Skanios gyvatienos!


2006-01-14
Darius SĖLENIS
Skanios gyvatienos!

Lietuvos restoranai vieno iš daugelio Azijos šalių delikateso dar nesiūlo

Didžkukulius ir bulvinius blynus lietuviai kartais pakeičia gyvatiena. Gyvačių mėsą ypač pamėgo vilniečiai, nes ten Lietuvoje jų parduodama daugiausiai.

“Jau baigiame parduoti visas, gruodžio mėnesį atvežtas šaldytas gyvates iš Olandijos”, - “Kauno dienai” teigė “VP Market” atstovė ryšiams su visuomene Viktorija Jakubauskaitė.

“VP Market” bene pirmieji Lietuvoje atvežė šaldytų gyvačių, kurios didžiuosiuose prekybos centruose siūlomos šaldytos mėsos skyriuose greta kengūrienos ir krokodilienos.

Kilogramas barškuolės kainuoja 359 litus

“Kas tai?” - iš pradžių stebėjosi daugelis žmonių, pamačiusių neaišku ką primenantį rausvą mėsos raizginį. Po to reakcijos būdavo skirtingos: nuo “O, siaube!” iki “Kaip puiku!” Tačiau po egzotiškas šalis keliaujantys lietuviai jau nesistebi tokia preke, o gurmanai bei smalsuoliai perka gyvatieną Ir šv.Kalėdų dienomis ant kai kurių žmonių namuose ant stalų puikavosi ne tik silkė, žuvis, vištiena, kiauliena, bet ir gyvatiena.

Kilogramas šaldytos barškuolės, atvežtos iš Olandijos, kainuoja 359 litus. Vienoje pakuotėje dažniausiai - 600-700 gramų. Šaldytos gyvatės galiojimo laikas - iki 2007 metų.

“Ne, ne! Atšildyta gyvatė neatgis”, - nusijuokė V.Jakubauskaitė, išsakius kai kurių lietuvių nuogąstavimus.

Tačiau apsilankius “Hyper Maxima” parduotuvėje ir “Kauno dienos” fotografui paprašius čia pat sutiktų moterų ir merginų papozuoti su gyvate, ne viena dailiosios lyties atstovė šypsodavosi, bet bijojo pakuotę paimti net į rankas.

“Gyvačių bijau, bet paragauti norėčiau”, - šyptelėjo pirma nepabijojusi pozuoti 22 metų kaunietė Lina Žanauskaitė.

Pasigamink pats

Valgomos yra beveik visos gyvačių rūšys. Net ir kai kurios nuodingos, išskyrus jūrines gyvates. Vienos skaniausių mūsų miškuose sutinkamų gyvačių - angys. Jei nori pagauti gyvatę, surask ilgą lazdą ragatkės formos galu ir eik pasižvalgyti į mėgstamas gyvačių vietas - saulės apšviestą laukymę, kur auga žemuogės bei avietės. Jei nepasiseks medžioklėje, bent uogų prisivalgysi.

Pabaksnojęs su lazda po krūmų šaknimis pamatysi, kaip išlenda gyvatės. Iš pasirodžiusio “asortimento” išsirink riebiausią ir staigiu judesiu prispausk jos galvą prie žemės. Po to kirvuku nukirsk galvą - ši gyvatės kūno dalis nevalgoma. Gyvatę perpjauk išilgai. Ištrauk žarną primenančią stemplę, po to likusias gerklės dalis, nes jose gali būti nuodų. Tiesa, gyvatės nuodai pavojingi tik tuomet, kai patenka į kraują, o žmogaus skrandžio sultys ir seilės juos sunaikina.

Po to nunerk odą: ją tempti reikia nuo nukirstos kūno dalies uodegos link. Nuplauk upelyje, jei norėsi pasigaminti patiekalą miške, ir supjaustyk 2-3 cm dydžio gabaliukais. Mėsą virk šiek tiek pasūdytame vandenyje, kol ji pabals. Po to, jei turi keptuvėlę, joje pakaitink augalinio aliejaus, o gyvatės gabaliukus įtrink juodųjų pipirų ir sultinio kubelio mišiniu. Kepk, kol susidarys plutelė. Šio patiekalo skonis primins švelnų kiaulienos skonį.

Kinas giria gyvatės kepenis, inkstus ir tulžį

Paragauti gyvatienos kol kas nesiūlo nė vienas restoranas. Priežastis, kaip prisipažino vadovai, paprasta, - patiekalas kainuotų labai brangiai.

Restorano “Pompėja” virtuvės gamybos vadovas Dalius Dzenkauskas neslėpė, kad patiekalo iš reto produkto dar negamino, bet mano įtraukti į savo siūlomą meniu: “Gaminti reikėtų panašiai kaip krokodilieną. Nemanau, kad bus juntamas specifinis kvapas, kaip, pavyzdžiui, ėrienos, ar dumblo kvapą turinčių kai kurių žuvų. Tuomet reikia marinuoti, kad patiekalas įgautų naują, malonų kvapą”.

“Pompėjos” gamybos vadovas mano, kad šaldytą gyvatieną geriausia gaminti natūraliai: “Pakepti, troškinti arba išvirti, nes norisi pajusti tikrąjį gyvatės skonį. Galima supjaustyti gabaliukais. Patiekti švelniame, pavyzdžiui, vyno padaže. Ir su karštomis arba garuose virtomis daržovėmis”.

Kinų restorano “Ilgoji upė” virėjas Vei Changrong prisipažino, kad jau matė parduotuvių lentynuose barškuolių mėsos.

“Ne, jos dar neragavau, bet gyvatienos valgiau ne kartą. Ji turi kauliukų, skonis primena ne žuvį, o greičiau krokodilieną, - dalijosi įspūdžiais kinas. - Kinijoje dideliu delikatesu laikoma gyvatės inkstai, kepenys, tulžis. Gyvatės mėsą labai sveika valgyti, ypač ji reikalinga kraujui”.

Paklaustas, kaip pačiam pasigaminti patiekalą iš gyvatienos, Vei Changrong sakė, kad yra daug įvairių būdų: “Geriausia iš pradžių gyvatę išvirti sultinyje su prieskoniais, kad jos mėsa suminkštėtų. Po to galima ir supjaustyti gabaliukais arba patiekti visą, nes tokia efektingiau atrodo. Gyvatieną galima ir troškinti, ir kepti. Naudoti galima įvairius prieskonius - pipirus, druską, cukrų, aštrius ir saldžiarūgščius padažus”.

Kraujas ir naminukė

Vietnamas. Gyvačių medžiotojų kaimelis netoli Hanojaus. Vietnamiečiai, kaip ir kinai, valgo beveik viską, kas juda. Kaimelio pakraštyje - keli restoranėliai. Vestibiulyje - terariumai, kuriuose rangosi smaugliai, kobros ir įvairių rūšių gyvatės. Nedideliuose, taip pat 5, 7 litrų induose, pripiltuose naminukės, taip pat puikuojasi, tiesa, jau negyvos, gyvatės, skorpionai, širšės bei kiti vabzdžiai.

“Tai - labai sveika. Tokie gėrimai ir patiekalai iš gyvačių ar vabzdžių gerina organizmo funkcijas, gydo sąnarius, stuburą ir...” - vietnamietis pasisuka į vyrus ir mįslingai šypsodamasis sulenktą rankos pirštą pakelia aukštyn.

Gyvačių pateikimas restoranuose - tarsi nedidelis šou: iš maišo ištrauktą gyvatę primina koja, po to apsvaigina staigiu, stipriu rankos smūgiu. Čia pat, ant kėdutės, stovi kelios taurelės su 30-40 gramų naminukės. Pietauti atvykusių turistų akivaizdoje gyvatę apvalo ir čirkšt - perpjauna aštriu skustuvu. Kraujas nuleidžiamas tiesiai į taureles.

“Gerkite, greičiau!” - ragina vietnamiečiai ir šiek tiek pavydžiai, bet šypsodamiesi žiūri, kaip įveikiamas “karštas” gėrimas. Po to dar kraupiau: kitoje vietoje prapjovęs gyvatę medžioklis ištraukia tulžį ir įmeta ją į kitą taurelę su keliasdešimt gramų degtinės. Išmaišo ir žalios spalvos kokteilį vėl paragina išgerti. Vėl pjūvis, šį kartą dar kraupiau: į taurelę įkrenta mažutė, nago dydžio vis dar plakanti kobros širdis.

“Širdies galite nekramtyti, bet greičiau, greičiau”, - vėl paragina vietnamietis. O vis dar besirangančią gyvatę skubiai nuneša į virtuvę ir gamina patiekalus. Po 15-20 minučių ant stalo atkeliauja vienas po kito patiekalai: sriuba, salotos, kelių rūšių karšti patiekalai su garnyru - ryžiais, blyneliais, kopūstiena. Visi jie - gyvatienos. Ir žinote? Skonis visai neblogas. Skanaus!