Ne visi vienmandatininkai žada atstovauti rinkėjams pagal Konstituciją

Antrajame pakartotinių Seimo rinkimų rate dalyvaujantys vienmandatininkai skirtingai supranta, kam reikėtų atstovauti patekus į Seimą – vieni kalba apie atstovavimą apygardoms, kiti mini visą tautą. Buvęs Konstitucinio Teismo (KT) teisėjas, profesorius Vytautas Sinkevičius primena KT išaiškinimus – „mandatą gavęs Seimo narys yra visos tautos, o ne tam tikros apygardos rinkėjų atstovas“.

„Žmogus tampa artimesnis tai vietovei, kurioje kelia kandidatūrą. Klausimas: ar į vienmandates apskritai reikia leisti kandidatuoti tiems, kurie negyvena toje teritorijoje? Vienmandatininkas sprendžia daugybę buitinių problemų, kurių niekad nesprendžia Seimo narys, išrinktas daugiamandatėje ir kuriam rūpi visa šalis. Kandidatas turi atstovauti apygardai ir taip pat įgyvendinti tos partijos programą, kuri jį iškėlė“, – mano Ukmergės apygardoje pirmaujantis socialdemokratas Kazys Grybauskas.

Konservatorė Janina Galiauskienė, taip pat patekusi į antrąjį pakartotinių Seimo rinkimų ratą šioje apygardoje, įsitikinusi, kad svarbiausia yra dirbti visos Lietuvos rinkėjams, o atstovauti savo apygardos rinkėjams – vienas iš svarbių darbų.

Tuo metu Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje kandidatuojantis „tvarkietis“ Algimantas Dumbrava siūlo rasti balansą: „Esi ne tik apygardos, bet Lietuvos Respublikos Seimo narys, todėl pirmiausiai reikia galvoti apie visą Lietuvą. Jei bus gerai Lietuvoje, tai bus gerai ir toje apygardoje. Be abejo, kiekviena apygarda turi specifinių užduočių ar klausimų, į kuriuos reikia atsižvelgti ir nepamiršti, bet jokiu būdu negalima galvoti tik apie ją, negalvojant apie Lietuvą.“

Teisės profesorius Vytautas Sinkevičius primena, kad KT doktrina šiuo klausimu yra suformuota ir jau kelis kartus pakartota. „Pagal KT, kiekvienas Seimo narys, nežiūrint to, pagal kokią rinkimų sistemą išrinktas – vienmandatėje ar daugiamandatėje apygardoje – yra visos tautos atstovas.

Vadinasi, jis yra ne politinės partijos, kuri jį iškėlė, ne visuomeninės organizacijos, kokio nors kolektyvo, verslo grupių ir ne rinkimų apygardos atstovas. KT aiškiai pasakyta, kad Seimo narys – tautos atstovas. Vadinasi, traktuoti, kad, jei esi išrinktas toje apygardoje, tai esi apygardos, negalima“, – tvirtina V. Sinkevičius.

Profesorius priduria, kad Seimo narys negali atitrūkti nuo apygardos rinkėjų, jis turi juos informuoti, palakyti kontaktą, žinoti, kuo gyvena apygarda, tačiau Konstitucija esą reikalauja daug daugiau – vienmandatininkas kartu su kitais Seimo nariais turi atstovauti ne apygardai, o visai tautai.

Antrasis pakartotinių Seimo rinkimų ratas įvyks kovo 24-ąją. Biržų-Kupiškio rinkimų apygardoje po pirmojo pakartotinių Seimo rinkimų rato pirmauja socialdemokratas Aleksandras Zeltinis, Ukmergės apygardoje – socialdemokratas K. Grybauskas, Zarasų-Visagino apygardoje – „tvarkietis“ A. Dumbrava.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

pasiteisina

pasiteisina portretas
tokia vienmandatininku taktika pasiteisina - tai patvirtina dvieju garbiu senoliu sedejimas ne pirma kadencija Seime. Pvz. prof. Dumcius labiausiai pasireiske, kaip "prarabas" remontuojant aikste Kalnieciu rajone. Tik kieno fantazijos vaisius buvo toje aiksteje neaiskios paskirties kabli sumontuoti, ar kitaip neisejo milijonu ïsisavinti"?

Plepalai ir tiek

Plepalai ir tiek portretas
Juk akivaizdu, kad seimūnai atstovauja partijų interesus (o tai reiškia turtingųjų, iš kurie rankų minta) arba esmeninę naudą. Nei vienas neišdrįs papūsti prieš partijos vėją, nors akivaizdžiai matys neteisybę ir apgaulę valstybės mastu. Tam pavyzdys didžiulės teisėsaugos problemos. Baisu, tačiau per 22 metus nesugebėjome tapti demokratine valstybe. Tačiau per šventes ir mitingus politikai kalba gražius žodžius apie demokratiją, kurios nėra ir nebuvo, net užuomazgas sunaikino policinės valstybės šalininkai. Net neturime laisvos, nesisteminės žiniasklaidos. Buvo keleta žurnalistų, kurie bandė kabėti tiesą, tačiau buvo sutvarkyti. Dabar visos žiniasklidos priemonės tuškia tuos pačius prnešimus. Gėda žiūrėti iki ko nusiritome. Viskas kaip sovietų laikais. O kas liečia seimo narių atstovavimo, jei jie dirbtu (o negalvotu, kaip priglausti automobilį po kadencijos pabaigos arba kuo daugiau išplauti kanceliarinių pinigų) ir atstovautu bent tuos žmones, kurie išrinko, mes negyventume iš pašalpų (nes atlyginimai dabar lygūs pašalpoms), neemigruotu darbingi žmones, padidėtu pasitikėjimas valstybe ir jos klerkais. O dabar nėra jokios ateities, tik butaforinė migla demokratinės valstybės ir demokratinių rinkimų. Ir kad gi, kas nors pasikeis šioje valstybėje į gerąją pusę.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių