JAV sužlugdė „al Qaeda“ sąmokslą susprogdinti lėktuvą

Jungtinės Valstijos sužlugdė Jemene veikiančios tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ grupuotės sąmokslą susprogdinti lėktuvą ir konfiskavo sprogstamąjį užtaisą, pirmadienį pranešė pareigūnai, kurie pabrėžė, kad joks pavojus visuomenei nebuvo iškilęs.

„Užtaisas buvo skirtas mirtininkui lėktuve panaudoti“, - sakė vienas JAV kovos su terorizmu pareigūnas, kuris nenorėjo skelbti savo pavardės.

Pareigūnas pridūrė, kad šis sąmokslas, kurį rezgė Arabijos pusiasalio „al Qaeda“ (AQAP), buvo atskleistas ankstyvoje stadijoje, ir tai yra JAV pareigūnų, glaudžiai bendradarbiaujančių su sąjungininkais, sėkmė.

„Jokiu momentu jokiai oro bendrovei nebuvo iškilęs pavojus“, - sakė pareigūnas.

Naujienos apie šį sąmokslą pasirodė vos kelios dienos po to, kai buvo paminėtos „al Qaeda“ lyderio Osamos bin Laden nužudymo per JAV komandosų reidą Pakistane pirmųjų metinių.

Kaip nurodo JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB), savadarbis sprogstamasis užtaisas buvo konfiskuotas užsienyje ir šiuo metu agentai „atlieka jo techninę ir teismo ekspertizę“.

Bomba buvo „ne metalinis užtaisas“ -, tikriausiai siekiant užtikrinti, kad oro uostuose jos nebūtų galima aptikti metalo detektoriais, sakė minėtas kovos su terorizmu pareigūnas.

„Tai rodytų, kad AQAP adaptuoja savo metodologiją, savo taktiką ir taip toliau“, - pridūrė jis.

JAV prezidentui Barackui Obamai apie šį sąmokslą buvo pranešta balandžio mėnesį; jo pavaduotojai jį informavo, kad pavojus žmonių gyvybėms niekada nebuvo iškilęs, sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovo spaudai pavaduotoja Caitlin Hayden.

FTB nurodė, kad jo specialistai tiria sprogmenį, kuris matomai yra patobulintas užtaisas, panašus į bombą, panaudotą per mėginimą susprogdinti į Jungtines Valstijas skridusį lėktuvą 2009 metų pirmąją Kalėdų dieną. Tąsyk į Detroitą skridusiame laineryje vienas Nigerijos pilietis nesėkmingai mėgino detonuoti plastikinius sprogmenis, kurie buvo paslėpti jo apatiniuose .

Savo vardų nenorėję viešinti pareigūnai sakė naujienų agentūrai AFP, jog įtariama, kad naujojo sąmokslo taikiniu turėjo tapti keleivinis lėktuvas, skrendantis į Jungtines Valstijas.

Pasak FTB, savadarbis sprogstamasis užtaisas buvo konfiskuotas užsienyje ir buvo „labai panašus į savadarbius užtaisus, kuriuos anksčiau naudodavo Arabijos pusiasalio “al Qaeda„ (AQAP), mėginant surengti teroro atakas, įskaitant prieš lėktuvus, taip pat tikslinius nužudymus.“

„Nors esama panašumų. preliminari šio įtaiso apžvalga rodo, kad jis reikšmingai skiriasi nuo užtaiso, panaudoto per Kalėdų ataką. Aišku, kad AQAP keičia savo bombų (gamybos) technologijas, siekiant pašalinti 2009 metais panaudoto įtaiso nesėkmės priežastis“, - aiškino kovos su terorizmu pareigūnas.

AQAP siejama su mėginimu susprogdinti lainerį 2009 metais, taip pat 2010 metais galimai organizavo sąmokslą susprogdinti į JAV skrudusius krovininius lėktuvus bombomis, paslėptomis spausdintuvų kasetėse.

JAV gynybos sekretorius Leonas Panetta sakė, kad Jungtinės Valstijos privalo išlikti budrios dėl tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ keliamos grėsmės.

„Šis incidentas aiškiai rodo, kad šalis turi likti budri dėl tų, kurie sieks atakuoti šią šalį, o mes padarysime viską, kas būtina, kad Amerika liktų saugi“, - L.Paneta sakė per spaudos konferenciją po derybų su Kinijos gynybos ministru.

Saugumo priemonės oro uostuose ir į JAV skraidančiuose lėktuvuose buvo labai sugriežtintas po nesėkmingos atakos per 2009 metų Kalėdas, po kurios žvalgybos agentūros buvo griežtai kritikuojamos nesugebėjusios „sujungti taškų“ tarp įvairių žvalgybos ataskaitų.

Nigerijos pilietis Umaras Faroukas Abdulmutallabas vasarį buvo nuteistas keturiems laisvės atėmimams iki gyvos galvos dėl nepavykusio mėginimo susprogdinti JAV oro bendrovės „Northwest Airlines“ 253-ojo reiso lėktuvą, skraidinusį 289 žmones.

Pagrobti laineriai taip pat buvo panaudoti per 2001 metų rugsėjo 11-osios atakas Niujorke ir Vašingtone, nusinešusias beveik 3 000 žmonių gyvybių.


Šiame straipsnyje: Al Qaedalėktuvas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių