Dingusį Rusijos laivą buvo pagrobę latviai, estai ir rusai (papildyta)

Rusija areštavo aštuonis žmones, pagrobusius sausakrūvį "Arctic Sea". Tai pranešė šalies gynybos ministras Anatolijus Serdiukovas.

Pasak A.Serdiukovo, tarp laivo, kurio dingimą visos Europos pareigūnai aiškinosi daugiau kaip dvi savaites, pagrobėjų yra Rusijos, Estijos ir Latvijos piliečių.

"Šie žmonės įlipo į "Artic Sea" ir grasindami ginklu pareikalavo, kad įgula besąlygiškai vykdytų visus jų reikalavimus", - Rusijos prezidentui Dmitrijui Medvedevui sakė ministras. Jis pridūrė, kad įgula, kurią sudaro rusai, buvo išgelbėta be jokių šūvių ir kad aštuoni įtariami pagrobėjai areštuoti.

Rusijos karinis jūrų laivynas dingusį laivą pirmadienį surado Atlanto vandenyne prie Vakarų Afrikos, netoli Žaliojo Kyšulio Salų. Laivas plaukė į Alžyrą, kur viename uoste, už 3,2 tūkst. km nuo Žaliojo Kyšulio Salų, turėjo prisišvartuoti prieš dvi savaites.

Vyksta tyrimas

Sausakrūvis buvo aptiktas naktį į antradienį apie 1 val. Laivą surado ir išlaisvino kito Rusijos laivo „Ladnyj“ įgula.

A.Serdiukovas pbrėžė, kad laivą buvo užgrobę piratai. Ar prie pagrobimo buvo prisidėję „Arctic Sea“ įgulos nariai, dar neaišku. "Kol kas vyksta tyrimas", - į šį klausimą atsakė A.Serdiukovas.

Dėl laivo pagrobimo Rusijos prokuratūros Vyriausioji tyrimo valdyba iškėlė baudžiamąją bylą. Manoma, kad piratams, tarp kurių yra keturi Estijos, du Latvijos ir du Rusijos piliečiai, bus pateikti kaltinimai dėl žmonių pagrobimo. Už šį nusikaltimą, pagal Rusijos baudžiamąjį kodeksą, numatyta 20 metų kalėjimo bausmė.

Prokuratūros tyrimo grupė jau išvyko į Afriką, kur šiuo metu yra išlaisvintas laivas ir laikomi grobikai.

Kaip buvo užgrobtas laivas

Laivo savininkai buvo pranešę, kad "ArcticSea" buvo užpultas liepos 24 d. Švedijos vandenyse. Prie laivo apie 23 val. Maskvos (22 val. Lietuvos) laiku greitaeige pripučiama valtimi priplaukė piratai.

Kaip manoma, pasiskundę dėl savo valties gedimo vyrai įlipo į laivą ir grasindami ginklu pareikalavo vykdyti jų nurodymus. Tada "Arctic Sea" išjungė navigacijos ir sekimo prietaisus ir nuplaukė Afrikos link, kaip liepė pagrobėjai.

Tuo metu, kai pasirodė švedų pranešimas apie užpuolimą, rusams priklausantis ir su Maltos vėliava plaukiojantis sausakrūvis jau buvo praplaukęs Lamanšo sąsiaurį, kur liepos 28-ąją paskutinį kartą susisiekė radijo bangomis.

Kitą dieną prie Prancūzijos krantų buvo užfiksuoti laivo sekimo prietaiso signalai, tai buvo paskutinis to laivo pėdsakas iki pat šio pirmadienio.

Gausybė versijų

98 m ilgio "Arctic Sea" dingimas glumino ekspertus ir pareigūnus visoje Europoje, kurie spėliojo, kas galėjo nutikti laivui. Tarp iškeltų versijų buvo piratų užgrobimo ir kokio nors neaiškaus komercinio ginčo galimybės.

Neaiškumą pakurstė dar kasdien skelbiami pranešimai apie laivo signalus bei laivą valdančios įmonės savininkų nekalbumas. Jie atkakliai nekomentavo padėties. Taip pat buvo nutylimas "Jūrų biuletenio" (rus. - "Morskoj biuleten") pranešimas, jog kurį laiką "Artic Sea" siuntė signalus. Pasak leidinio redaktoriaus Michailo Vojtenkos, jis netgi užfiksavo laivo koordinates. Laivas, jo teigimu, turėjo būti Biskajos įlankoje - netoli Ispanijos ir Prancūzijos krantų. Vėliau, anot M.Vojtenkos, signalas dingo.

Tačiau, kaip paaiškėjo dabar, taip negalėjo būti. Tą patį teigė ir BBC. Britų naujienų agentūra sakė, jog laivo Biskajos įlankoje būti negali, jo neužfiksavo Prancūzijos karinis laivynas.

Dėl prieštaringų vertinimų buvo netgi iškelta versija, kad laivas jau seniai rastas. To paties "Jūrų biuletenio" redaktorius M.Vojtenka sakė, kad Rusijos valdžia tiesiog ieško tinkamos jo dingimo ir atsiradimo versijas, kad būtų įmanoma su minimaliais nuostoliais išsipainioti iš skandalo.

Padėjo NATO kariškiai

Medieną gabenantis sausakrūvis "Arctic Sea" su 15 Rusijos piliečių įgula išplaukė iš Jakobstado uosto liepos 22 d. į Alžyrą. Kai ryšys su laivu nutrūko, jo ieškoti kariškiams įsakė Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas.

Rusijos spaudoje buvo nuolat pabrėžiama, kad paieškose nedalyvauja NATO laivai. Vėliau visgi pasirodė informacija, kad NATO kariškiai suteikė Rusijai pagalbą ieškant laivą. Tai patvirtino specialusis Rusijos įgaliotinis prie NATO Dmitrijus Rogozinas. Anot jo, NATO padėjo patikrinti informaciją apie laivo buvimo vietą. Be to, pranešama, kad Aljanso laivai dalyvavo blokuojant piratų užgrobtą laivą.

Sausakrūvis "Arctic Sea" (pirmasis pavadinimas "Ochotskoje") buvo pastatytas 1991 m., plaukiojo su Maltos vėliava, jo operatorius - bendrovė "Solchart Arkhangelsk Ltd".

Išlaisvinto laivo įgula jau vežama į Rusiją. Visi įgulos nariai yra kilę iš Rusijos uostamiesčio Archangelsko.

Ministrai duomenų dar neturii

Latvijos užsienio reikalų ministerija kol kas nepatvirtina informacijos, kad du šalies piliečiai dalyvavo užgrobiant sausakrūvį "Actic Sea".

"Mes kol kas neturime tokios informacijos, ir mes negalime pasakyti, ar buvo tarp pagrobėjų iš tikrųjų Latvijos piliečių", - antradienį sakė Latvijos URM spaudos tarnyba.

Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Paetas savo ruožtu sakė, kad iš Rusijos dar nebuvo oficialaus pranešimo apie sulaikytus Estijos piliečius. Pagal tarptautinę praktiką, Rusija privalo pranešti per tris dienas. „Mes nežinome nei ar ten iš tikrųjų Estijos piliečiai, nei jų vardų, nei kokiomis aplinkybėmis jie buvo sulaikyti.

 

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių