- Augustas Stankevičius [2], Rūta Androšiūnaitė [3], Natalija Jegorova [4], Saulius Jakučionis/BNS [5]
- [6]
- [6]
- Teksto dydis:
- Spausdinti [7]
Eidama 97-uosius ketvirtadienį mirė Jungtinės Karalystės karalienė Elizabeth II, pranešė Bakingamo rūmai.
„Šią popietę Balmorale ramiai mirė karalienė“, – rašoma pranešime.
Bakingamo rūmai apie jos mirtį pranešė trunpame pranešime. Paskelbtas 10 dienų nacionalinis gedulas.
73-ejų princas Charlesas (Čarlzas) iškart perims sostą.
„Karalius ir karalienė konsortė šį vakarą liks Balmorale, o rytoj grįš į Londoną“, – nurodo karališkieji rūmai.
Vyriausias iš Elizabeth II sūnų, 73-ejų Velso princas Charlesas (Čarlzas), iškart perima sostą ir tampa karaliumi.
Anksčiau ketvirtadienį karališkieji rūmai buvo paskelbę, kad gydytojai „nerimauja“ dėl jos sveikatos ir rekomendavo ją toliau prižiūrėti medikams.
Visi karalienės vaikai – princas Charlesas, 72-ejų princesė Anne (En), 62-ejų princas Andrew (Endrius) ir 58-erių princas Edwardas (Edvardas) – atvyko pas ją į Balmoralo rūmus Škotijos aukštikalnėse.
Scanpix nuotr.
Be to, į Škotiją atvyko ir Charleso sūnūs princai Williamas (Viljamas) ir Harry (Haris).
Dviem dienomis anksčiau karalienė paskyrė Liz Truss (Liz Tras) JK premjere: ji tapo 15 asmeniu, stojusiu prie vyriausybės vairo per Elizabeth II valdymo laikotarpį. Nuotraukose iš to susitikimo karalienė šypsojosi, nors atrodė silpna ir buvo pasirėmusi lazdele.
Viena nuotrauka sukėlė nerimą, nes joje buvo matyti tamsiai violetinė mėlynė ant monarchės dešinės rankos.
Didžiuliai pokyčiai
Karalienė Elizabeth II į sostą atsisėdo būdama vos 25 metų, 1952-aisiais, ir įsiliejo į pasaulinę sceną, kurioje dominavo tokie politiniai veikėjai kaip kinų Mao Zedongas (Mao Dzedunas), Sovietų Sąjungos lyderis Josifas Stalinas ir JAV prezidentas Dwightas D. Eisenhoweris (Dvaitas D. Eizenhaueris).
Scanpix nuotr.
Jos 70 metų trukęs valdymas aprėpė dviejų amžių sandūrą, kai vyko didžiuliai socialiniai, politiniai ir technologiniai sukrėtimai.
Pasaulyje subyrėjo paskutiniai didžiulės Britanijos imperijos likučiai, namuose – „Brexitas“ sukrėtė jos karalystės pamatus, o jos šeimos nariai susidūrė su virtine skandalų.
Tačiau visą laiką Elizabeth II išliko populiari ir buvo ne tik Jungtinės Karalystės, bet ir 14 buvusių britų kolonijų, įskaitant Australiją, Kanadą ir Naująją Zelandiją, karalienė ir valstybės vadovė.
Ji taip pat vadovavo 56 valstybių Sandraugai, kurioje gyvena ketvirtadalis žmonijos, ir buvo Anglikonų Bažnyčios, pasaulinės anglikonų bendruomenės motininės bažnyčios, galva.
Tačiau po jos mirties taip pat bus keliami klausimai, ar dar nepraėjo Britanijos monarchijos aukso amžius, kaip tokia senoviška institucija gali išlikti gyvybinga šiuolaikiniais laikais ir ar Charlesas sulauks tokios pat pagarbos, ar valdys savo motinos šešėlyje.
Oficialus gedulas
Televizijos ir radijo stotys nutraukė įprastas programas, kad paskelbtų šią žinią, o jos ilgam gyvenimui ir valdymui atminti buvo sudaryti specialios programos.
Pranešus žinią apie monarchės mirtį, skambėjo nacionalinis himnas „God Save the Queen“. Vėliavos buvo nuleistos iki pusės stiebo, o bažnyčių varpai skambėjo atminti moteriai, kadaise vadintai „paskutine pasaulio monarche“.
Nacionalinis gedulas baigsis paskutiniu viešu atsisveikinimu su karaliene Vestminsterio abatijoje Londono centre.
Charleso karūnavimas – sudėtingas, tradicijomis ir istorija persmelktas ritualas – vyks toje pačioje istorinėje aplinkoje, kaip ir prieš daugelį šimtmečių. Karūnavimo data dar nepaskelbta.
Ilgaamžiškumas
Elizabeth Alexandra Mary Windsor (Elizabet Aleksandra Meri Vindzor) daugumai jos pavaldinių buvo vienintelis monarchas, kurį jie kada nors pažinojo – nekintanti figūra ant pašto ženklų, banknotų ir monetų.
Populiariosios kultūros ikona netrukusi tapti nedidelio ūgio karalienė buvo akimirksniu atpažįstama dėl savo ryškiaspalvių kostiumėlių ir prie jų priderintų skrybėlaičių, perlų vėrinio, pirštinaičių ir rankinių.
Jai valdant karališkosios šeimos atstovai iš sustabarėjusių, nuošalių figūrų tapo bulvarinių laikraščių taikiniais, o vėliau juos iš naujo išpopuliarino serialai, tokie kaip „Karūna“ (The Crown), mėgstami dešimčių milijonų žiūrovų visame pasaulyje.
Jos laikotarpis soste apėmė nepaprastų pokyčių epochą – nuo Šaltojo karo iki Rugsėjo 11-osios išpuolių, nuo klimato kaitos iki koronaviruso, nuo popierinių laiškų ir garlaivių iki elektroninio pašto ir kosmoso tyrinėjimų.
Scanpix nuotr.
Ji tapo pokario Didžiosios Britanijos įsikūnijimu ir jungtimi tarp moderniosios epochos ir praėjusio amžiaus.
Būdama vienos garsiausių pasaulio šeimų motina, ji visą laiką sulaukė didžiulio visuomenės palaikymo ir net pergyveno neigiamą reakciją po Charleso pirmosios žmonos Dianos mirties 1997 metais.
Neseniai karališkąją šeimą sukrėtė princo Harry ir jo žmonos Meghan (Meghan) teiginiai apie rasizmą karališkojoje šeimoje.
Buvęs britų armijos kapitonas Harry ir televizijos aktorė, maišytos rasės amerikietė Meghan po savo vestuvių 2018 metais buvo vadinami moderniu monarchijos veidu.
Tačiau po mažiau nei dvejų mietų jie pasitraukė iš karališkosios šeimos gyvenimo ir persikraustė į JAV, pažerdami virtinę kaltinimų, taip pat ir rasizmu.
Elizabeth II taip pat išgyveno skandalą, susijusį su jos antruoju sūnumi princu Andrew, kurio draugystė su už lytinius nusikaltimus nuteistais velioniu Jeffrey Epsteinu (Džefriu Epsteinu) bei Ghislaine Maxwell (Gislen Maksvel) visuomenėje kėlė pasipiktinimą ir lėmė, kad JAV jam buvo iškelta civilinė byla dėl seksualinės prievartos. Galiausiai ji buvo nutraukta.
„Nė vienas iš mūsų negyvens amžinai“
Britai buvo priversti pripažinti jos valdymo pabaigos pradžią, kai 2021 metų balandį ji neteko mylimo vyro, Edinburgo kunigaikščio princo Philipo (Filipo). Santuokoje jiedu išgyveno 73 metus.
Tačiau rūmai jau seniai pripažino jos mirtingumą, o perėjimas prie Charleso buvimo soste jau buvo gerokai įsibėgėjęs.
Charlesas, jo vyriausiasis sūnus princas Williamas, kuris dabar tampa įpėdiniu, ir jo žmona Catherine (Ketrin) pastaraisiais metais perėmė iš karalienės vis daugiau oficialių pareigų.
Dėl koronaviruso pandemijos ir senyvo amžiaus ji buvo priversta leisti laiką Vindzoro pilyje, esančioje į vakarus nuo Londono.
Tačiau už didingų pastato sienų ji ir toliau nenurimdavo, dalyvaudavo vaizdo skambučiuose su visuomenės atstovais.
Pirmojo karantino metu per televiziją pasakydama retą kalbą, ji priminė Antrojo pasaulinio karo metais apgultos Didžiosios Britanijos „Blitz“ dvasią“, kuri buvo būdinga jos kartai.
Scanpix nuotr.
„Mes dar susitiksime“, – pasakė ji.
Po Philipo mirties ir atslūgus pandemijai, karalienė grįžo prie visuomeninių pareigų, tačiau amžius ir prasta sveikata privertė ją sulėtinti tempą.
Po nakties ligoninėje 2021 metų spalį dėl tam tikrų sveikatos tyrimų jos pasirodymai tapo retesni.
„Nė vienas iš mūsų negyvens amžinai“, – sakė ji pasaulio lyderiams, dalyvavusiems JT aukščiausiojo lygio susitikime dėl klimato kaitos, ir paragino juos pasirūpinti palikimu ateinančioms kartoms.
Vienas iš paskutinių lemtingų jos veiksmų buvo išspręsti neatsakytą paveldėjimo klausimą – ji pritarė, kad Charleso antroji žmona Camilla (Kamila) būtų vadinama karaliene konsorte.
Reiškia užuojautą
Lietuvos vadovai reiškia užuojautą dėl Elizabeth II mirties.
Prezidento Gitano Nausėdos teigimu, kartu su britais gedi visas pasaulis.
„Esu labai sukrėstas žinios apie Jos Didenybės Karalienės Elžbietos II mirtį. Reiškiu nuoširdžią savo ir visų Lietuvos žmonių užuojautą Jums ir visiems JK žmonėms dėl šios didelės netekties“, – rašoma G. Nausėdos užuojautoje.
Šalies vadovas pažymėjo, kad Elizabeth II buvo puiki, savo šaliai atsidavusi lyderė, palikusi žymų pėdsaką pasaulio istorijoje.
„Jos Didenybės Karalienės Elžbietos II įspūdingi 70 vadovavimo metų bei didžiulis atsidavimas ir meilė savo tautai niekada nebus pamiršti“, – sako G. Nausėda.
Prezidento teigimu, karalienė Elizabeth II bus prisimenama tokia, kokią Lietuvos žmonės ją matė 2006 metais vizito Lietuvoje metu – švytinčią ir mylinčią žmones bei bendravimą su jais.
Karalienė parodė, kad ne pareigos suteikia asmeniui didybę, bet asmenybės didybė gali suteikti ypatingą jėgą ir autoritetą.
Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė savo užuojautoje sakė, kad monarchė „tvirtai ir oriai išlaikė lyderystę daugiau nei septyniasdešimt metų ir tapo tikru kilnumo ir atsidavimo savo šaliai simboliu toli už savo karalystės ribų“.
„Karalienė parodė, kad ne pareigos suteikia asmeniui didybę, bet asmenybės didybė gali suteikti ypatingą jėgą ir autoritetą net, regis, ir labiau simboliniams titulams bei pareigoms“, – nurodė I. Šimonytė.
„Jos drąsa, atsakomybės jausmas bei gebėjimas telkti ir atstovauti savo žmonėms sužadina pagarbą. Jos Didenybės darbai ir palikimas neabejotinai bus ryškiomis raidėmis įrašyti į pasaulio istoriją“, – pridūrė ji.
Ministrės pirmininkės teigimu, karalienė iškeliauja kartu su visa epocha, kurioje netrūko sunkių išbandymų ir iššūkių, bet buvo sutariama ir dėl pagrindinių universalių taisyklių.
Pasaulis gedi dėl britų monarchės mirties, jos netektį vadina eros pabaiga
Pasaulio lyderiai reiškia užuojautą.
JUNGTINĖS VALSTIJOS
„Karalienė Elizabeth II buvo neprilygstamo orumo ir pastovumo valstybininkė, sustiprinusi pamatinę Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų sąjungą“, – teigė amerikiečių prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas).
Kadenciją baigęs amerikiečių prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) užuojautoje akcentavo Elizabeth II „nenuilstamos, garbingos tarnystės visuomenei palikimą“.
Jis sakė, kad monarchė šalį „valdė grakščiai, elegantiškai ir su nenuilstančia darbo etika, nepaisydama sunkumų ir lūkesčių, kurie buvo keliami jos kartos moterims“.
Savo ruožtu buvęs prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pagerbė karalienės „ištvermingą diplomatiją“ ir „didžiulį taikos palikimą“.
JUNGTINĖS TAUTOS
„Kaip ilgiausiai gyvenusi ir ilgiausiai valdžiusi Jungtinės Karalystės vadovė, karalienė Elizabeth II visame pasaulyje buvo plačiai vertinama už savo grakštumą, orumą ir atsidavimą“, – sakė Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas).
EUROPOS SĄJUNGA
„Kadaise vadinta „Elizabeth Tvirtąja“, ji savo tarnyste ir atsidavimu niekada nepamiršo parodyti mums, kokios svarbios yra pamatinės vertybės šiuolaikiniame pasaulyje“, – „Twitter“ paskyroje rašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis).
„Ji buvo karo bei susitaikymo Europoje ir už jos ribų liudininkė, matė gilias mūsų planetos ir visuomenės transformacijas“, – sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen).
„Per šiuos pokyčius ji buvo tęstinumo švyturys, niekada nenustojantis rodyti ramybės ir atsidavimo, kuris daugeliui teikė stiprybės“, – pridūrė ji.
PRANCŪZIJA
„Prisimenu ją kaip Prancūzijos draugę, geraširdę karalienę, visiems laikams palikusią pėdsaką savo šalyje ir savo amžiuje“, – sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas).
VOKIETIJA
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) savo užuojautoje vadino Elizabeth II „susitaikymo simboliu“.
„Jos įsipareigojimas siekti Vokietijos ir Didžiosios Britanijos susitaikymo po Antrojo pasaulinio karo baisumų liks nepamirštas“, – sakė Vokietijos kancleris.
VATIKANAS
Popiežius Pranciškus pareiškė, kad jį „giliai nuliūdino“ karalienės mirtis, ir pabrėžė, jog meldžiasi už jos „amžiną atilsį“ bei už jos sūnų Charlesą (Čarlzą), kuris tapo karaliumi.
Katalikų Bažnyčios vadovas išreiškė pagarbą karalienės „nepaliaujamai tarnystei“.
ISPANIJA
Ispanijos karalius Felipe VI (Felipė VI) užuojautoje teigė, kad britų monarchė „buvo daugelio svarbiausių mūsų pasaulio istorijos skyrių liudininkė, autorė ir formuotoja“.
„Jos pareigos jausmas, atsidavimas ir visas gyvenimas, buvo skirtas tarnauti“, – nurodė Ispanijos monarchas.
ITALIJA
„Ji garantavo stabilumą krizės akimirkomis ir išlaikė tradicijų vertę visuomenėje, kuri nuolat ir giliai evoliucionuoja. Jos tarnystės dvasia, atsidavimas... gilus orumas, su kuriuo ji ėjo pareigas tokį ilgą laiką – nuolatinis susižavėjimo šaltinis ateities kartoms“, – nurodė Italijos premjeras Mario Draghi (Marijus Dragis).
UKRAINA
„Ukrainos žmonių vardu reiškiame nuoširdžią užuojautą karališkajai šeimai, visai Jungtinei Karalystei dėl šios ypač skaudžios netekties“, – rašoma Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio užuojautoje.
KANADA
„Ji buvo mūsų karalienė beveik pusę Kanados gyvavimo laikotarpio. Ji akivaizdžiai, giliai ir tvirtai mylėjo kanadiečius, – sakė Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau (Džastinas Triudo). – 70 metų ji mums visiems tarnavo tvirtai ir išmintingai.“
„Sunku patikėti, kad mano pastarasis pasisėdėjimas su ja buvo paskutinis, – sakė politikas. – Man trūks tų pokalbių.“
AUSTRALIJA
Australijos vyriausybės vadovo Anthony Albanese'io (Entonio Albanizio) teigimu, britų karalienės mirtis „žymi eros pabaigą“.
„Australų širdys yra su Jungtinės Karalystės žmonėmis, – kalbėjo A. Albanese'is. – Baigėsi istorinis valdymas ir ilgas gyvenimas, skirtas pareigai, šeimai, tikėjimui ir tarnystei.“
BRAZILIJA
Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro (Žairas Bolsonaru) reikšdamas užuojautą dėl britų karalienės mirties paskelbė trijų dienų nacionalinį gedulą.
Kraštutinių dešiniųjų pažiūrų prezidentas, kuris kitą mėnesį sieks būti perrinktas, oficialiame leidinyje paskelbtame pranešime teigė, kad gedulo laikotarpis yra „užuojautos žinia dėl Jos Didenybės karalienės mirties“.
INDIJA
„Ji įkūnijo orumą ir padorumą viešajame gyvenime. Skaudu dėl jos mirties“, – teigė Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi (Narendra Modis).
Svarbiausi karalienės Elizabeth II valdymo momentai
Pristatome keletą iš svarbiausių įvykių, apibrėžusių monarchės valdymą:
1947 metai: transliacija Tautų Sandraugai
Numanoma sosto įpėdinė princesė Elizabeth per savo 21-ąjį gimtadienį surengė transliaciją iš Keiptauno, kurioje ji pašventė savo gyvenimą tarnystei Tautų Sandraugai.
1952 metai: iš princesės – į karalienę
Jos tėvas karalius George VI (Jurgis VI) mirė eidamas 57 metus 1952 metų vasario 6 dieną, kai Elizabeth kartu su savo vyru princu Philipu (Filipu) lankėsi Kenijoje.
Elizabeth, kuriai tuomet buvo 25-eri, grįžo į Britaniją. Naujosios monarchės pirmasis ministras pirmininkas buvo Winstonas Churchillis (Vinstonas Čerčilis), padėjęs jai savo patirtimi.
1953 metai: karūnavimas
Karalienė Elizabeth II buvo karūnuota Vestminsterio abatijoje centrinėje Londono dalyje 1953 metų birželio 2-ąją.
Tai buvo pirmasis svarbus per televiziją transliuotas tarptautinis įvykis, dėl kurio smarkiai padidėjo televizorių pardavimai, nes žmonės nenorėjo praleisti progos stebėti ceremoniją.
1977 metai: sidabrinis jubiliejus
Karalienė surengė kelionę po Britaniją ir aplankė įvairias Sandraugos šalis, taip pat dar kartą pasižadėjo pasišvęsti tarnystei.
Britanijoje buvo rengiamos gatvės šventės ir jubiliejus praskaidrino tuometinį sunkų laikotarpį, kuris įsiminė niūria ekonomine padėtimi, pramonės nuosmukiu ir virtine darbo ginčų.
1992 metai: „Annus horribilis“
Sunkiausias karalienės valdymo metas: jos vyriausiasis sūnus princas Charlesas (Čarlzas) išsiskyrė su savo žmona Diana po to, kai buvo išleista jos biografija.
Tuo pat metu su savo žmona išsiskyrė jos antrasis sūnus princas Andrew (Endriu), jos vienintelė dukra princesė Anne (Ana) nutraukė santuoką su savo vyru, o Vindzoro pilis buvo smarkiai apgadinta per gaisrą.
Karalienė 1992-uosius pavadino „annus horribilis“ – siaubingais metais.
1997 metai: Dianos žūtis
Dianos žūtis karališkajai šeimai tapo didžiuliu sukrėtimu.
Karalienė sulaukė griežtos kritikos – jos sprendimas palikti šeimą, įskaitant Dianos sūnus princus Williamą (Viljamą) ir Harry (Harį), privačiai gedėti jų rezidencijoje Škotijoje, o ne grįžti į Londoną, buvo itin nepopuliarus, kaip ir nepriimtas sprendimas nuleisti karališkąją vėliavą Bakingamo rūmuose.
Po kelias dienas trukusio didelio spaudimo Elizabeth grįžo į Londoną ir kreipėsi į tautą per nacionalinę televiziją.
2002 metai: auksinis jubiliejus
Jubiliejus tapo proga britams vėl pademonstruoti savo paramą monarchijai po neramaus 10-ojo dešimtmečio ir karalienės motinos mirties, taip pat po sesers princesės Margaret mirties anksčiau tais pačiais metais.
Gatvėse vėl šurmuliavo šventė, o prie Bakingamo rūmų buvo surengtas įspūdingas koncertas, kurį vainikavo grupės „Queen“ gitaristas Brianas May (Brajenas Mėjus), ant rūmų stogo sugrojęs nacionalinį himną „God Save the Queen“.
2011 metai: valstybinis vizitas į Airiją
Tai buvo pirmasis britų monarcho vizitas į Airijos Respubliką nuo tada, kai šalis 1922 metais atgavo nepriklausomybę, ir dėl šio vizito Airijai teko surengti didžiausią savo istorijoje saugumo operaciją.
Elizabeth II vizitas buvo pavadintas istoriniu ir labai svarbiu momentu sklaidant istoriškai susiklosčiusią įtampą tarp šių dviejų valstybių.
2012 metai: olimpinės žaidynės ir deimantinis jubiliejus
Prieš birželį numatytą jubiliejaus šventę karalienę apsilankė kiekviename Britanijos regione, o kiti karališkosios šeimos nariai aplankė įvairias Sandraugos šalis.
Jubiliejus buvo švęstas keturias dienas – būta ir atmintinų daiktų parodų, ir armijos saliutų, ir švenčių rūmų soduose, ir švenčių gatvėse, ir pamaldų.
Tais metais monarchė atliko ir vaidybinį vaidmenį per Londono olimpines žaidynes, per atidarymo ceremoniją pasirodžiusi kartu su Jamesą Bondą (Džeimsą Bondą) vaidinusiu aktoriumi Danieliu Craigu (Danieliu Kreigu).
2021 metai: koronavirusas ir nuogąstavimai dėl sveikatos
2020 metais prasidėjus koronaviruso pandemijai, karalienė buvo priversta izoliuotis Vindzoro pilyje, tačiau tai jai nesutrukdė tęsti savo darbo, kuriam ji pasitelkė internetą.
Karališkuosius priėmimus pakeitė virtualūs susitikimai su įvairiausiais žmonėmis – nuo ambasadorių iki eilinių visuomenės narių.
2021 metų balandį mirė princas Philipas (Filipas), kurį teko laidoti laikantis dėl pandemijos nustatytų apribojimų.
Kai apribojimai buvo sušvelninti, karalienė vėl ėmėsi savo viešojo vaidmens ir, be kita ko, priėmė Didžiojo septyneto (G-7) lyderius Kornvalyje 2021 metų birželį bei vaišino JAV prezidentą Joe Bideną (Džo Baideną) arbata Vindzoro pilyje.
Tačiau pasirodęs pranešimas apie tai, kad 2021 metų spalį jai po neįvardytų testų teko praleisti naktį ligoninėje ir ji buvo priversta atšaukti tam tikrus susitikimus, pakurstė nuogąstavimus dėl jos sveikatos
2022 metai: platininis jubiliejus
2022 metų vasario 6 dieną karalienė tapo pirmąja britų monarche, valdančia šalį 70 metų, tačiau platininio jubiliejaus metai prasidėjo nesėkmingai.
Niujorke buvo oficialiai nutraukta britų princui Andrew (Endriui) iškelta byla dėl seksualinės prievartos, nešlovę užsitraukusiam karališkosios šeimos nariui pagal susitarimą sumokėjus savo kaltintojai neįvardijamą sumą. Be to, policija pradėjo tyrimą dėl įtartinų aukų vienai iš princo Charleso labdaros organizacijų.
2022 metų vasario 20 dieną karalienei buvo testais patvirtinta COVID-19, o vėliau, vėl pradėjusi dalyvauti renginiuose ir susitikimuose, ji vienam dalyviui pasiskundė, kad jai sunku judėti.
Jubiliejus buvo švenčiamas keturias dienas, tačiau karalienė viešai pasirodė tik dukart, o rugsėjį ji Balmoralyje paskyrė savo 15-ąjį ir paskutinįjį ministrą pirmininką. Britų premjerės pareigas pradėjo eiti Liz Truss (Liz Tras).
Karalienė Elizabeth II: įsimintiniausios citatos
Karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) buvo viena atpažįstamiausių žmonių pasaulyje – dažnai matoma, tačiau toli gražu ne visada girdima.
Naujienų agentūra AFP pateikia įsimintiniausias citatas.
„Turi omenyje, su visam?“ – taip tuometinė princesė Elizabeth kelis kartus paklausė savo auklės, kai jai buvo pranešta, kad jos šeima kraustosi į Bakingamo rūmus, jos tėvui tapus karaliumi 1936 metais.
„Aš pareiškiu jums visiems, kad visas mano gyvenimas, nesvarbu, ilgas ar trumpas, bus skirtas tarnybai jums“ – taip Elizabeth, būdama 21 metų, pareiškė Tautų Sandraugai per radijo transliaciją iš Keiptauno.
„Visą savo gyvenimą ir iš visos širdies stengsiuosi būti verta jūsų pasitikėjimo“ – iš naujosios karalienės Elizabeth II radijo transliacijos, skirtos paminėti jos karūnavimą 1953 metais.
„Kai man buvo 21-eri, pažadėjau savo gyvenimą tarnystei mūsų žmonėms ir prašiau Dievo pagalbos ištesėti šiam pažadui. Nors tą įžadą daviau dar žalios jaunystės laikais, kai buvau žalia priimdama sprendimus, nesigailiu ir neatsiimu nė vieno šio žodžio“ – taip 1977 metais karalienė kalbėjo, minint 25-ąsias jos vadovavimo metines.
„Laikas žodžiams tapo laiku veiksmui“ – raginimas pasaulio lyderiams užtikrinti pasaulį ateities kartoms Jungtinių Tautų klimato kaitos susitikime 2021 metais.
„Ką čia darai?“ – taip, kaip pranešama, karalienė pasakė įsilaužėliui Michaelui Faganui (Maiklui Feiganui), kai rado jį savo miegamajame Bakingamo rūmuose 1982 metais.
„Atsimenu, buvome persigandusios dėl to, kad galėjome būti atpažintos“ – karalienė 1985 metais prisiminė kaip ji bei jos jaunesnė sesuo Margaret su draugų grupe šventė Antrojo pasaulinio karo pabaigą minioje Londone centre.
„1992-ieji nėra metai, kuriuos prisiminsiu su malonumu. Vieno (...) korespondento žodžiais, tai buvo „annus horribilis“ (baisūs metai)“ – iš karalienės kalėdinio sveikinimo tais metais, kai žlugo trys jos vaikų santuokos ir buvo kilęs didžiulis gaisras Vindzoro pilyje.
„Niekas, pažinojęs Dianą, niekada jos nepamirš. Milijonai kitų, kurie niekada jos nesutiko, bet jautė ją pažįstantys, prisimins ją. Aš, pavyzdžiui, manau, kad iš jos gyvenimo ir iš nepaprastos ir jaudinančios reakcijos į jos mirtį galima pasimokyti“ – sulaukusi kritikos dėl pernelyg vangios reakcijos į princesės Dianos žūtį 1997 metais, karalienė kreipėsi į visuomenę ypač neįprastu būdu – tiesiogine transliacija televizijoje.
„Niekas, ką galima pasakyti, negali panaikinti šių akimirkų kančios ir skausmo. Sielvartas yra kaina, kurią mokame už meilę“ – karalienės užuojauta dėl 2001 metų rugsėjo 11-osios įvykių.
„Turėtume pasiguosti tuo, kad nors dar turėsime kentėti, geresnės dienos sugrįš. Vėl būsime su draugais. Vėl būsime su savo šeimomis. Mes dar susitiksime“ – pareiškė karalienė per koronaviruso pandemijos piką 2020 metų balandį.
„Jis lengvai nepriima komplimentų, bet visus šiuos metus jis buvo mano stiprybė ir atrama, ir aš jam skolinga didesnę skolą nei jis kada nors reikalautų, ar kokią mes beįsivaizduotume“ – karalienė 1997-aisiais kalba apie savo vyrą princą Philipą (Filipą), minint jų auksines vestuvių metines.
„Dėkingumas, pagarba ir pasididžiavimas – šie žodžiai apibendrina, ką jaučiu šios šalies ir Sandraugos žmonių atžvilgiu, ir ką man reikia šis auksinis jubiliejus“ – karalienė 2002 metais, minint 50-ąsias jos buvimo soste metines.
„Tai nėra dalykas, kurio kada nors siekiau. Neišvengiamai, per ilgą gyvenimą praeini per daug etapų, ir maniškis gyvenimas nėra išimtis“ – Elizabeth II apie tapimą ilgiausiai Jungtinę Karalystę valdžiusia monarche 2015 metais.
„Nė vienas mūsų negyvens amžinai“ – taip karalienė kalbėjo ragindama pasaulio lyderius užkirsti kelią klimato kaitai 2021 metais.
„Mažiau puošniai? Kaip manote, kas tai yra?“ – karalienės atsakymas Annie Leibovitz per fotosesiją 2007 metais, kai garsenybių fotografė pasiūlė jai nusiimti tiarą.
„Ką gi, aš vis dar gyva“ – Elizabeth II atsakymas Šiaurės Airijos pirmojo ministro pavaduotojui Martinui McGuinnessui (Martinui Makginesui), kai šis paklausė, kaip jai sekasi, per susitikimą 2016 metais. M. McGuinnessas anksčiau buvo įtakingas Airijos respublikonų armijos, nužudžiusios jos pusbrolį 1979 metais, narys.
„Ar turėtume atrodyti taip, lyg mėgautumėmės savimi?“ – karalienė juokavo su G-7 lyderiais Kornvalyje, pietvakarių Anglijoje, 2021 metais.
„Labas vakaras, pone Bondai“ – karalienė pasitinka Danielį Craigą (Danielį Kreigą) Londono olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje 2012 metais.
„Saviškius laikau čia“ – gerdama arbatą su meškiuku Padingtonu sakė Elizabeth II, pasiimdama marmelado sumuštinį iš savo rankinės, švenčiant jos valdymo platininį jubiliejų 2022 metais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Galerijos [17]
Nuorodos:
[1] https://kauno.diena.lt/%2Bdocument.location.href%2B
[2] https://kauno.diena.lt/autoriai/augustas-stankevicius-0
[3] https://kauno.diena.lt/autoriai/ruta-androsiunaite
[4] https://kauno.diena.lt/autoriai/natalija-jegorova
[5] https://kauno.diena.lt/autoriai/saulius-jakucionis/bns-1
[6] javascript://;
[7] https://kauno.diena.lt/print/1094516
[8] https://kauno.diena.lt/zymes/elizabeth-ii-3
[9] https://kauno.diena.lt/raktazodziai/mire-elizabeth-ii
[10] https://kauno.diena.lt/raktazodziai/mire-jungtines-karalystes-karaliene
[11] https://kauno.diena.lt/naujienos/pasaulis/ekonomika-ir-politika/eidama-97-uosius-mire-jungtines-karalystes-karaliene-elizabeth-ii-1094516?komentarai
[12] https://kauno.diena.lt/naujienos/pasaulis/ekonomika-ir-politika/pasaulis-gedi-del-britu-monarches-mirties-jos-netekti-vadina-eros-pabaiga-1094526
[13] https://kauno.diena.lt/naujienos/pasaulis/ekonomika-ir-politika/pasaulis-gedi-del-britu-monarches-mirties-jos-netekti-vadina-eros-pabaiga-1094526#comments
[14] https://kauno.diena.lt/naujienos/pasaulis/konfliktai-nelaimes/21-metu-vyras-pripazino-bandes-suzeisti-karaliene-elizabeth-ii-arbaleto-strele-1112693
[15] https://kauno.diena.lt/naujienos/pasaulis/konfliktai-nelaimes/karaliene-elizabeth-ii-vartosi-kape-princo-harrio-akibrokstas-visa-seima-paverte-mirties-taikiniu-1109581
[16] https://kauno.diena.lt/naujienos/pasaulis/konfliktai-nelaimes/karaliene-elizabeth-ii-vartosi-kape-princo-harrio-akibrokstas-visa-seima-paverte-mirties-taikiniu-1109581#comments
[17] https://kauno.diena.lt/galerijos
[18] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/eurolygos-rungtynese-kaune-susitiko-zalgiris-ir-vitorijos-baskonia-1201903
[19] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-vidaus-reikalu-ministrus-v-kondratoviciumi-1201854
[20] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/vrm-spaudos-konferencija-del-sukciavimo-internetu-ir-telefonu-prevencijos-1201838
[21] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/teismas-paskelbe-sprendima-vrubliausko-cekiuku-byloje-1201830
[22] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-susisiekimo-ministrus-e-sabuciu-1201810
[23] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidate-i-socialines-apsaugos-ir-darbo-ministrus-i-ruginiene-1201799
[24] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/agata-muzikiniu-apdovanojimu-ceremonija-1201749
[25] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/jav-padekos-dienos-svente-1201748
[26] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/seimo-valdanciosios-koalicijos-tarybos-posedis-1201704
[27] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/prezidentas-susitiko-su-kandidatu-i-ekonomikos-ir-inovaciju-ministrus-l-savicku-1201674