- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Ar žinotumėte, kaip elgtis prasidėjus karui?
-
Ar žinotumėte, kaip elgtis prasidėjus karui?
-
Ar žinotumėte, kaip elgtis prasidėjus karui?
-
Ar žinotumėte, kaip elgtis prasidėjus karui?
-
Ar žinotumėte, kaip elgtis prasidėjus karui?
-
Ar žinotumėte, kaip elgtis prasidėjus karui?
-
Ar žinotumėte, kaip elgtis prasidėjus karui?
-
Ar žinotumėte, kaip elgtis prasidėjus karui?
Paskelbus karo ar ekstremalios situacijos padėtį, svarbiausias patarimas gyventojams – išlikti ramiems ir vadovautis specialistų nurodymais, sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
Paskelbus karo ar ekstremalios situacijos padėtį, svarbiausias patarimas gyventojams - išlikti ramiems ir vadovautis specialistų nurodymais, sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
Tai ministras sakė pristatydamas visuomenei skirtą leidinį „Ką turime žinoti apie pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms ir karo metui“. Jį ministerija parengė kartu su kariuomene bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu.
„Rusijai pakartojus agresiją prieš kaimynus, šį kartą - Ukrainoje, atsirado poreikis žinoti, kaip elgtis ne tik organizuojant pilietinį pasipriešinimą, bet ir kaip elgtis karo lauko sąlygomis“, - žurnalistams sakė ministras.
Pasak jo, informacija yra svarbi matant hibridinio karo atvejus, kada „yra daug elementų, kurie gali būti labai įvairūs, primenantys ir civilinio gyvenimo situacijas“.
Leidinyje informuojama apie tai, kokie pasikeitimai lauktų valstybėje paskelbus mobilizaciją, pateikiami praktiniai patarimai gyventojams, ką daryti įvairių nelaimių metu, pastebėjus karius, ką daryti nespėjus evakuotis.
Pasak ministro, jei įvyktų tiesioginė priešiškos valstybės kariuomenės intervencija ar būtų pastebėtos vadinamojo hibridinio karo apraiškos, „visada reikia elgtis šaltu protu“ - gyventojai apie tai nedelsiant būtų informuojami, o savivaldybės yra parengusios gyventojų evakuacijos planus, kuriose iki smulkmenų suplanuota, kur ir kaip būtų evakuojami gyventojai.
„Jei kas nors imtų veikti prieš mus vienokia ar kitokia forma, tai, be abejo, kad tai gali įvykti bet kokiu metu, nebūtinai per pietus. Paprastai tai atsitinka netikėtu metu - ar švenčių metu, ar paryčiais, kada žmonės yra labiausiai sumigę, yra mažiausia parengtis. Nesvarbu, kokiu metu tai atsitiktų, sistema yra tokia, kad žmonės būtų vienokiu ar kitokiu būdu perspėti“, - sakė jis.
J.Olekas priminė, kad paskelbus karo ar ekstremalią padėtį, gyventojai apie tai pirmiausia būtų informuojami garsiniais signalais bei žinutėmis į mobiliuosius telefonus, tačiau kiekvienas pirmiausia turi pasirūpinti reikiamų telefono parametrų nustatymu, kad šiuos perspėjimus gautų. Apie situaciją būtų informuojamos visos masinio informavimo priemonės, jose per 3-6 minutes turėtų pasirodyti oficiali KAM informacija.
Ministras pabrėžė, kad gyventojai apie bet kokius įtartinus veiksmus ar asmenis pirmiausia turėtų pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.
„Jei pamatai, kad tavo kieme netikėtai susibūrė keliasdešimt, ar iš kažkur atsirado keli šimtai ginkluotų uniformuotų ar neuniformuotų vyrų, apie tai reikia kuo greičiau pranešti. Mes siūlome pranešti 112 bendruoju pagalbos telefonu“, - sakė jis.
J.Olekas pripažino, kad gyventojų evakuacijos pasirengimui, taip pat galimoms slėptuvėms iki šiol „skirta per mažai dėmesio“.
„Mes šiai sričiai dėmesio neskyrėme. Yra daug tokių vietų, kurios buvo - jos užimtos kažkuo kitu, kurios galėtų būti pritaikytos (slėptuvėms), žmonės nelabai kreipia dėmesį, koks turi būti rūsys name. Visa tai sudėliota, pasakyta knygelėje“, - tvirtino ministras.
Pristatant knygą taip pat akcentuota, kad praktika Ukrainoje parodė, jog grėsmės ir incidentų pobūdžiai yra labai skirtingi, tad būtina tinkamai pasirengti kiekvienam jų, o svarbiausia - užtikrinti evakuaciją.
„Yra ir oro atakos, ir apšaudymai, ir rudi, pilki ar dar kitokių spalvų žmogeliukai, o iš tikrųjų perrengti arba antsiuvus nusiplėšę kariai. Situacijų gali būti visokių: gali būti kokios nors pseudodemonstracijos, teroro aktai, gali būti tranzito dalykai. Kas bebūtų, mes turime labai tiksliai informuoti žmones – kur kas atsitiko, kad jie būtų pasiruošę. (...) Manau, kad tikrai nemažai daliai žmonių pirmiausia reikėtų pasitraukti iš tos vietos, kur tokie dalykai vyksta, o ne tapti bereikalingomis aukomis“, - sakė krašto apsaugos ministras J.Olekas.
Leidinyje aptartos ir pilietinio pasipriešinimo formos, kurios, ministro žodžiais, apima įvairų nepaklusnumą okupacinėms jėgoms: nebendradarbiavimą su jomis, tylų protestą, užduočių nevykdymą, nekolaboravimą ir pan.
„Sakykime, eini į darbą, bet darbas eina labai lėtai - tiesiog nesiseka tau, sprūsta pieštukas iš rankų ir tu niekaip neparašai. Neini kviečiamas į susirinkimą, kuris organizuojamas palaikyti tą įžengusią pseudovaldžią ir okupantų kariuomenę. Mes žinome tas istorijas, kai su gėlėmis buvo pasitikti okupantai. Tai gatvėse gali būti tylu: organizuotas didelis palaikymas, o gatvėje - tuščia“, - pavyzdį pateikė jis.
Ministras taip pat tvirtino, jog mažai tikėtina, jog invazinėms jėgoms pavyktų užblokuoti gyventojų priėjimą prie informacijos. Jis ragino gyventojus tokiu atveju nepanikuoti ir ieškoti informacijos alternatyvų.
Beveik 100 puslapių leidinys, gavus specialistų pastabas bei pataisymus, bus platinamas mokykloms, bibliotekoms, per nevyriausybines organizacijas. Antradienį ministerijos tinklalapyje turėtų pasirodyti ir šio leidinio elektroninis variantas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dėl verslo dovanos – kaltinimai korupcija: ko geriau nedaryti
Biuruose jau įsisuko kalėdinių dovanų sūkurys – dovanos klientams, partneriams ir darbuotojams jau įteikiamos. Visgi gražus gestas gali pasibaigti net ir bauda, sako teisininkai. Mat brangūs, neatitinkantys įmonės politikų daiktai gali sukelti...
-
Tokios operacijos Lietuvoje dar niekam nebuvo pavykę atlikti: išgelbėtas mažas šunelis2
Vos pusantro mėnesio šuniuko gyvybę išgelbėjo unikali smegenų vandenės operacija. Tokios Lietuvoje dar niekam nebuvo pavykę atlikti. Šuniuką Šiauliuose operavo net penki veterinarai, prieš tai pasikonsultavę su žmone...
-
Idėją vadina utopine: iš ko jie prikels tas Medines Šnipiškes?1
Vilniaus savivaldybė siekia išsaugoti paveldu laikomą Šnipiškių medinę architektūrą. Ateityje čia, esą, turėtų kurtis verslai, kavinės, toliau kilti mediniai pastatai. Tačiau plėtotojai tokią miesto valdžios viziją peikia. ...
-
Už 15 mln. eurų ketinama atnaujinti stebėjimo sistemas keturiose pasienio užkardose1
Už Europos Komisijos (EK) skirtus 15 mln. eurų Lietuva ketina atnaujinti elektronines sienos stebėjimo sistemas keturiose pasienio su Rusija užkardose. ...
-
Nuo kitų metų – svarbūs pokyčiai centrinėse Panevėžio gatvėse
Nuo kitų metų keliose centrinėse Panevėžio miesto gatvių atkarpose siūloma įvesti mažos taršos zoną. ...
-
Prieššventinių dienų košmaras: pareigūnai įspėja – net nebandykite to daryti10
Paskutinių prieššventinių dienų chaosas. Sausakimšos parduotuvės. Įstaigose skubama greičiau sutvarkyti metinius popierius ir kuo anksčiau sprukti. Gatvėse – spūstys ir policijos reidai. Policija jau dabar dirba sustiprinę ...
-
Be jų neįsivaizduojamos Kalėdos, o toks čempionatas – vienintelis pasaulyje?2
Kretingoje pakvipo mandarinais. Čia surengtos pirmosios mandarinų valgymo varžybos. ...
-
Kova su klimato kaita: nuo liepos įsigalios svarbus parlamento sprendimas3
Nuo 2025 m. liepos nebebus taikomas akcizo tarifas biodujoms, šią savaitę nusprendė Seimas. Anot projekto iniciatorių, tokia priemone siekiama prisidėti prie kovos su klimato kaita. ...
-
Naujausia apklausa atskleidė: gyventojai labiausiai skundžiasi dėl vieno dalyko
Baigiantis 2024 metams, apie 10 proc. Lietuvos gyventojų sako, kad pastaruoju metu jų šeimos finansinę padėtis pagerėjo, o 51 proc. nemato pokyčių. Savo ruožtu 36 proc. gyventojų mano, kad jų šeimos finansinė padėtis blogėja. ...
-
Mokytojams – svarbi informacija dėl atlyginimų
Šią savaitę Seimas priėmimo stadijoje pritarė įstatymų pataisoms, kuriomis bus didinami mokytojų pareiginės algos koeficientai bei mažiausiai uždirbančių biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimai. ...