Saulės laikrodžiui Parnidžio kopa – netinkama vieta

Granitinio saulės laikrodžio statyba ant Parnidžio kopos Nidoje nuo pat pradžios 1995 metais sulaukė kritikos.

Nepritarusieji saulės laikrodžio statymui labiausiai nepritarė ne pačiai idėjai, o pasirinktai medžiagai – granitui, kuris nebūdingas Kuršių nerijai (joje net riedulių niekuomet nebuvo), ir formai – obeliskui. Ketinant atstatyti viesulo nugriautą obeliską, vėl kyla diskusijos, reiškiamos įvairios nuomonės, kaip geriausiai sutvarkyti Parnidžio kopą: ar įvardyti griuvėsių prasmę ir ant kopos įrengti medinę apžvalgos aikštelę – regyklą, akcentuojant pačios kopos unikalumą, ar atstatyti gamtos jėgų atmestą saulės laikrodį.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos palaiko Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos poziciją. Tarnybos direktorė Rūta Baškytė mano, kad Parnidžio kopos, kaip ir nė vienos kitos, „puošti“ ar dar kažkaip įprasminti nereikia. Esmė – unikali Kuršių nerijos, jūros ir marių panorama, atsiverianti nuo kopos (atsiveria nuostabūs vaizdai tiek į Nidą, tiek į Grobšto gamtinį rezervatą, Baltijos jūrą ir Kuršių marias). Tačiau, jei jau galvojama apie papildomą akcentą, reikėtų rinktis formą, medžiagas, atitinkančias kuršių tradicijas, užtikrinančias jų tęstinumą.

Išraiškos forma – obeliskas – nieko bendro neturi su Kuršių nerijos specifika, su kuršių gyvenimu, su natūraliu nerijos kraštovaizdžiu, net medžiai čia pasvirę nuo vėjų. Kolonos ir obeliskai būdingi pietinių šalių kultūroms.

Pagal Kuršių nerijos nacionalinio parko planavimo schemą (generalinį planą) turi būti griežtai saugomas Nidos reljefo siluetas, nestatant jokių naujų statinių aukštesnėse altitudėse. Vadovaujantis KNNP planavimo schema ant Parnidžio kopos numatyta kraštovaizdžio apžvalgos aikštelė (regykla), taip pat ir parengtame tvarkymo plane.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Rūtos Baškytės nuomone, akmeniniam saulės laikrodžiui – obeliskui tinkama vieta būtų Nidos centre. Kuršių nerija garsėja ilgiausiu ir aukščiausiu smėlio kopagūbriu Europoje. Tai ypač jautrus poveikiui, trapus darinys. Reikia sutvarkyti Parnidžio kopą, tačiau nebūtina šioje nuostabioje vietoje kurti papildomų traukos objektų. Parnidžio kopos trauka savaime yra didelė.

Aplinkosaugininkai siūlo inicijuoti diskusiją visuomenėje dėl tinkamiausios vietos saulės laikrodžiui ir galimų išraiškos priemonių ir tikisi, kad šios diskusijos netaps politine kovos priemone prieš savivaldybės rinkimus Neringos savivaldybėje.


Šiame straipsnyje: parnidžio kopa

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių