Klaipėdoje išmontuoti sovietmečiu pastatyti paminklai, žymėję tarybinių karių kapus. Metalinių skulptūrų ir žemyn nuleisto kardo demontavimo ėmėsi Skulptūrų parko rekonstrukciją atliekančios plungiškių įmonės darbininkai.
Po Rusijos pradėto karo Ukrainoje Lietuvoje imta diskutuoti apie sovietinių paminklų palikimą. Dalis jų griauti, kiti uždengti arba nudažyti Ukrainos vėliavos spalvomis. „Baltijos tyrimai“ atliko tyrimą, kuris atskleidė, kad sovietinių karių paminklų griovimui pritaria pusė Lietuvos gyventojų, praneša LNK.
Baigėsi mėnesį trukusi klaipėdiečių apklausa dėl sovietų karių palaidojimo vietoje Skulptūrų parke esančio memorialo ir čia naudojamos sovietinės ideologijos ženklų. Birželio 14 d. posėdžiavusi komisija vietos gyventojų apklausai vykdyti patvirtino balsavimo rezultatus. Didesnė dalis mero inicijuotoje apklausoje sudalyvavusių gyventojų pasisakė už memorialo pertvarkymą.
Klaipėdiečiai buvo pernelyg pasyvūs uostamiesčio savivaldybės surengtoje apklausoje dėl sovietinę ideologiją atspindinčių skulptūrų nukėlimo tarybinių karių kapinėse. Apklausa laikoma neįvykusia.
Kretingiškiai socialiniame tinkle ėmė diskutuoti apie sovietinės valdžios aktyvistams skirtą paminklą žydų kapinėse. Tačiau Kretingos seniūnė Gintarė Liobikienė įsitikinusi, kad nederėtų liesti kapinėse esančių paminklų. Šurmulys kyla ir Klaipėdos rajone.
Nacionalinės premijos laureato, skulptoriaus Arūno Sakalausko skulptūros ir paminklai puošia ne vieną uostamiesčio skverą. Jo darbų galima rasti ne tik Klaipėdoje, bet ir visos Lietuvos miestuose bei miesteliuose. Ir tai nenuostabu – akmens ir metalo meistras kuria jau beveik pusę amžiaus.
Specialiai suburta istorikų, teisininkų, archeologų ir paveldosaugininkų grupė baigia parengti siūlymą dėl Antrojo pasaulinio karo sovietinių karių memorialo perspektyvų. Jei miesto politikai pritars, tiek skulptūrinė grupė "Kariai", tiek ir "Kardas" turėtų būti demontuoti.