A.B. Breivikas nepriklausomai nuo psichikos būklės liks Ilos kalėjime

Teismas penktadienį gali skirti ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistui Andersui Behringui Breivikui laisvės atėmimo bausmę arba gydymą uždaroje psichiatrijos klinikoje. Kad ir koks sprendimas bebūtų A. B. Breivikas liks specialiai pritaikytame griežto apsaugos režimo kalėjime.

33 metų A.B.Breivikas prisipažino pernai liepą įvykdęs dvi atakas, per kurias žuvo iš viso 77 žmonės, tačiau ekspertai pateikė prieštaringas išvadas dėl jo psichinės būklės penkių teisėjų kolegijai, kuri turi nuspręsti, ar pasiųsti ekstremistą į kalėjimą, ar skirti priverstinį gydymą.

Kad ir koks būtų sprendimas, A.B.Breivikas liks Ilos kalėjime netoli Oslo.

„Esame pasiruošę priimti poną Behringą Breiviką, jeigu jam būtų skirtas prevencinis kalinimas, taip pat jeigu jam būtų skirtas privalomas psichiatrinis gydymas“, - sakoma trečiadienį paskelbtame šio kalėjimo vadovo Knuto Bjarkeido pranešime.

Pernai liepos 22 dieną A.B.Breivikas detonavo sprogmenų prikrautą mikroautobusą prie vyriausybės būstinės Osle, užmušdamas aštuonis žmones, o vėliau nuvyko į šiaurės vakarus nuo sostinės esančią Utiojo salą, kurioje klaidžiojo ilgiau nei valandą ir nušovė dar 69 aukas - daugiausiai paauglius, susirinkusius į valdančiosios Darbo partijos jaunimo stovyklą.

Kad galėtų laikyti kruviniausių Norvegijoje atakų po Antrojo pasaulinio karo kaltininką, Ilos kalėjimas planuoja pastatyti naują priestatą, kuriame būtų įrengta nedidelė ligoninė, jeigu A.B.Breivikui būtų skirtas psichiatrinis gydymas.

Jeigu jam būtų skirtas įprasta laisvės atėmimo bausmė, A.B.Breivikas tikriausiai būtų laikomas panašiomis sąlygomis, kokios jam buvo sudarytos per areštą Ilos kalėjime. Ten jis bent iš pradžių laikomas atskirai nuo kitų kalinių.

Šiuo metu jis gali naudotis trimis gana niūriomis kalėjimo kameromis, iš kurių kiekviena yra 8 kvadratinių metrų ploto. Vienoje A.B.Breivikas miega, kitoje gali mankštintis, o trečioje įrengta darbo vieta su stalu, prie kurio pritvirtintas nešiojamasis kompiuteris.

Kompiuteris neprijungtas prie interneto, kad A.B.Breivikas negalėtų palaikyti ryšių su išoriniu pasauliui, tačiau kaip rašo bulvarinis dienraštis „Verdens Gang“ (VG), kompiuteryje yra įdiegta enciklopedijos „Wikipedia“ neinternetinė versija.

„Tai tarsi patobulinta rašomoji mašinėlė“, - kalėjimo administracijos pareigūnė Ellen Bjercke sakė naujienų agentūrai AFP.

Pasak jos, kol kas nežinoma, ar A.B.Breivikui, kuris teigia norintis parašyti kelias knygas, bus leista pasilikti kompiuterį, kai penktadienį bus paskelbta teismo nutarties.

Gegužę VG išprovokavo visuomenės susirūpinimą, paskelbęs, kad Ilos kalėjimo vadovai planuoja specialiai samdyti žmones, kurie palaikytų draugiją A.B.Breivikui - pavyzdžiui, žaistų su juo šachmatais. Dienraštis rašė, kad tokiu būdu būtų siekiama išvengti jo visiškos izoliacijos, kurią galėtų kritikuoti Strasbūre įsikūręs Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT).

„Tai nesusipratimas, - pareiškė E.Bjercke, neigdama šį pranešimą. - Planuojama suintensyvinti jo bendravimą su kalėjimo darbuotojais, kuriems bus pavesta užtikrinti jo aktyvumą, atlikinėti su juo fizinius pratimus, kalbėtis.“

Jeigu A.B.Breivikui būtų skirtas psichiatrinis gydymas, jis būtų laikomas mažoje klinikoje, kurią Ilos kalėjimas planuoja pasistatyti iki ateinančių metų pabaigos. Tačiau pats A.B.Breivikas priešinasi tokiam scenarijui, nes nenori, kad jo nacionalistinė ir islamofobinė ideologija būtų laikoma bepročio kliedesiais.

Saugumo padėtis šiuo metu Norvegijoje veikiančiose psichiatrijos ligoninėse buvo nepakankama, kad jose galėtų būti laikomas taip liūdnai pagarsėjęs nusikaltėlis.
Ilos kalėjime įrengtoje klinikoje A.B.Breiviką nuolat suptų specialiai apmokyti medikai ir būtų atliekamas gydymas, išlaikant aukščiausio lygio saugumo standartus.

Po pastarųjų išpuolių Norvegijoje buvo paskubomis priimtos įstatymų pataisos, kurias žiniasklaida praminė „Breiviko įstatymu“. Šios pataisos suteikia pareigūnams didesnę laisvę tikrinti pacientų daiktus ir griežtai stebėti jų kontaktus su išoriniu pasauliu.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių