Pasaulio lyderiai atsisveikins su N. Mandela, dalis jų neatvyks į PAR

Obamos ir Bušai išvyko į Pietų Afrikos Respublika išlydėti Mandelos į jo paskutinę kelionę

JAV prezidento lėktuvas, gruodžio 9 d. (AFP-BNS). JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pirmadienį išvyko į Pietų Afriką dalyvauti garsaus kovotojo su apartheidu Nelsono Mandelos laidotuvėse, pranešė JAV prezidento lėktuve esantis AFP reporteris.

Kartu skrenda ir pirmoji ponia Michelle Obama (Mišel Obama), buvęs prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) su žmona Laura (Lora), buvusi valstybės sekretorė Hillary Clinton (Hilari Klinton).

Antradienį FNB stadione Soveto priemiestyje laukiama apie 80 tūkst. žmonių emocingai palydėsiančių N.Mandelą, kuris mirė praėjusią savaitę, būdamas 95-erių.

Pasaulio lyderiai atsisveikins su N. Mandela

Buvę ir esami prezidentai, pasaulinio masto veikėjai ir įžymybės pirmadienį vyksta į Pietų Afrikos Respubliką (PAR) pamaldose ir valstybinėse laidotuvėse pareikšti pasaulio pagarbos laisvės simboliui Nelsonui Mandelai.

Daugiau kaip 80 tūkst. žmonių antradienį dalyvaus emocingose pamaldose už pirmąjį PAR juodaodį prezidentą FNB stadione Sovete, kur įvyko vienas paskutinių svarbių jo viešų pasirodymų – per 2010 metų pasaulio futbolo čempionato finalą.

Šios pamaldos laikomos paskutine galimybe gedintiems PAR žmonėms drauge masiškai pagerbti N.Mandelos gyvenimą prieš formalesnes valstybines laidotuves.

Nors N.Mandela sunkiai sirgo jau ne vieną mėnesį, pranešimas apie jo mirtį ketvirtadienio vakarą vis tiek buvo skaudus smūgis šaliai, kuri į jo nesugriaunamą moralinį autoritetą žvelgė kaip į paguodos konstantą socialinių ir ekonominių permainų netikrumo laikais.

Prie rezidencijos Johanesburge, kur N.Mandela mirė, žmonės budi ir dieną, ir naktį. Ten esančių žmonių nuotaikos svyruoja nuo didžiulės netekties skausmo iki palengvėjimo, kad jo fizinės kančios pagaliau baigėsi.

„Madiba (N.Mandela) buvo didžiojo Mahatmos Gandhi (Mahatma Gandžio) mūsiškoji versija, Pietų Afrikos versija“, - sakė Laloo Isu Chiba (Lalus Isus Čiba), drauge su N.Mandela kalėjęs Robeno saloje.

„Daugeliui, daugeliui, daugeliui būsimų kartų bus beveik neįmanoma pagimdyti žmogų ... su jo atsidavimu, jo pasiaukojimu ir jo savybėmis“, - sakė L.I.Chiba.

Sekmadienį oficialiai prasidėjo savaitę truksiantys valstybinių laidotuvių renginiai žmogui, kuris sukūrė naują multirasinę PAR – iš sukompromituotų apartheido eros, kurią padėjo užbaigti, liekanų.

Pirmadienį PAR parlamentas susirinks į specialią sesiją pagerbti N.Mandelos, kuris išėjęs į laisvę po 27 kalėjime praleistų metų išvedė savo šalį iš apartheido šešėlio į multirasinę demokratiją.

N.Mandela paskutinį kartą parlamente pasirodė 2010 metų vasarį, per 20-ąsias jo paleidimo iš kalėjimo metines.

Jo buvusi žmona Winnie Madikizela-Mandela (Vini Madikizela-Mandela) ir vaikaitis Mandla yra valdančiojo Afrikos nacionalinio kongreso (ANC) parlamentarai, tačiau neaišku, ar jie dalyvaus šioje sesijoje.

„Tikimės, kad kai kurie Mandelos šeimos nariai bus čia“, - sakė ANC frakcijos atstovas Moloto Mothapo (Molotas Motapas).

Taip pat yra pakviestas buvęs PAR prezidentas Frederikas Willemas de Klerkas (Frederikas Vilemas de Klerkas), kuris 1993 metais drauge su N.Mandela už vaidmenį užbaigiant apartheidą gavo Nobelio taikos premiją.

Winnie ir Mandla sekmadienį, nacionalinę maldos už N.Mandelą dieną, dalyvavo metodistų pamaldose Johanesburge. Sekmadienio renginiai N.Mandelos atminimui vyko bažnyčiose, mečetėse, sinagogose ir šventyklose visoje šalyje.

Prezidentas Jacobas Zuma (Džeikobas Zuma) ta proga emocingai paragino šalies gyventojus susivienyti vadovaujantis N.Mandelos lygybės, laisvės ir teisingumo idealais ir „palaikyti jo svajonę gyvą“.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) drauge su žmona Michelle (Mišel) ir trimis buvusiais Baltųjų rūmų šeimininkais yra tarp maždaug 70-ies valstybių ir vyriausybių vadovų, atskrendančių iš įvairiausių pasaulio kampelių.

B.Obama dalyvaus antradienio pamaldose Soveto stadione, o kiti atvyks vėliau šią savaitę, dalyvauti N.Mandelos laidotuvėse gruodžio 15 dieną jo vaikystės kaime Kunu.

Dalyvauti turi britų ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas), Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas), Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) ir daugybė kitų tarptautinių veikėjų bei įžymybių.

Tačiau nedalyvaus Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) - dėl didelių tokios kelionės išlaidų, pranešė Izraelio spauda.

Dalai Lama, kuris, kaip ir N.Mandela, yra gavęs Nobelio taikos premiją ir kuriam nuo 2009 metų du kartus buvo atsisakyta išduoti PAR vizą, taip pat neatvyks, pranešė jo atstovas.

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas (Mahmudas Abasas) paskelbė, kad dalyvaus antradienio pamaldose.

Tarp kitų dalyvauti turinčių lyderių yra Nigerijos prezidentas Goodluckas Jonathanas (Gudlakas Džonatanas) ir daugiau kaip tuzinas kitų Afrikos valstybių ir vyriausybių vadovų.

Tarp atvykstančių garsenybių yra pokalbių laidų karalienė Oprah Winfrey (Opra Vinfri), dainininkas bei aktyvistas Bono (Bonas), britų milijardierius Richardas Bransonas (Ričardas Bransonas), muzikantas Peteris Gabrielis (Piteris Geibrielis).

Saugumui laidotuvių savaitę užtikrinti ir minioms kontroliuoti PAR mobilizavo maždaug 11 tūkst. karių.

Prieš palaidojimą N.Mandelos palaikai nuo trečiadienio tris dienas bus pašarvoti vyriausybės ir prezidentūros rūmuose „Union Buildings“ Pretorijoje, kuriuose jis 1994 metais buvo prisaikdintas prezidentu.

Kiekvieną rytą jo karstas laidotuvių procesijoje bus nešamas sostinės gatvėmis, kad kuo daugiau žmonių turėtų galimybę pareikšti paskutinę pagarbą velioniui.

Izraelio premjeras B. Netanyahu nedalyvaus N. Mandelos atminimo ceremonijoje dėl per brangios kelionės į PAR

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) nusprendė nedalyvauti šią savaitę Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) vyksiančiose kovos su apartheidu simboliu tapusio Nelsono Mandelos atminimo ceremonijose, nes į tą šalį jam nuvykti esą būtų pernelyg brangu, sekmadienį pranešė žydų valstybės žiniasklaida.

B.Netanyahu anksčiau buvo informavęs PAR institucijas, kad atvyks, tačiau paskutinę minutę pakeitė planus – esą dėl didelės kelionės kainos: vien premjero skrydis ir jo saugumo užtikrinimas kainuotų apie 7 mln. šekelių, pranešė visuomeninis radijas ir dienraštis „Haaretz“.

„Šis sprendimas priimtas dėl didelių kelionės išlaidų, susijusių su trumpu pasiruošimo laikotarpiu ir saugumu, kurį premjerui reikės užtikrinti Johanesburge“, – informavo „Haaretz“.

Izraelio lyderis pastaruoju metu buvo atsidūręs dėmesio centre, kai buvo paviešinta, kad jo trijų rezidencijų išlaikymas mokesčių mokėtojams kainavo beveik milijoną JAV dolerių (2,52 mln. litų).

Žiniasklaida ypač akcentavo 17 tūkst. eurų (59 tūkst. litų) sąskaitą už vandenį, sunaudotą plaukimo baseine jo viloje šiauriniame Cezarėjos mieste.

Daugiau nei 50 valstybių ir vyriausybių vadovų patvirtino ketinantys atvykti į PAR atiduoti paskutinės pagalbos velioniui buvusiam prezidentui, kuris mirė praeitą ketvirtadienį, nurodė PAR užsienio reikalų ministerija.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir jo žmona Michelle (Mišel) bus tarp 80 tūkst. žmonių, antradienį dalyvausiančių didžiulėse pamaldose Soveto stadione, kuriame vyko 2010 metų Pasaulio futbolo čempionato finalas.

Atminimo ceremonijų kulminacija įvyks gruodžio 15-ąją, kai N.Mandela bus palaidotas Kunu kaime, kuriame jis užaugo.

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas (Mahmudas Abasas) paskelbė dalyvausianti antradienio ceremonijoje.

Izraelio lyderiai išreiškė pagarbą buvusiam PAR prezidentui, kuris mirė po ilgos ligos, būdamas 95 metų.

Tačiau kai kurie komentatoriai atkreipė dėmesį, jog Izraelis palaikė glaudžius ryšius su apartheido režimu, kol Jungtinės Valstijos perspėjo, jog tie ryšiai gali sukelti pavojų dosniai Vašingtono karinei pagalbai, teikiamai žydų valstybei.

Kai 1990-aisiais buvo paleistas po 27 metus trukusio kalinimo, N.Mandela pirmąkart aplankė Izraelį ir palestiniečių teritorijas 1999 metais. Jis karštai palaikė palestiniečių siekius, tačiau taip pat tvirtai tikėjo, jog Izraelis galiausiai pasirinks taikos kelią.

PAR žydai atliko iškilų vaidmenį kovoje su apartheidu – tarp jų velionis komunistų lyderis Joe Slovo (Džo Slovo), kuris vadovavo Afrikos nacionalinio kongreso (ANC) sukarintam sparnui.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių