- Greta Zulonaitė, Paulius Perminas / BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) atsisakius siekio priimti vienos lyties partnerystę įteisinantį įstatymą, Civilinės sąjungos įstatymo projekto priėmimas yra nebeįmanomas, sako Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė.
„Situacija tapo neįmanoma, net Tėvynės sąjungai radus du balsus, jeigu socialdemokratai sako, kad mes dabar jau prieš Civilinę sąjungą, nors 30 metų Lietuvoje pavieniai politikai, paskui ir partijos programoje atsirasdavo Civilinė sąjunga ir partnerystė, dabar jau atsitraukė nuo tų idėjų“, – ketvirtadienį Žinių radijui kalbėjo A. Armonaitė.
Socialdemokratų rugpjūčio pabaigoje pristatytoje 2024 metų Seimo rinkimų programoje numatyta kovoti „prieš diskriminaciją dėl lytinės orientacijos“.
„Valstybė turi pripažinti lygias teises visiems žmonėms sukurti ir palaikyti bendro gyvenimo poroje santykius. Skirsime deramą dėmesį kovai su neapykantos nusikaltimais nukreiptais prieš LGBT asmenis, taip pat su kitomis socialinės ir institucinės diskriminacijos šių asmenų atžvilgiu formomis. Vykdysime šalies europinius įsipareigojimus kovoti su bet kokia diskriminacija dėl lytinės orientacijos“, – rašoma dokumente.
Vis tik 2020 metais socialdemokratai žadėjo priimti partnerystės įstatymą, leidžiantį vienalytėms poroms įteisinti savo šeimyninius santykius.
Anot A. Armonaitės, reikėtų stebuklo, kad Civilinės sąjungos įstatymas būtų priimtas dar šioje Seimo kadencijoje.
„(...) dabar visi žiūri kaip pataikauti kažkodėl jų įsivaizdavimu homofobiškesnei valstybės daliai, nors Lietuva nėra tokia homofobiška ir tokia tamsi, kaip jie įsivaizduoja“, – sakė Laisvės partijos lyderė.
Civilinės sąjungos projektui Seimas yra pritaręs po svarstymo, jis įvestų lyčiai neutralią partnerystę. Teikti projekto priėmimui nenorima, nes tam gali pritrūkti balsų.
Lietuvoje šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties porų partnerystė. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.
Civilinės sąjungos įstatymo projektas numato, kad ją sudarę partneriai kurtų bendrą dalinę nuosavybę, tačiau turėtų galimybę atskiru susitarimu nustatyti ir kitokį turto teisinį režimą, paveldėtų pagal įstatymą ir nemokėtų paveldėjimo mokesčių, turėtų galimybę veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovautų vienas kitam sveikatos priežiūros srityje, galėtų gauti su sveikata susijusią informaciją.
A. Armonaitė: „laisviečiai“ būtų vaivorykštės koalicijoje
Ginant žmogaus teises, demokratines vertybes nuo radikalių jėgų, Laisvės partija matytų save vaivorykštės koalicijoje, sako šios politinės jėgos lyderė A. Armonaitė.
„Lietuvos interesas absoliutus, gyvybinis yra laisvė, stipri Europa, transatlantiniai ryšiai su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis. Tai yra mūsų išlikimo garantas ir jis nėra savaime aiškus. Mes giname vertybes, ne tik teritorijas. Giname tas pačias žmogaus teises, privačią nuosavybę, rinkos ekonomiką“, – ketvirtadienį Žinių radijui kalbėjo A. Armonaitė.
„Tai jeigu į tai yra kėsinamasi, tai, matyt, gal ras jėgų Lietuvoje politinės partijos, prodemokratiškai nusiteikusios, pasikalbėti. Ne tik mėtytis antraštėmis vieni su kitais. Ir tada Laisvės partija save matytų plačioje vaivorykštės koalicijoje“, – pabrėžė ji.
Pasak jos, politinėms jėgoms gali tekti atsitraukti nuo „raudonųjų linijų“ siekiant, jog Lietuvoje valdžios neperimtų „valstybės pamatus ardančios jėgos“.
Socialdemokratai kiek anksčiau yra sakę, kad koalicija su dabar valdžioje esančiais konservatoriais būtų neįmanoma.
Idėją burti provakarietišką koaliciją, siekiant užtikrinti, jog valdžioje po Seimo rinkimų neatsidurtų radikalai, iškėlė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Jis radikalia jėga įvardino Remigijų Žemaitaitį ir jo partiją „Nemuno aušra“. Konstitucinis Teismas yra pripažinęs R. Žemaitaitį sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją dėl antisemitinių pareiškimų. Apkaltos jis išvengė balandį pasitraukdamas iš Seimo.
„Gal labai stipriai skamba, bet kaip vertinti tai, jeigu kandidatas sako, jog reikia išstoti iš NATO arba Europos Sąjungos. Kitas, vėlgi labai populiarus partijos pirmininkas sako, labai gerai, kad Alternatyva Vokietijai laimėjo savivaldos rinkimus, o jie iš esmės irgi deklaruoja europinės struktūros iškonstravimą“, – sakė ji.
Taip „laisviečių“ vadovė kalbėjo paklausta, ar Laisvės partija matytų save koalicijoje su dabartine reitingų lydere socialdemokratų partija.
Rugpjūčio pradžioje paskelbta „Delfi“ užsakymu atlikta „Spinter tyrimų“ apklausa rodė, jog už valdančiojoje daugumoje esančius „laisviečius“ balsuotų 3,2 proc. respondentų.
„Man atrodo, mano atsakymas yra labai nuoširdus, (...) jeigu koalicija priimtų Laisvės partijos prioritetus ir programą, aš norėčiau pabaigti, pavyzdžiui, tuos darbus, tai yra priimti civilinę sąjungą. Bet jeigu jie šiandien deklaruoja, kad reikia atsitraukti nuo tų idėjų, tai aš manau, jei tą deklaruoja“, – sakė A. Armonaitė.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 dieną.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lobovas pašalintas iš Jonavos mero rinkimų1
Artėjant kovą vyksiantiems pirmalaikiams Jonavos rajono mero rinkimams, juose neleista dalyvauti riaušių prie Seimo byloje kaltinamam Andrejui Lobovui. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) teigimu, pastarasis sumokėjo užstatą nesilaikydamas nuro...
-
Budrys apie Trumpo pareiškimus: siūlau to nedaryti
Išrinktajam Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentui Donaldui Trumpui pareiškus apie galimybę paversti Kanadą jo šalies dalimi ar užimti Grenlandiją bei Panamos kanalą, Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys tikina &nda...
-
Viceministras Antrojo pasaulinio karo pabaigą pradės minėti gegužės 8-ąją10
Gegužės 9 dieną Antrojo pasaulinio karo pabaigą minėdavęs finansų viceministras Valentinas Gavrilovas pripažįsta, kad toks elgesys visuomenei sukėlė daug klausimų. Todėl, pasak viceministro, suprasdamas, kad užimant oficialias pareigas jis turi a...
-
Atsargos pulkininkas: jau matome veikiant vieną iš pavojingiausių hibridinio karo elementų6
Minint Laisvės gynėjų dieną, Aukščiausiosios Tarybos apsaugos skyriaus pareigūnas, atsargos pulkininkas Saulius Guzevičius iš istorinės Seimo Kovo 11-osios Akto salės tribūnos atkreipė dėmesį į informacinio karo pavojų. ...
-
Nausėda: iki šiol netrūksta linkinčių mums blogo – neleiskime to12
Laisvės gynėjų dienos minėjimuose dalyvaujantis prezidentas Gitanas Nausėda ragina niekada nenusileisti vis dar gajiems bandymams ištrinti ir suklastoti Lietuvos istoriją. ...
-
Grybauskaitė: laisvė bet kada gali būti vėl testuojama19
Dabartinėje geopolitinėje situacijoje laisvė bet kada gali būti vėl testuojama, sako kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. ...
-
Prezidentas: siūlymas Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena – rimtas ir svarstytinas2
Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymas Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena yra rimtas ir svarstytinas. ...
-
Grybauskaitė apie valdančiąją koaliciją: aišku, kam krenta atsakomybė3
Dešimtmetį šaliai vadovavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad pastarosiomis savaitėmis besitęsiančios įtampos valdančiosios daugumos gretose nestebina – anot jos, visos naujos koalicijos „šiek tiek pasistumdo&ldq...
-
Nausėda: laisvę iškovojome amžiams13
Lietuvai minint 34-ąsias sausio 13-osios metines, šalies prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienio rytą lankėsi Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijoje, kur dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje „Pergalės šviesa“. ...
-
Laisvės premijos laureatas: pati laisvė yra didžioji premija2
Laisvės premijos laureatas, neginkluoto antisovietinio pasipriešinimo dalyvis, kunigas Julius Sasnauskas sako, kad pati laisvė yra premija. ...