Rinkimų komisija nesmarkiai pakoregavo 6 rinkimų apygardų ribas

Artėjant Seimo rinkimams Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį pakeitė šešių vienmandačių rinkimų ribas.

Pasak specialiai darbo grupei dėl apygardų ribų nustatymo vadovavusios VRK narės Ingos Milašiūtės, prieš kiekvienus rinkimus Rinkimų komisija privalo iš naujo tvirtintinti vienmandačių apygardų ir apylinkių ribas.

Šįkart šešiose apygardose buvo per daug arba per mažai rinkėjų.Pagal nustatytus kriterijus, minimalus rinkėjų skaičius apygardoje yra apie 30 tūkst., maksimalus - apie 44 tūkst. rinkimų teisę turinčių piliečių.

Anot I.Milašiūtės, vis tenka koreguoti Fabijoniškių ir Justiniškių apygardų Vilniuje ribas, nes šie rajonai plečiasi, daugėja rinkėjų.VRK nutarė iš Fabijoniškių į Šeškinės rinkimų apygardą perkelti Jovaro apylinkę su apie 4 tūkst. rinkėjų, iš Justiniškių paimti dalį Pilaitės rajono su 1,1 tūkst. rinkėjų ir pridėti prie Karoliniškių apygardos.Kadangi Centro apygardai Kaune trūko apie 750 rinkėjų, nutarta pamažinti Panemunės apygardą.

Itin sumažėjus gyventojų Kelmės apygardoje, jai atiteks Telšiams priklausiusi Pavendenės apylinkė su maždaug 580 rinkėjų.Vilniaus rajono Salininkų bendruomenė VRK prašė dvi jų teritorijoje esančias rinkimų apylinkes - Melioratorių su 3,4 tūkst. rinkėjų ir Salininkų su 2,5 tūkst. rinkėjų - iš Vilniaus-Trakų vienmandatės apygardos perkelti į Naujamiesčio apygardą.

Bendruomenės atstovai teigė, kad jie jau 17 metų yra Vilniaus miesto teritorija. Per 1996, 2000, 2004 metų rinkimus Salininkų apylinkės rinkėjai balsavo Naujosios Vilnios apygardoje.

„Dėl mums nežinomų priežasčių 2008 metais apylinkė buvo perkelta į Vilniaus-Trakų apygardą. Dvi Vilniaus miesto rinkimų apylinkės patenka į kaimišką Vilniaus-Trakų apygardą. Kokiu pagrindu VRK taip pasielgė?“ - piktinosi Salininkų bendruomenės atstovas Vilius Nalivaika.

Jis teigė, kad pažeidžiama vilniečių rinkimų teisė, nes Vilniaus-Trakų apygardoje išrinktas Seimo narys labiau rūpinasi kaimiškųjų vietovių rinkėjais, o sostinėje esą net nesirodo.„Mes neturime kontakto su Seimo nariu, nes jiems neįdomus miestas“, - tvirtino V.Nalivaika.

VRK atmetė Salininkų bendruomenės prašymą ir priminė, kad Seimo nariai yra tautos atstovai ir neatstovauja vienos apygardos rinkėjų.

„Be to, Naujamiesčio apygardoje balsuoja visi užsienyje gyvenantys Lietuvos piliečiai. Numatoma, kad jų bus 16-18 tūkst., todėl ši apygarda būtų per didelė“, - aiškino I.Milašiūtė.

Rinkimų komisijos nariai pritarė darbo grupės siūlymui Vilniaus-Trakų apygardą sumažinti iš jos išimant Senuosius Trakus su maždaug 1,6 tūkst. rinkėjų ir prijungiant juos prie Trakų-Elektrėnų apygardos.

Per didelė Širvintų-Vilniaus rinkimų apygarda darbo grupės siūlymu sumažinta Sužionių ir Skirlėnų apylinkes prijungiant prie Molėtų-Švenčionių apygardos. Tokiu būdu kitoje apygardoje balsuos per 1 tūkst. rinkėjų.Lietuvos lenkų rinkimų akcija prašė Kaune panaikinti vieną rinkimų apygardą, o Vilniuje įsteigti naują.Sostinėje visose apygardose yra per 40 tūkstančių rinkėjų, o Kauno apygardose, išskyrus dvi, yra vos per 30 tūkst. rinkėjų.

„Tokios disproporcijos gali sukelti didelį balsų galios skirtumus atskirose apygardose. Sukuriama situacija, kai vienas kandidatas į Seimą gali būti išrinktas 30 tūkstančių potencialių rinkėjų, o kitas – 45 tūkstančių. Manome, kad toks sprendimas prieštarauja demokratijos principams, nes nustato nevienodas galimybes kandidatams parlamento rinkimuose, kaip ir patiems rinkėjams“, - teigė partija.

VRK nariai sutarė, kad tokį siūlymą galima svarstyti ateityje, nes tai būtų radikalus apygardų ribų pakeitimas.I.Milašiūtės teigimu, Seimo rinkimų įstatymas numato, kad kiekvienas parlamentaras turi būti atstovaujamas panašaus rinkėjų skaičiaus. Koreguojant apygardų ribas atsižvelgiama į tris svarbiausius dalykus - rinkėjų skaičių, administracinį suskirstymą ir buvusias apygardų ribas.

Pasak darbo grupės vadovės, šiemet VRK nusprendė minimaliai keisti vienmandačių apygardų ribas. Tačiau po parlamento rinkimų ketinama kreiptis į Seimo vadovą dėl reikmės iš naujo perbraižyti visas apygardas, nes smarkiai pakito rinkėjų skaičius jose.Seimo rinkimai vyks spalio 14 dieną.NAUJAUSI KOMENTARAI

labai gerai

labai gerai portretas
puiku.

dszin

dszin portretas
Kadangi aš netikiu šviesia Lietuos ateitimi,(kol klanai renka vieni kitus),tai nuėjęs ant biuletienio tik pizučių pripaišau. Taigi dzin man tos korekcijos.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių