Pieno supirkimo kainos Lietuvoje per metus išaugo drastiškai ir pasiekė pastarųjų šešerių metų rekordą. Kaina stambiesiems pieno tiekėjams Lietuvoje susilygino su Europos Sąjungos vidurkiu.
Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ vadovo Egidijaus Simonio teigimu, dėl pandemijos apribota viešbučių ir restoranų veikla gerokai išbalansavo pieno produktų paklausą ir pasiūlą, tačiau pieno tiekimo grandinėje situacija išlieka stabili.
Pieno supirkimo kainos Lietuvoje augo trečią mėnesį iš eilės – per šių metų rugsėjį, palyginti su praėjusiu mėnesiu, vidutinės natūralaus pieno supirkimo kainos padidėjo 7,6 proc., iki 281,5 euro už toną.
Šalies pieno pramonės atstovai įspėja, kad Pieno įstatymo teisėkūros procesas vykdomas neskaidriai, ignoruojant socialinius partnerius ir rinkos dėsnius. Jie kelia klausimą, kam apskritai reikalingas toks „buldozeriu stumiamas“ įstatymas ir sprendimų priėmimo skuba, jeigu dabar ir be jo pieno supirkimo kainos kyla.
Lietuvoje pienas iš ūkių superkamas pagal pasenusią metodiką – pieno supirkimo taisyklėse atlikus vos vieną paprastą pakeitimą, vidutinė pieno supirkimo kaina šalies statistikoje galėtų padidėti penktadaliu, teigia Egidijus Simonis, pienininkų asociacijos „Pieno centras“ vadovas.
Pasaulio rinkose krintant pieno produktų ir žaliavos kainoms, atitinkamos korekcijos atsispindi ir Lietuvoje. Mūsų šalies pieno perdirbimo įmonės ir tarpininkai balandį už natūralų pieną stambiesiems šalies pieno ūkiams mokėjo 317,1 euro už toną, arba 7,3 proc. mažiau nei kovą.
Praėjusiais metais Lietuvoje natūralaus pieno supirkimo kaina stambiems tiekėjams buvo aukščiausia, palyginti su vidutinėmis importuoto ir eksportuoto pieno kainomis, todėl daugiau lietuviško žalio pieno liko vidaus perdirbimo rinkoje.
Didžiausios Lietuvos pieno perdirbimo įmonės rugsėjį už natūralų pieną stambiesiems pieno ūkiams vidutiniškai mokėjo 313 eurų už toną, arba 4,1 proc. daugiau nei rugpjūtį.
Pieną parduodantys ūkiai, nors ir pamažu, bet stambėja - šiuo metu vidutinis pieninių karvių skaičius prekiniame ūkyje siekia 12 karvių, kai 2015 metais - 8. Vienam ūkiui tenkanti pieno gamyba ir primilžis iš karvės taip pat auga.
Pieno perdirbėjus vienijančios asociacijos „Pieno centras“ vadovas Egidijus Simonis rinkoje įžvelgia pieno supirkimo kainų stabilizavimo ženklus. Taip jis komentavo pieno produktų prekybos aikštelės „Global Dairy Trade“ (GDT) paskutinės prekybos sesijos rezultatus, kai GDT indeksas kilstelėjo 2,8 proc. ir tai buvo trečia prekybos sesija iš eilės, kai GDT indeksas kyla.