K. Petrausko gatvė slepia ir istorines paslaptis

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Ne veltui įdomiausios istorijos susijusios su žmonėmis, gyvenusiais jos vaikystės P.Vaičaičio g. Šios gatvės kampe, visai šalia K. ir M.Petrauskų lietuvių muzikos muziejaus, stovi dar vienas paveldo sąrašuose esantis dviejų aukštų namas.

Antrame aukšte gyveno žymūs gydytojai Tarnauskai, o pirmajame – Dirbtinio pluošto gamyklos direktorius Leonas Mackevičius. E.Balaišienė prisimena, kokia ypatinga atrodė tuomet jo žmona.

"Ji buvo be galo graži moteris, labai įdomiai rengėsi ir atrodė kaip kokia prancūzė. Ji buvo pirmoji moteris taksistė Kaune", – pasakojo architektė ir prisiminė, kaip Mackevičių namuose vykdavo įvairūs vakarėliai ir priėmimai.

Verta romano

Mackevičiai buvo pirmieji P.Vaičaičio g. nusipirkę televizorių. "Jie atitraukdavo užuolaidas ir mes, vaikai, prilipę prie langų, žiūrėdavome televizorių. Į vidų neįleisdavo", – juokėsi vaikystę maždaug 1965-aisiais prisiminusi E.Balaišienė. Už tokį žiūrėjimą jos tėvas taip supykęs, kad po kelių mėnesių nupirko šeimai televizorių.

P.Vaičaičio g. gyveno ir daugiau įdomių asmenybių. Anot E.Balaišienės, name prie pat K.Petrausko g. gyveno Mis Palanga. "Vadindavome ją Palangos gražuole. Tikrai buvo graži moteris, aukšta, tačiau ir savotiška", – prisiminė architektė. Šalia esančio namo rūsyje kažkada buvo padirbinėjami rubliai.

"Kada nors parašysiu apie šią gatvę romaną", – juokėsi E.Balaišienė, grįždama į visai netoliese stovintį savo namą K.Petrausko g. Jį Balaišių šeima paveldėjo iš architektės vyro senelės Bronės Jurgutienės-Vainoraitės, 1932-aisiais atsikrausčiusios iš Mažeikių ir įsigijusios šį namą.

"Mūsų kieme net gėlių klombos paveldo saugomos, bet mes nesiskundžiame – nieko nenorime keisti, tik kiek įmanoma norime visa tai išsaugoti", – sako architektė.


Naujas gatvės veidas

2014 m. rudenį baigta K.Petrausko g. rekonstrukcija. Buvo perklotos komunikacijos, praplatinta gatvė, ten, kur leidžia sąlygos, įrengtos viešojo transporto įvažos ir perėjos į gatvės dalį, rekonstruotas gatvės lietaus nuotekų tinklas. Taip pat buvo sutvarkyta šaligatviai, įvažos į kiemus, įrengiant asfaltbetonio dangą su nauja konstrukcija. Viso projekto vertė siekė 9 mln. litų.

Pirmoji K.Petrausko g. rekonstrukcija buvo atlikta 1938–1939 m. ir suteikė jai modernios gatvės vaizdą. Iki šiol dalyje K.Petrausko g. po asfaltu slypi senojo tašytų akmenų grindinio fragmentai, matyti granitiniai apvadai, pakloti šios rekonstrukcijos metu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

štai

štai portretas
1946–1955 m. Kauno gumos dirbinių gamyklos „Inkaras“ direktorius. 1964–1971 m. Kauno dirbtinio pluošto gamyklos direktorius. yra vikipedijoje apie jį

Užpelkis

Užpelkis portretas
Komentarai parodė, kad šiuolaikinė žurnalistika yra visiškame dugne. Rašo "bile ką". Kažkur girdėjo, viena boba sakė... Jokios pagarbos nei sau, nei tiems apie kuriuos rašo.Rašykite geriau apie neatpažintus lavonus, Žaliakalnio nelieskite savo purvinais pirštais.

Kestas is Zaliakalnio

Kestas is Zaliakalnio portretas
Jusu minimas "Petka Proletaras", deja, nebuvo rusas. Jo pavarde buvo Butkus ir jis buvo mano dede. Namas, kuriame gyveno Mackevicius iki nacionalizavimo priklause garsiam operos dainininkui Sodeikai... ir dar daug as jum galeciau papasakoti apie Zaliakalni.
VISI KOMENTARAI 21

Galerijos

Daugiau straipsnių