STT Finansų ministerijai pateikė siūlymus dėl turto vertinimo paslaugų

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) Finansų ministerijai pateikė siūlymus dėl turto vertinimo paslaugų įkainių, teisės aktų, susijusių su vertintojo kvalifikacija, dėl vertintojų sąrašo sudarymo taisyklių, Garbės teismo nuostatų bei Turto ir verslo vertinimo metodikos tobulinimo.

STT siūlo inicijuoti galiojančio teisinio reguliavimo tobulinimą, užtikrinant didesnę teikiamų paslaugų kokybės kontrolę. Atkreiptinas dėmesys į tuos atvejus, kai turto ar verslo vertinimas yra privalomas, o asmuo, kuriam tenka padengti turto vertinimo išlaidas, neturi galimybės pats pasirinkti šios paslaugos teikėjo.

Nustatyta, kad Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybai suteikti platūs įgaliojimai ir didelė diskrecija – nuo sprendimų priėmimo dėl turto arba verslo vertintojų egzaminų iki vertintojų veiklos kontrolės ir sankcijų už pažeidimus taikymo. Be to, priežiūros įstaiga yra viena iš kvalifikacijos kėlimo kursų organizatorių.

Priežiūros įstaigos interneto svetainėje nėra skelbiamas visų turto ar verslo vertintojų asociacijų sąrašas. Todėl nėra aišku, ar visos turto ar verslo vertintojus jungiančios asociacijos turi teisę ir galimybes organizuoti mokymus, ar yra kontroliuojama kursų kokybė ir pan. Taip pat situacija, kai Priežiūros įstaiga ir organizuoja vertintojų mokymus, ir patys kontroliuoja, kaip vertintojai kelia kvalifikaciją, laikytina ydinga antikorupciniu požiūriu.

Atsižvelgiant į tai, STT nustatė, kad kasmet patikrinama tik nedidelė dalis ataskaitų, jose neretai nustatomi trūkumai ir pažeidimai, o nemažai daliai vertintojų yra sustabdytas vertintojo kvalifikacijos pažymėjimų galiojimas, STT pasiūlė Finansų ministerijai svarstyti galimybę tobulinti Priežiūros įstaigos veiklos teisinį reguliavimą, užtikrinant didesnį jos efektyvumą, nustatant vertintojų veiklos pažeidimus ir vykdant jų pasikartojimo prevenciją.

Taip pat antikorupciniu požiūriu neigiamai vertinama nuostata, numatanti galimybę nutraukti turto arba verslo vertintojo drausmės bylą, jei Garbės teismas per ne ilgiau kaip 60 dienų nuo drausmės bylos iškėlimo dienos nepriima sprendimo. Tokios situacijos sukuria galimybes nesąžiningiems susitarimams ir piktnaudžiavimui pasireikšti, – užvilkinus bylos nagrinėjimą, vertintojas, galimai padaręs reikšmingų pažeidimų, liktų nenubaustas ir toliau verstųsi vertintojo praktika.

STT prašė Finansų ministerijos per du mėnesius informuoti, kaip atsižvelgta į antikorupcinio vertinimo išvadoje pateiktus pasiūlymus ir pastabas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių