Šiukšlių išvežimas pabrango, tačiau tvarkos dėl to nepadaugėjo. Kaip pakeisti situaciją? Šis klausimas neduoda ramybės miesto valdžiai.
Dabartine šiukšlių išvežimo tvarka nepatenkinti nei gyventojai, nei seniūnai, nei savivaldybė Pastaroji jau apsisprendė keisti neseniai įsigaliojusias naujas šiukšlių išvežimo taisykles. Savivaldybėje tam sudaryta speciali darbo grupė.
Naujamiesčio seniūnas Rimas Juozapas Balevičius mano, kad viena seniūnija turėtų sudaryti sutartį su vienu atliekų vežėju. Jam pritarė ir savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Paluckas.
„Man keista, kodėl ankstesnė savivaldybės taryba taip nepasielgė. Daug patogiau, kai kokiai nors teritorijai priskiriamas vienas vežėjas. Tada aišku, kieno konteineriai, į ką kreiptis, jei iškyla problemų.
Dabar kieme gali stovėti dviejų ar trijų atliekų vežėjų konteineriai, priklausomai nuo to, su kuo daugiabutį administruojanti įmonė ar bendrija pasirašo sutartis. Dėl to kyla daug ginčų“, – teigė G.Paluckas.
Pasak Antakalnio seniūno Algimanto Vaitkaus, dabartinė tvarka kiršina bendrijas, gyventojus ir pačius vežėjus.
„Savivaldybė prašė seniūnų teikti siūlymus, kaip įveikti sumaištį. Aš siūlau seniūnijai rinkti mokesčius iš kiekvieno gyventojo, veikiančių įstaigų, įmonių ir už surinktus pinigus samdyti vieną atliekų vežėją“, – sakė Antakalnio seniūnas Algimantas Vaitkus.
Bendrijos taupo kitų sąskaita
„Ecoservice“, vienos iš septynių sostinėje atliekas išvežančių bendrovių, vadovas Saulius Budrevičius sutinka, kad šiukšlių tvarkymo sistema mieste netobula.
„Protingiausia būtų paskirti už tam tikrą teritoriją atsakingą vieną asmenį. Tada nebūtų rodoma pirštais, kad vienas namas sudarė sutartį, o kitas – ne. Atsakingas asmuo galėtų priimti sprendimus parenkant vežėjus, dėl konteinerių kiekio, išvežimo dažnumo“, – sakė S.Budrevičius.
Anot jo, dabar kai kurios namų bendrijos mano, kad joms užtenka vieno šiukšlių konteinerio šimto butų namui, o šiukšles išvežti pakanka vieną kartą per savaitę. Konteineris greitai persipildo, žmonės ima krauti atliekas į gretimos bendrijos konteinerius, o ši turi sumokėti už kito namo gyventojus.
Pasitaiko bendrijų, piktavališkai nesudarančių sutarčių su šiukšlių vežėjais. Tada jų tvarkomų namų gyventojams nelieka nieko kita, kaip naudotis kaimynų namų nusipirkta paslauga.
Vežėjas sąlygų nenustato
„Mes pastebėjome, kad pastaruoju metu bendrijos administruojamas namas dažnai užsako minimaliausią paslaugą, o kelis namus administruojanti bendrovė brangesnę – atitinkančią realų poreikį. Minimali paslauga dažniausiai nepatenkina poreikių, ir mokesčių našta tenka kitų namų gyventojams. Dėl visų bėdų dažnai kaltinami atliekų vežėjai, nors realiai mes tik vykdome užsakymus, o sąlygas parenka namų administratoriai“, – teigė S.Budrevičius.
Pasak jo, ir dėl nuolat perpildytų konteinerių, ir dėl šiukšlių išvežimo kainos atsakomybę turi prisiimti tie, kas užsako šiukšlių išvežimo paslaugą ir nustato vežėjui sąlygas.
Savivaldybei – daugiau galių
Savivaldybės administracijos direktorius G.Paluckas teigė, kad piktnaudžiavimas liausis, kai, priėmus naujas taisykles, savivaldybė turės daugiau įtakos atliekų tvarkymo procesui.
„Dabar viską tvarko privačios namus administruojančios bendrovės, namų bendrijos, kurios sudaro sutartis su šiukšlių vežėjais. Savivaldybei labai sunku sukontroliuoti, kiek šiukšlių yra išvežta, ar pakanka konteinerių, ar tenkina šiukšlių išvežimo dažnumas. Į dvišalius komercinius ūkinius santykius turėtų įsikišti seniūnijos. Reikia, kad sutartys taptų trišalės ir būtų privalomai tvirtinamos seniūno ar savivaldybės administracijos“, – sakė G.Paluckas.
Anot jo, iki metų pabaigos naujos atliekų tvarkymo taisyklės bus parengtos. Tiesa, jis pripažino, kad naujas mechanizmas ims veikti ne iš karto, nes teks laukti, kol baigs galioti sudarytos sutartys.
Naujausi komentarai