Šiandien Vyriausybei turėtų būti pristatyta Konkurencijos tarybos atlikta degalų kainų analizė, nors išsamus tyrimas bus užbaigtas vėliau. Tačiau tai netrukdo degalams ir toliau brangti. Vakar benzino ir dyzelino kainos pasiekė naują rekordą.
Kaip ant mielių
Vieną didžiausių degalinių tinklų šalyje valdanti bendrovė "Lietuva Statoil" antradienį litrą A95 benzino pabrangino iki 4,23 lito, o dyzelino – iki 3,63 lito. Kituose degalinių tinkluose degalai kainavo šiek kiek pigiau. "Lukoil Baltijos"degalinėse už litrą populiariausio 95 markės benzino prašoma 4,17–4,18 lito, už litrą dyzelino – 3,58 lito. "Orlen Lietuvos" tinkle atitinkamai nustatytos 4,2 lito ir 3,6 lito kainos.
Šiuo metu degalai kainuoja 2–3 centais už litrą daugiau nei penktadienį, kai pirmą kartą šiemet užfiksuotas degalų kainų rekordas.
Litras suskystintųjų dujų "Statoil" degalinėse vakar kainavo 2,05 lito, pas konkurentus – centu pigiau. Šiuos degalus "Statoil" atpigino centu, kiti du tinklai suskystintųjų dujų kainų nekeitė.
Degalinėse kainos ėmė didėti iš karto po to, kai savo produkciją itin pabrangino Mažeikių naftos perdirbimo gamykla. Pavyzdžiui, vakar, palyginti su penktadieniu, 95 benzino didmeninė kaina ūgtelėjo beveik 58 litais – iki 3886,83 lito už 1 tūkst. litrų.
Pristigo įrodymų
Ar degalų kainos didėja pagrįstai, konkurencijos specialistų išvadų laukia Vyriausybė. Šiandien jai turėtų būti pateikta degalų kainų analizė, nors išsamiam tyrimui atlikti Konkurencijos tarybai prireiks daugiau laiko.
Konkurencijos taryba aiškinasi, ar degalais prekiaujančios įmonės galėjo susitarti dėl degalų kainų ir taip pažeisti Konkurencijos įstatymo nuostatas, draudžiančias konkurenciją ribojančius susitarimus.
Tarybos pareigūnai kovą patikrino naftos koncerną "Orlen Lietuva" ir jam priklausančio degalinių tinklo valdytoją bendrovę "Ventus-Nafta", taip pat degalų prekybos įmones "Lietuva Statoil" ir "Lukoil Baltija".
Konkurencijos taryba ne kartą nagrinėjo degalų kainas, tačiau rinkos dalyviai nebuvo apkaltini draudžiamais susitarimais.
"Degalų mažmeninių kainų analizė rodo, kad stambiųjų degalinių valdytojų kainos nėra identiškos – jos skiriasi keliais procentais. Tai rodo, kad degalinių valdytojų įmonės tarpusavyje konkuruoja. Todėl nėra pagrindo teigti, kad tarp atskirų degalinių tinklų gali būti vykdoma bendra kainų politika, juo labiau kad didžioji dalis degalų perkama iš to paties didmenininko "Orlen Lietuva", – pernai spalį paskelbė Konkurencijos taryba.
Anot jos, įrodyti, kad atskiri ūkio subjektai tariasi dėl degalų pardavimo kainų, sudėtinga, nes reikia tiesioginių tokio draudžiamo susitarimo įrodymų, o suinteresuotųjų suteikti Konkurencijos tarybai duomenų esą neatsiranda.
Nafta pabrango 68 proc.
Degalinių tinklų atstovai įrodinėja, kad kainos pakilo nuo šių metų panaikinus akcizo lengvatą į degalus maišomam biokurui, be to, brangsta nafta, kyla JAV dolerio kursas euro atžvilgiu.
Antradienį JAV šviesiosios naftos kainos svyravo apie 84 JAV dolerius už barelį, o Londone "Brent" rūšies nafta peržengė 86 JAV dolerių ribą. Prieš metus juodasis auksas kainavo apie 50 dolerių už barelį – 68 proc. mažiau nei šiuo metu.
Brangstančiais degalais nepatenkinti vairuotojai balandžio 17-ąją degalinėse surengė protesto akciją, per kurią pylėsi degalų už litą. Netrukus protestuotojai žada surengti daugiau naujų akcijų.
Naujausi komentarai