Kas lėmė STT veiklos paūmėjimą?

Seimo vicepirmininkas, įtakingas socialdemokratas Gediminas Kirkilas įsitikinęs, kad pastarųjų savaičių Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) veiklos intensyvumą lemia Seimo rinkimų kampanija: „Blogai, kad patys politikai komentuoja teisėsaugos veiksmus, o ši [struktūra] irgi jau įsivėlė į politiką. Kita vertus, visa tai aktyvina ir opozicija.“ 

Pasak G. Kirkilo, opozicinės partijos bando sudaryti įspūdį, esą atsitiko kažkas baisiai nusikalstamo. Jis prisiminė, jog panaši kampanija buvo vykdoma ir 2008 m.

„Kone ne visi tuo metu buvę valdžioje politikai buvo kaltinami korupcija. O kuo viskas baigėsi? Baigėsi tuo, kad buvo sužlugdyti keletas svarbių strateginių projektų, įskaitant suskystintųjų dujų terminalo. Reikėtų prisiminti, kad po penkerių metų Aukščiausiasis teismas pripažino, kad strateginiams projektams buvo padaryta žala“, – kalbėjo G. Kirkilas.

Opozicija idėjų neturi

Seimo vicepirmininkas negailėjo kritikos dabartinei opozicijai. Ši, anot jo, neturi jokių naujų idėjų. Tokiu atveju belieka kritikuoti ir pliekti tuos, kurie kažką veikia ir nuveikia.

„Kalbant apie socialinės apsaugos sritį, [konservatoriams-krikdemams] belieka tik patylėti, nes patys pensijas sumažino. Dabar daugelis žmonių piktinasi konservatorių veidmainiškais norais jas atstatyti. Todėl jiems nebelieka nieko kito, kaip kritikuoti populiariausius socialdemokratų merus, stengiantis užpilti visuomeninę erdvę neigiama informacija.

Gaila, kad į tokią kampaniją įsitraukia ir kai kurios teisėsaugos institucijos. Tik nežinia – sąmoningai ar ne? Sutinku su generaliniu prokuroru Evaldu Pašiliu, pareiškusiu, kad specialiosios tarnybos neturėtų iš anksto skelbti, kas ir dėl ko bus apklaustas ar kaip vyksta tyrimai“, – teigė G. Kirkilas.

Paklaustas, ar nemano, kad galbūt ir socialdemokratai, įsibėgėjant rinkimų kampanijai, galėtų būti aktyvesni, Seimo vicepirmininkas teigė, kad kiekviena partija, kaip ir žmonės, turi savo charakterį: „Mes niekada nešmeižiame savo oponentų“.

STT turi veikti tada, kai ateina laikas

Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas liberalas Vitalijus Gailius teigė manąs, kad STT informaciją apie galimas valdžios atstovų apklausas paviešino iš anksto dėl to, kad jie patys tai paskelbė.

Kalbėdamas apie grėsmingas žinias, kad kai kurie pareigūnai gali būti STT apklausti kaip specialieji liudytojai, V. Gailius, kaip buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos vadovas, pastebėjo, jog tai yra tų pareigūnų teisė, o ne pareiga:

„Asmuo gali pasirinkti, ar jis nori būti apklaustas specialiuoju liudytojų, nes tai galima atlikti tik asmeniui sutikus. O jeigu iš tikrųjų yra iš anksto nutekinama informacija apie galimas apklausas, tai – ydinga veikla. Bet gal tai buvo daroma taktiniais sumetimais? Mes tokių detalių nežinome.“

Kaip patyręs kriminalistas, V. Gailius taip pat teigė žinąs vieną klasikinę specialiųjų tarnybų veiklos taisyklę: „Informacija apie bet kokį nusikaltimą realizuojama ne rytoj, ne po mėnesio, ne prieš rinkimus ar po rinkimų, bet tada, kai reikia.“

Vyksta įprasti priešrinkiminiai procesai

Vertindama susidariusią politinę situaciją, politologė Jūratė Novagrockienė pastebėjo, kad tai – įprastas procesas arba fonas: „Visos partijos prieš rinkimus skundžia vienos kitas. Be to, neretai pasitelkia ir juodąsias technologijas.“

Politologė taip pat atkreipė dėmesį, kad politikai nevengia įvairiomis priemonėmis juodinti vieni kitų – jeigu net ir nepasitvirtina kokia nors negatyvi informacija, dėmė oponentams vis tiek krenta: „Bet daugeliui svarbiausia – kad būtų pasakyta kažkas neigiamo, kompromituojančio. Šiais laikais rinkėjai jau akylesni ir ne visi patiki vienadieniais „kompromatais“, tačiau atsiranda ir tokių, kam ta informacija padaro įspūdį.“ 

Vertindama valdančiųjų socialdemokratų situaciją ir jų pačių pastebėjimus, kad daug ką pastaruoju metu nervina jų aukšti reitingai, J. Novagrockienė teigė, jog ši partija ir prieš ankstesnius rinkimus stengdavosi išlikti rami: „Manau, kad prieš šiuos Seimo rinkimus jie elgsis panašiai, bandydami argumentuotai paneigti jiems metamus kaltinimus.“

Savo ruožtu politologas Lauras Bielinis įžvelgia ir kitą aspektą: „STT yra stipriai priklausoma nuo Dalios Grybauskaitės, nes ji jai pavaldi. Todėl neatmestina galimybė, kad  šalies vadovė bando šiai įstaigai daryti įtaką. Tačiau tokie veiksmai anksčiau ar vėliau gali atsisukti prieš ją pačią. Bet man norėtųsi vis dėl to tikėti, kad STT daro tai, ką  jai reikia daryti.“


Šiame straipsnyje: STTtyrimaiSeimo rinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

JOOO

JOOO portretas
Opozicija negali prisijungti prie valdančiųjų. Opozicija neturi ir savo biudžeto.

petriuk

petriuk portretas
Opozicija ir yra tam opozicija, kad kritikuotų valdančiuosius. Tai elementaru, Vatsonai. Nelabai gaudomės politikoje, ania pone ?

Petras

Petras portretas
nejaugi iki šiol konservatoriai NESUVOKIA,kad prie šalies vairo galima papulti tik dirbant konkrečius darbus,kurie įtakotų šalies gyventojų gyvenimo kokybei gerinti.Kritikuoti tuos, kurie dirba -NĖRA DARBAS.Baigiasi ši kadencija,todėl prisijunkite prie valdančiosios daugumos konkrečiais GERAIS darbais,kitokiu atveju tikėtis rinkimuose sėkmės-NEVERTA.Kuo greičiau tai suvoksite,tuo greičiau svajonės išsipildys.Joks darbdavys nemokės algos už populistines kalbas ir nereikšmingus darbus,o štai seimas-MOKA,tuo didindamas valstybės išlaidas.
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių