Literatūros premiją „Prix America“ laimėjo banglentininko prisiminimai

  • Teksto dydis:

Klasika jau vadinami banglentininko prisiminimai pirmadienį laimėjo naujai įsteigtą literatūros premiją „Prix America“ kaip geriausia knyga, išleista JAV arba parašyta apie Jungtines Valstijas.

Žurnalo „The New Yorker“ žurnalistas Williamas Finneganas (Viljamas Fineganas) už „Barbaro dienas“ (Barbarian Days), sulaukusias tokių recenzijų, apie kurias dauguma rašytojų gali tik pasvajoti, jau yra pelnęs Pulitzerio (Pulicerio) premiją.

Naujienų agentūrai AFP jis sakė, kad knyga prasidėjo kaip neryžtingas „prisipažinimas“ apie jo slaptą idealios bangos amžinai ieškančio banglentininko gyvenimą.

Žurnalas „The New York Review of Books“ pavadino ją „absoliučiai įtikinama džiaugsmo nerimtą temą traktuoti rimtai studija“.

Prancūzijoje skiriamos „Prix America“ vertinimo komisija su tuo sutiko ir paskelbė, kad jei ši knyga būtų apie „seksą ar narkotikus, ji būtų laikoma viena svariausių mūsų turimų knygų apie aistros poveikį, apsėdimo sūkurį, sunkumą atprasti nuo“ žalingų įpročių.

65 metų W.Finneganas AFP sakė, kad jaučiasi „priblokštas laimėjęs su knyga (apie banglentes), kai aplink tiek didelių romanų“.

„Nepaprastai džiaugiuosi. Galvoju, kad vertintojai suprato visą knygos ambiciją“, – sakė jis.

20 metų rašytas kūrinys

Rašytojas pridūrė, kad 20 metų rašius knygą „sulaukti, kai kažkas pasako tau, kad tavo knyga yra literatūra ir skaitoma kaip grožinė literatūra, yra tiesiog nuostabu“.

Premiją „Prix America“ skiria prancūzų literatūros žurnalas „America“, įkurtas atspindėti Jungtines Valstijas valdant Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui).

Autorius sakė, kad knygos populiarumą iš dalies galėjo nulemti tai, kad jo pasakojimas baigiasi prieš D.Trumpo iškilimą į valdžią, kurį jis pavadino katastrofa.

Vertintojai W.Finneganą, kuris yra rašęs apie pilietinius karus Lotynų Amerikoje, Sudane ir Balkanuose, taip pat gyrė už aiškų Amerikos užsienio politikos poveikio supratimą.

„Viena per knygą besidriekiančių gijų yra neįtikimas pažeminimų, kuriais JAV baudė tuos, kas nesutiko su jos pasaulio vizija, aprašymas“, – pridūrė komisija.

W.Finneganas prieš tapdamas žurnalistu keliavo po pasaulį kaip banglentininkas entuziastas. Į žurnalistiką jis atėjo aprašęs, kaip mokė „spalvotuosius“ vaikus apartheido Pietų Afrikos Respublikoje (PAR). To darbo jis ėmėsi, kai banglenčių sportu užsiiminėjo Kapo pusiasalyje.

Jo kolegos iš „The New Yorker“ George'o Packerio (Džordžo Pakerio) gerai įvertinta knyga „Irimas“ (The Unwinding) apie „Amerikos valstybės audinio irimą“ taip pat buvo patekusi į „trumpąjį“ sąrašą.

Kitos į premiją pretendavusios knygos yra Donaldo Ray Pollocko (Donaldo Rėjaus Poloko) romanas „Dangiškasis stalas“ (The Heavenly Table), Lauren Groff (Lorin Grof) „Moiros ir Furijos“ (Fates and Furies), Smitho Hendersono (Smito Hendersono) „Liepos 4-osios upokšnis“ (Fourth of July Creek), Johno Edgaro Widemano (Džono Edgaro Vaidmano) „Rašymas gyvybei išgelbėti“ (Writing to Save a Life), Jean Hegland (Džin Hegland) „Į girią“ (Into the Forest) ir Kristopherio Jansmos (Kristoferio Džansmos) „Mes atvykome į miestą“ (We Came to the City).

„Trumpajame“ sąraše taip pat buvo dvi knygos prancūzų kalba: žurnalisto Philippe'o Corbe'o (Filipo Korbo) „Aš šoksiu Orlande“ (J'irai danser a Orlando) ir Thomas Saintourenso (Tomo Senturanso) „Harlemo karo veteranai“ (Les Poilus de Harlem).



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių