Mažas miestelis susidūrė su didele problema. Žmonės skundžiasi, kad juos nuodija atliekų perdirbimo gamykla. Tačiau padėti gyventojams niekas negali.
Jašiūnuose bręsta revoliucinė situacija. Žmonės ne juokais sunerimę – miestelyje veikianti plastikinių atliekų perdirbimo gamykla „Polivektris“ jų gyvenimą pavertė pragaru. Aitri smarvė juos nuodija kiekvieną dieną.
Atrodo, kad į pagalbą Jašiūnų gyventojams turėtų atlėkti valdininkų desantas iš Vilniaus, tačiau atsitiko priešingai – vietos žmonės susidūrė su visišku abejingumu.
„Polivektris“ įvairių rūšių plastiko atliekas perdirba į granules, iš kurių vėliau gaminami plastikiniai baldai, automobilių detalės, ne maistui skirtos pakuotės, langų rėmai. Įmonė savo produkciją eksportuoja, o plastiko atliekas susiveža iš įvairių pasaulio šalių.
Už „nuopelnus aplinkos apsaugos ir vadybos srityje“ įmonė yra gavusi Lietuvos pramonininkų konfederacijos nominaciją „Profesijos riteris“. Tačiau gyventojų apdovanojimai nedomina. Žmonės skundžiasi, kad kad „Polivektris“ juos nuodija.
„Tvyro baisi smarvė. Mūsų miestelyje padidėjo sergamumas kvėpavimo takų ligomis. Niekas nekreipia dėmesio, kad šalia tos gamyklos žmonės gyvena, vaikų darželis yra vos už 300 metrų“, –skundėsi Jašiūnų gyventojai.
Įmonė padidino apsukas
Nuo 2001 metų Jašiūnų gyvenvietėje veikianti plastikinių ir kitokių atliekų perdirbimo gamykla pastaruoju metu itin supykdė vietos gyventojus.
Jie sukilo tuomet, kai „Polivektris” nusprendė padidinti gamybą, įsirengė dar vieną šiukšles į granules perdirbančią ir pakavimo juostos gamybos liniją. Pasak gyventojų, įmonei veiklos mastus leista padidinti daugiau nei penkiskart – nuo 3 tūkst. tonų plastmasės per metus iki 16 tūkst. tonų.
Tačiau artimiausi gyvenamieji namai ir vaikų darželis yra vos keli šimtai metrų nuo gamyklos. Vietos bendruomenė ir Šalčininkų rajono savivaldybės atstovai sakė, kad bendrovė gavo leidimus pateikusi melagingus duomenis – esą artimiausi gyventojai nuo gamyklos įsikūrę už 900 metrų.
Įžvelgia bendrovės klastą
„Leidimas suteiktas neatlikus planuojamos veiklos poveikio aplinkai įvertinimo. Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas šio įvertinimo pareikalavo vėliau. Be to, savivaldybė rašė departamento vadovui raštą ir pranešė, kad artimiausias gyvenamasis namas yra ne už 900 metrų, kaip nurodė „Polivektris“, o vos už 90 metrų nuo gamyklos.
Prašėme atkreipti į tai dėmesį. Bet tą pačią dieną, kai nusiuntėme raštą, departamentas išdavė įmonei veiklos leidimą nė nepatikrinęs informacijos“, – piktinosi Šalčininkų rajono savivaldybės narys Ježy Borkovskis.
Politikas pasakojo, kad „Polivektris”, gavęs leidimą naują gamybos liniją statyti vienose patalpose, įrengė jas visai kitose – dar pora šimtų metrų arčiau miestelio gyvenamosios zonos – ir tik dabar mėgina suderinti su savivaldybe naujos gamybos linijos įrengimą.
„Ta linija jau veikia. Tiesa, įmonė dangstosi, neva nieko negamina, tik atlieka bandymus. Tačiau bandymai vyksta jau pusmetį. Labiausiai erzina valdininkų abejingumas“, – teigė gyvenvietės bendruomenės pirmininkas Jaroslav Peško.
„Polivektris“ vadovai bendrauti su „Vilniaus diena“ atsisakė.
Prokurorai kreipėsi į teismą
Spalio pabaigoje Generalinė prokuratūra Vilniaus apygardos administraciniam teismui pateikė prašymą panaikinti bendrovei „Polivektris“ išduotą taršos leidimą ir sustabdyti jos ūkinę veiklą, iki teismas išspręs ginčijamo leidimo teisėtumą.
Surinktais duomenimis, Generalinė prokuratūra patvirtino, jog „Polivektris“ gamybos linijos leidimą gavo anksčiau, nei ta linija buvo pripažinta tinkama naudoti. Prokurorai taip pat mano, kad bendrovė, neturėdama būtinų dokumentų naujam leidimui gauti, sąmoningai pateikė paraišką turimą leidimą koreguoti ir pratęsti, o ne išduoti naują.
Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas, patenkinęs „Polivektrio“ prašymą, prokurorų teigimu, pažeidė galiojančią leidimų išdavimo tvarką.
Generalinė prokuratūra taip pat konstatavo, kad bendrovė pažeidė Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymą, nes neturėdama poveikio aplinkai vertinimo išvados pateikė melagingus duomenis dėl nevykdomos veiklos ir nepagrįstai padidino atliekų perdirbimo kiekį.
Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento vadovas Rolandas Masilevičius prokurorų išvadų nekomentuoja.
Naujausi komentarai