- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Infliacija praėjusiais metais greičiausiai suvalgė didžiąją dalį darbuotojams pakeltų atlyginimų, o gal ir dar daugiau. O Europos centrinis bankas – tas pats, kuris jau kelis kartus per šį laiką didino palūkanas turintiems paskolas ir papildomai finansiškai nuskausmino gyventojus, dabar kreipiasi į euro zonose veikiančias profesines sąjungas ir sako: „Neprašykite pernelyg didinti atlyginimus“.
Kaip šią žinutę reikėtų suprasti, LNK žurnalistai klausė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės Ingos Ruginienės.
– Šita žinutė bent mano persiskaito taip, kad: „Tylėkite užčiaupę burnas ir nedrįskite eiti pas darbdavį“.
– Tikrai taip ir yra. Jau kurį laiką mes pastebime tokią tendenciją, kad bandoma formuoti darbuotojų nuomonę. Ir tai puikiai daro verslo organizacijos, netgi politikai ir man labai gaila, kad tokia pakankamai rimta organizacija kaip Europos centrinis bankas irgi prie šito viso projekto prisideda.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Gal ir šiaip žmonės neturi daug drąsos belsti darbdaviui į kabineto duris, ir sakyti: žiūrėkite, aš turiu tuos argumentus ir, natūralu, kad tai, ką jūs didinote, nieko neliko, dėl esamos situacijos, tai reikėtų gal atstatyti atlyginimą? O Europos centrinis bankas sako: nedarykite to.
– Gyventojai, būkite budrūs. Darbuotojai – ypatingai, ir nepasiduokite skleidžiamai tendencingai žinutei. Reikia žinoti labai paprastus dalykus. Šiandien tyrimai rodo, kad realus darbuotojų atlyginimas mažėja -0,4 proc. Tai reiškia, kad mes niekaip negalime pavyti infliacijos ir šiandien išleidžiame daugiau negu uždirbame. Tai reiškia, kad pats tinkamiausias laikas darbuotojams reikalauti didesnio atlyginimo.
Ar yra tekę eiti pas darbdavį ir prašyti pakelti atlyginimą? – LNK žurnalistas teiravosi sutikto vyro. „Taip, yra tekę. Susitariame dėl kažkokių papildomų darbų, atsakomybių. Peržvelgiame praėjusio laikotarpio rezultatus ir susitariame“, – pasakojo jis.
Pasiteiravus, ar infliacija „suvalgė“ tą atlyginimo dalį, kuri buvo kilstelėta, vyras atviravo, kad šiuo metu taip ir įvyko. Tačiau su darbdaviu susitarti pavyko. „Labai paprasta viskas“, – tarstelėjo pašnekovas.
„Galbūt ir suvalgė dalį, bet tai – natūralus procesas – infliacija. Negalima reikšti kažkokių pretenzijų. Suprantame, kad yra krizė, ir dėl ko ji kyla. Dėl to prašyti atlyginimo pakėlimo, nemanyčiau, kad yra labai protinga“, – įsitikinęs kitas kalbintas vyras.
– Pavyzdžiui, darbdavys turi savo argumentus ir jūs socialiniame tinkle išskyrėte tris, kurie yra netiesa arba melas. Kas tai būtų? – žurnalistas klausė I. Ruginienės.
– Dažniausiai, kai mes kalbame apie didesnį atlyginimą, darbdavių pusė iškart stoja piestu, o kai kurie gyventojai tą nuomonę palaiko, kad jei bus keliami atlyginimai, staiga ir infliacija padidės, nes kainos sukils. Tai yra visiškas melas, nes ir Lietuvos bankas yra pateikęs savo išvadą, kad atlyginimų didėjimas tik nedidele dalimi prisideda prie infliacijos. Kitu atveju, apžvelgdami penkerių metų laikotarpį, matytume, kad atlyginimams didėjant 10-12 proc. ir infliacija taip pat turėjo didėti, bet ji buvo tik 2 proc. Praėjusiais metais infliacija padidėjo iki rekordinių aukštumų visiškai dėl kitų priežasčių – ir dėl energetikos kainų, žaliavų trūkumo ir taip pat dėl nesąžiningų verslininkų, kurie pasinaudojo padėtimi, ir pakėlė kainas.
– Kolektyvinės sutartys. Ar jos išlieka aktualios ir šiame laikotarpyje būtų naudingos, ar geriau pavieniui bandyti savo laimę?
– Tikrai aktualios. Kodėl darbdaviai bijo kolektyvinių susitarimų? Darbdaviai tiesiog bijo įsipareigojimų. Aš visada juokauju, čia kaip santuoka: gali gyventi „susidėjus“ ir neturėti pagrindo po kojomis, gali susituokti ir prisiimti tam tikrus įsipareigojimus. Lygiai tas pats ir su kolektyvine sutartimi: darbdavys įsakymu gali skirti vieną ar kitą premiją ir rytoj persigalvoti, bet gali įsipareigoti ilgesniam laikui ir taip suteikti saugumo jausmą savo darbuotojui. Deja, darbdaviai to stengiasi visais įmanomais būdais išvengti.
– Ar yra tekę pajusti atlyginimo kilimą? – LNK žurnalistai teiravosi praeivio.
„Taip, yra tekę. Aišku, infliacija „suvalgo“ daug pajamų, bet Europos centrinio banko sprendimai nieko „nesuvalgė“. Manau, kad atlyginimo kėlimas vis tiek skatins infliaciją, tai nelabai verta prašyti kelti atlyginimą“, – įsitikinęs jis.
Tuo tarpu, I. Ruginienė teigė norinti įpūsti drąsos darbuotojams. „Jei jiems jau ilgą laiką nebuvo keltas atlyginimas, dabar pats metas eiti ir reikalauti geresnių darbo sąlygų ir didesnio atlyginimo. Mes nevadiname atlyginimo augimu tą procentą, kuris neperžengė infliacijos, nes realus atlyginimas, kaip ir sakiau, pagal statistiką, iš tikrųjų mažėja ir tai nėra laukiamas rezultatas kiekvienam darbuotojui“, – aiškino ji.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimui teikiamos pataisos dėl GPM lengvatos už būsto paskolas
Seimas ketvirtadienį spręs, ar priimti svarstyti grupės opozicijos parlamentarų siūlymą vieneriems metams sugrąžinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą už būsto paskolas. ...
-
Viceministrė: savivalda gydymo įstaigas galės atleisti nuo NT mokesčio
Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijai siūlant palikti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio lengvatą privačioms medicinos įstaigoms, finansų viceministrė sako, kad sprendimą, atleisti nuo mokesčio ar jį sumažinti, turi priimti savivalda. ...
-
Konkurencijos taryba: siūloma perteklinės energijos apskaita gali būti diskriminuojanti
Seime svarstomas Energetikos ministerijos siūlymas įmonėms ir gyventojams taikyti skirtingą atsiskaitymą už jų pagamintą ir į tinklą patiektą perteklinę energiją gali diskriminuoti dalį gaminančių vartotojų, sako Konkurencijos taryba. ...
-
Prezidentas pasirašė kailinių žvėrelių ūkių draudimo įstatymą9
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė įstatymą dėl kailinių žvėrelių ūkių draudimo. ...
-
Jau prasidėjo kalėdinės prekybos maratonas: ar žmonės neperdegs iki tikrųjų švenčių?1
Daugeliui juokaujant, kad šių metų rugsėjį galima vadinti ketvirtuoju vasaros mėnesiu, dalis Lietuvos prekybininkų jau primena, kad artėja Kalėdos. Plačiau – LNK reportaže. ...
-
G. Skaistė: nauji pasiūlymai dėl NT mokesčio nekeičia jo esmės4
Valdžiai diskutuojant dėl nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pertvarkos, finansų ministrė Gintarė Skaistė teigia, kad įvairūs siūlymai dėl šio mokesčio nekeičia Finansų ministerijos siūlytos esmės. ...
-
Savivaldybių asociacijos vadovė: apleistą NT būtų galima apmokestinti iki 9 proc. tarifu5
Lietuvos savivaldybių asociacija siūlo nustatyti triskart didesnį nei dabar nekilnojamojo turto (NT) mokestį apleistiems, neprižiūrimiems statiniams. Tai, anot jos, sumažintų kliūtis vystyti teritorijas. ...
-
Prognozės: Lietuvos ekonomika šiemet smuks, kitąmet – paaugs4
Lėtai atsigaunant realiajam darbo užmokesčiui ir esant silpnai išorės paklausai, šiais metais Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) turėtų sumažėti 0,5 proc., o 2024 metais ekonomikos augimas sieks 1,5 proc., prognozuoja Europos rekon...
-
R. Bilkštytė abejoja, ar norėdami mokėti mažiau NT mokesčio vėjininkai mažins vertę
Vėjo jėgainių vystytojai, siekdami ateityje sumokėti kuo mažiau nekilnojamojo turto (NT) mokesčio, negalės dirbtinai susimažinti mokestinės vertės, tikina finansų viceministrė. ...
-
D. Kreivys: sinchroniniai kompensatoriai – kertiniai sinchronizacijos projektai1
Telšių ir Alytaus transformatorių pastotes pasiekę milžiniški sinchroniniai kompensatoriai yra kertiniai 2025 metų pradžioje numatytos Baltijos šalių elektros tinklų su kontinentine Europa sinchronizacijos projektai, sako energetik...