Kodėl Vilniui taip nesiseka: ko valdžia imasi, niekas nepavyksta?

Demokratijos fiasko

Daugiabučių namų administratorių rinkimai. Savivaldybės vadovai juos vadino "demokratijos švente", nes taip numato Civilinis kodeksas. Deja, Vilniaus miesto apylinkės teismas konstatavo, kad yra visiškai kitaip, rinkimai neteisėti ir turi būti nedelsiant nutraukti. Tiesa, aukštesniosios instancijos teismas sprendimą atšaukė. Administratorių atrankos procedūra paplonino ir vilniečių pinigines. Skaičiuojama, kad vien "demokratijos šventės" biuletenių spausdinimo ir platinimo išlaidos siekė beveik 50 tūkst. eurų. Ar tai sėkmė, ar nesėkmė Nr. 4?

P.Poderskis įsitikinęs, kad viskas daryta teisingai: "Daugiabučių namų administratorių rinkimai buvo sėkmingi."

Jis džiaugėsi, kad daugiabučių namų administratoriai pradėjo aktyviau reikštis, pasakoti apie savo darbus ir paslaugas gyventojams, reklamuotis. Ir tai esą atnešė naujų konkurencijos vėjų.

Ir kiemsargiai – per teismą

Sostinės savivaldybės atstovai teismuose slenksčius mina ir dėl to, kas tvarkys miesto gatves ir valys šaligatvius. Nesėkmė Nr. 5?

"Teismuose dėl miesto tvarkymo kol kas turime du ieškinius, – teisinosi P.Poderskis. – Visus didesnius pirkimus nuolat lydi ieškiniai – tokia jau viešųjų pirkimų kasdienybė. Dviejose teritorijose miestą tvarkys naujas tvarkytojas. Ar bus geriau ir operatyviau tvarkoma tose vietose? Tikėsimės."

Vyginto Skaraičio / Fotobanko nuotr.

Savivaldybės tarybos opozicijos atstovas A.Čaplikas teigė nelabai suprantantis, kaip dabartiniai miesto vadovai sugeba taip surengti konkursus, kad visi atsiduria teismuose. Jeigu taip būtų atsitikę su vienu konkursu, dar nieko tokio, bet čia taisyklė – beveik visi.

"Savivaldybės prievolė yra asfaltuoti gatves, tiesti dviračių takus, ir girtis čia nėra kuo, – kalbėjo A.Čaplikas. – Pikta, darbai buvo daromi nekokybiškai, atmestinai, vaikantis vien viešųjų ryšių. Svarbu padaryti, o po to žiūrėsime. Arba bandant padaryti pigiai, o po to girtis, kad mes padarėme labai pigiai ir labai gerai. Taip nebūna. Yra paprasta ekonomikos taisyklė, kurią visi žino: pigiau ir geriau – nebūna, kaip nebūna gyvenime stebuklų. Tik Vilniaus vadovams tai kažkodėl nežinoma. Tad nereikia girtis ir apgaudinėti žmonių. Reikėtų tiesiai jiems pasakyti, kad šie darbai, kurie daromi labai greitai, yra laikini, nes ateityje dėl to bus problemų. Pavyzdžiui, Upės gatvės rekonstrukcija. Daroma pėsčiųjų zona, dviračių takas, ir vėl bus nespėta iki žiemos. Kai klausiame, kam jūs pradedate spalio, lapkričio mėnesį darbus, paaiškėja, kad tik tada konkursą laimėjo. Tai gal konkursą protingai reikia skelbti, datas kontroliuoti? Dabar Upės gatvėje žiemą darbai sustos, nes žiemą šaligatvių kloti negalima, bus mokama už visokius saugojimus, po to pavasarį, kai viskas atitirps, reikės grąžinti techniką, vėl žiūrėti, koks ten pagrindas... Panašu, kad Upės gatvė virs Vilniaus gatvės rekonstrukcija."

Pikta, darbai buvo daromi nekokybiškai, atmestinai, vaikantis vien viešųjų ryšių. Svarbu padaryti, o po to žiūrėsime. Arba bandant padaryti pigiai, o po to girtis, kad mes padarėme labai pigiai ir labai gerai. Taip nebūna.

Baseinų pažadai

Dviejų Vilniaus baseinų statybos. Žadėta, kad Fabijoniškių baseinas duris atvers pavasarį, tačiau kada jis atsidarys, vis dar nežinia, nes paaiškėjo, kad neveikia priešgaisrinė sistema. Lazdynų baseino atidarymas vėluos daugiau nei metus. O dar paaiškėjo, kad metus darbuotojams, kurie nedirbo, buvo mokami atlyginimai, dabar dar ir išeitinės. Nesėkmė Nr. 6?

"Lazdynų baseinas vėluos daugiau nei metus. Tai tikrai yra tiesa, – šįkart faktus pripažino P.Poderskis. – Kita vertus, turėjome atsakingai įvertinti daugelį su šiuo didžiuliu projektu susijusių problemų. Projekto pakeitimai, kurie "išlindo", viena vertus, kėlė rimtų klausimų dėl konstrukcijų stabilumo, kita vertus, buvo papildomai įkainoti, todėl atsakingas sprendimo priėmimas dėl šių dalių užtruko."

O štai Fabijoniškių baseinas, turėjęs duris atverti per Velykas, direktorius teigė, jog tikisi, kad pradės veikti dar iki Kalėdų. Deja, naujausias pažadas – tik nuo Naujųjų.

"Kaip galima tikėtis atiduoti vertinti Fabijoniškių baseiną su sporto kompleksu, kai statybos darbai nebaigti? Kažkoks vaikiškas požiūris. Yra institucijos, kurios tikrai laikosi teisės aktų, – priminė A.Čaplikas. – Jos ateina, žiūri, tikrina, ar darbai tikrai baigti… O gal jie čia sąmoningai laukia – prieš pat rinkimus ims ir atidarys baseiną ir tokiu būdu pasieks efektą?"

Žadėtų darželių nėra

Moduliniai darželiai, turėję pradėti veikti rugsėjį, gal bus tik kitų metų pavasarį. Negana to, savivaldybė į dar nepastatytus darželius buvo suregistravusi vaikus. Toks buvo eilių į darželius mažinimo planas? O gal tai nesėkmė Nr. 7?

"Į naujai statomus darželius priimtų vaikų tėvams buvo aiškiai pateikta informacija, kad realiai vaikai lankyti darželius pradės tik tada, kai baigsis statybos", – sakė P.Poderskis.

Na, bet žmonės ir patys žino, kad Žemė yra apvali. Juk mamos ar tėvai, baigę vaiko priežiūros atostogas, planavo, kad eis dirbti, o atžalos bus žadėtuose darželiuose. Tačiau savivaldybės administracijos vadovas rado pasiteisinimą: "Tikrai esame labai nusivylę rangovais UAB "Litcon" ir UAB "Irdaiva", kurie, pasižadėję savo parašais ant sutarčių, nesugebėjo suvaldyti darbo procesų ir nuvylė vilniečius. Iš dalies suprantame, kad rinkoje situacija su statybininkais nėra pati palankiausia, bet rangovai turėjo tai įvertinti prieš dalyvaudami konkursuose."

Pasak tarybos nario A.Čapliko, kartais susidaro vaizdas, kad dabartinės Vilniaus valdžios veikla – nuolatinės viešųjų ryšių akcijos, nepagrįstos jokiais realiais darbais. Tai galioja ir kalbant apie žadėtus modulinius darželius, į kuriuos jau net vaikai buvo užregistruoti, tačiau kurių iki šiol nėra. O jeigu dar pažiūrėtume kainas, už kurias bus statomi moduliniai darželiai – stulbinančios sumos. Už tokias kainas, anot A.Čapliko, normalų pastatą galima pastatyti.

"Negana to, visa procedūra, pasigiriant, kad tai bus laikinų konstrukcijų moduliniai darželiai, buvo pradėta neišsiaiškinus teisinės bazės, – sakė opozicijos atstovas, dirbęs aplinkos ministru. – Tada paaiškėjo, kad yra ir žemės klausimas, ir komunikacijų klausimas, ir dar gausybė klausimų, kuriuos reikia spręsti. Kad Lietuvoje egzistuoja tam tikri įstatymai ir žemės taip paprastai paimti negali, kad komunikacijas privesti kainuoja, kad viską reikia derinti."

Yra neteisėtų darželių

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras patikrinęs nustatė, kad daug Vilniaus darželių veikia be higienos pasų, grupės perpildytos, gausu kitų pažeidimų – tiek savivaldybės, tiek privačiuose darželiuose, o pastarieji dar ir gauna kompensacijas iš miesto biudžeto, nors paslaugos kokybės neužtikrina. Nesėkmė Nr. 8?

P.Poderskis tvirtino, kad yra atvirkščiai: "Savivaldybės darželiuose situacija yra stebima, mes žinome, kad faktinis grupių lankomumas siekia maždaug 65 proc. ir visos grupės niekada nebūna perpildytos."

Bet tuoj pridūrė, kad savivaldybė steigia papildomų auklyčių etatų, jog padėtų susidoroti darželiams su... padidėjusiu krūviu. Anot jo, dažnai žmonės būna suklaidinti. Kieno?



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vilnietis

Vilnietis portretas
Tikra tiesa, Simasius dsugeli darbu tik imituoja. Ar kas nors matet kaip buvo tvarkoma Olandu gatve? Didesneje jos dalyje tik borteliai pakeisti, o saligatviai kaip buvo suklype, taip ir liko ;) , tik arciau ziedo ir saligatvius pajudino. O vilnieciai spustyse du menesius stumdesi.... ir viskas vien tik del viesuju rysiu...

Vytautas

Vytautas    portretas
miesto meras gali buti tik zmogus is realaus sekmingo verslo! kitu atveju politikai primala nesuprasdami ka sako lozungu, valdyti zmoniu nemoka ir niekas nevyksta.

:) :) :)

:) :) :)  portretas
Simasius krumuose
VISI KOMENTARAI 14

Galerijos

Daugiau straipsnių