Šiemet įsigaliojusi apylinkių teismų reforma pažėrė netikėtumų. Nepakankamas finansavimas, teisėjų trūkumas slegia visus Lietuvos teismus, bet Kauno apylinkės teisme, panašu, išskirtinė situacija.
Kauno apylinkės teismo darbuotojų apklausa išryškino, kad įstaigoje apstu patyčių, apkalbų, netinkamai reiškiamos kritikos ar pastabų. Taip pat pastebimas kolektyvo susiskaldymas.
Įvairių tyrimų duomenimis, dauguma žmonių apie 80 proc. paros laiko praleidžia uždarose patalpose – pastatuose, kuriuose gyvena ir dirba. Šis skaičius dar labiau padidėja atvėsus orams. Šaltuoju sezonu žmogus kone visą parą gyvena veikiamas patalpų mikroklimato, kuris, deja, ne visuomet palankus sveikatai.
Apie stresą bei diskomfortą darbe ir jį sukeliančias priežastis lietuviai vis dar vengia atvirai kalbėti. Daugelis tiesiog įsigyja nervų sistemą stiprinančių bei raminančių preparatų.
Vienas pagrindinių bet kokios srities vadovo uždavinių yra personalo ugdymas ir tobulinimas. Tam sukurta nemažai įrankių: individualus mokymas, mentorystė, delegavimas, metiniai pokalbiai. Tačiau vienas efektyviausių – grįžtamojo ryšio teikimas.
Neįvertinamos pastangos, nuolatinė kritika, erzinantis, pagiežingas kolega ir nuo PMS visos paeiliui kenčiančios kolegės, menkas atlygis, tūžmingas vadovas – kiek priežasčių tarpti pykčiui darbe.
Stebuklų nebūna – geri santykiai su kolegomis, leidžiantys jums mėgautis ir pačiu darbu, nėra savaime suprantamas dalykas. Jų nesukursite magiškos lazdelės mostu.