipa, kurios krepšininkai tuo metu buvo vadinami „blogaisiais Detroito vyrukais“.

Šios komandos perimetro krepšininkų gynybos pagrindas – „tikrinimas rankomis“. Ch.Daly sukurtas gynybos planas buvo neatsiejama dalis nuo šio žaidimo elemento. Dar M.Jordanui nepriėmus kamuolio, jį nuolatos abejomis rankomis laikydavo ir judėti trukdydavo besiginantis Detroito komandos žaidėjas. M.Jordanui, galop, gavus kamuolį į savo rankas, jis būdavo rankomis bandomas nukreipti į dvigubos gynybos spąstus. Jei „Bulls“ lyderiui pavykdavo ištrūkti iš agresyvios varžovų gynybos ir prasiveržti į baudos aikštelę, ten jo laukdavo negailestingi smūgiai, pasibaigdavę kritimu ant parketo.

Tuo metu NBA lygoje nebuvo trijų sekundžių gynyboje taisyklės. Baudos aikštelėje besiginantys aukštaūgiai galėjo ten praleisti visą atakos laiką, neleisdami varžovų gynėjams užbaigti atakų prasiveržimais.

Šios taisyklės vis dar nėra ir Europos krepšinyje, kuris šiais laikais dažnai įvardijamas kur kas labiau kieta kova pasižyminčiu – ypač baudos aikštelėje.

Šarlotės „Bobcats“ vyr. treneris Larry Brownas yra pasakęs, jog JAV studentų krepšinyje (NCAA) fizinė jėga atlieka kur kas didesnį vaidmenį nei NBA lygoje. Ten vyrauja daugiau vyriškos kovos.

„Šiais laikais tu jau nebegali net paliesti vyruko, prieš kurį gyniesi. Studentų krepšinis yra grubesnis nei NBA lygos žaidimas. Aš visalaik sakiau Michaelui, jog jei jis rungtyniautų dabartiniais laikais, nesunkiai rinktų po 50 taškų per rungtynes“, – mano L.Brownas.

L.Brownas – ne vienintelis žmogus, kuris tiki, kad M.Jordanas šiais laikais būtų tiesiog nesustabdoma jėga krepšinyje. Pati NBA legenda yra pripažinusi, kad šių dienų krepšinyje turėtų kur kas daugiau galimybių pelnyti taškus.

„Šių dienų krepšinyje fizinės jėgos – kur kas mažiau. Dabartinėmis taisyklėmis, jei būčiau žaidęs taip, kaip tai dariau savo karjeros metu, esu įsitikinęs, jog arba aš pats išnaudočiau asmeninių pražangų limitą, arba stočiau prie baudų metimo linijos ypač dažnai. Manau, kad rungtyniaudamas šiandien galėčiau pelnyti 100 taškų, – samprotavo M.Jordanas. Taisyklės padeda dabartinėms NBA lygos žvaigždėms. Esu tikras, kad mano pelnytų taškų vidurkis siektų 50”.

Dauguma „senosios kartos“ NBA lygos žvaigždžių vieningai sutinka – dabar pelnyti taškus gynėjams yra kur kas lengviau nei anksčiau.

„Manau, kad šiais laikais būtų paprasčiausiai neįmanoma apsiginti prieš Michaelą Jordaną“, – mano buvęs Detroito „Pistons“ gynėjas Joe Dumarsas, kuriam dažniausiai būdavo patikėta dengti „Bulls“ legendą 1988-1991 m. atkrintamosiose varžybose.

Buvusi Portlando „Trail Blazers“ žvaigždė Clyde‘as Drexleris mano, kad „senosios kartos“ komandos dominuotų šių dienų krepšinyje.

„Pelnytų taškų skaičius būtų kur kas didesnis. Išaugtų pataikymo procentas, tų dienų komandos pelnytų kur kas daugiau taškų nei tada. Supraskite, yra labai sudėtinga mesti į krepšį, kai tau prieš akis mosuoja ranka arba tau tiesiog neleidžia judėti ten, kur nori. Tu turėdavai dirbti labai sunkiai, kad galėtum pralaužti tų dienų gynėjų gynybą su „tikrinimu rankomis“ ir kitais triukais“, - mano C.Drexleris.

„Tikrinimo rankomis“ pašalinimas buvo viena pirmųjų ir esminių taisyklių, kurios gerokai pakeitė NBA krepšinio veidą.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių