- Erika Alonderytė, Paulius Viluckas/BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dėl Europos Sąjungos sankcijų Baltarusijai „Lietuvos geležinkelių“ grupė gali prarasti apie 20 proc. (2,5 mln. tonų) pervežamų trąšų kiekio, arba iki 14 mln. eurų pajamų, be to, nebūtų surinkta iki 10 mln. eurų geležinkelių infrastruktūros naudotojų mokesčių, skelbia Susisiekimo ministerija.
ES sankcijų poveikis Klaipėdos jūrų uostui taip pat sudarytų iki 20 proc. jame perkraunamų trąšų kiekio (2,5 mln. tonų), uosto direkcija netektų iki 3 mln. eurų pajamų, o uosto krovos kompanijos – iki 11 mln. eurų pajamų.
„ES sankcijos kol kas taikomos ne visoms baltarusiškoms kalio trąšoms, o įvežamoms tik pagal tam tikrus kodus“, – teigia ministerija.
„Lietuvos geležinkeliai“ netektų apie 19 mln. eurų per metus
Bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ dėl Europos Sąjungos sankcijų Baltarusijai negautų apie 19 mln. eurų pajamų per metus, teigia bendrovės vadovas Mantas Bartuška.
Pasak jo, preliminariais duomenimis, sankcijos gali 20 proc. sumažinti per Lietuvą geležinkeliais vežamų trąšų ir apie 0,5 mln. tonų naftos produktų.
„Preliminariais skaičiavimais, jei netektume šių krovinių, tai trąšų atveju negautume apie 14 mln. eurų pajamų per metus, o naftos produktų kontekste negautume apie 4-5 mln. eurų pajamų per metus“, – spaudos konferencijoje sakė M. Bartuška.
Pasak jo, jei įmonei pačiai nepavyktų kompensuoti praradimų, iš valstybės reikėtų apie 10 mln. eurų paramos infrastruktūrai išlaikyti.
Jeigu pas kažką logistikos grandinėje sutartys yra trumpesnės, jos, natūralu, nutrūks, sutarčių pratęsti nebus galima, ir tada efektas atsiras.
Jis atkreipė dėmesį, jog sankcijos galios tik naujoms sutartims, todėl vežimai pagal dabartines sutartis toliau galės vykti. „Lietuvos geležinkeliai“ su Baltarusijos kalio trąšų gamykla „Belaruskalij“ turi ilgalaikę sutartį iki 2023 metų pabaigos. Vis dėlto, pasak jo, vežimai sutrikti gali ir anksčiau.
„Tai nereiškia, kad tikrai tie produktai galės važiuoti iki 2023 metų pabaigos, nes sankcijos veikia ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos įmones. Jeigu pas kažką logistikos grandinėje sutartys yra trumpesnės, jos, natūralu, nutrūks, sutarčių pratęsti nebus galima, ir tada efektas atsiras“, – sakė M. Bartuška.
Jo teigimu, norint sušvelninti apribojimų įtaką, siekiama diversifikuoti veiklą, kuo daugiau krovinių vežti geležinkeliais, optimizuoti veiklą.
„Jei nepavyktų tomis priemonėmis kompensuoti numatytų praradimų, kad transporto sektorius ir toliau liktų konkurencingas, nereikėtų reikšmingai didinti infrastruktūros tarifų, galima ir valstybės parama būtent viešajai geležinkelių infrastruktūrai“, – sakė bendrovės vadovas.
M. Bartuška teigė kol kas išsamiai neaptaręs situacijos su „Belaruskalij“, su ja tik apsikeista informacija, jog krovinius kol kas galima vežti.
Pernai „Lietuvos geležinkeliai“ vežė apie 11 mln. tonų „Belaruskalij“ trąšų.
Pasak M. Bartuškos, sankcijoms paveikus krovinius, Baltarusijos įmonė turės ieškoti alternatyvų.
„Scenarijų, matyt, gali būti įvairių, viešai diskutuojama, kad Rusija siekia perimti baltarusiškų trąšų krovinių srautus, net siūlydama savo pajėgumus Rusijos uoste, o laikinai rusiškas trąšas veždami per Latvijoje esančius savo terminalus. Ar tai įvyks, pamatysime, tai vienas iš scenarijų“, – sakė įmonės vadovas.
„Jei pilnai įsigalios apribojimai daliai trąšų, „Belaruskalij“ bet kuriuo atveju turės ieškoti vežimo alternatyvų ne per Europos uostus, viena iš galimų – Ukrainos alternatyva“, – kalbėjo jis.
Susisiekimo ministras: sankcijų įtaka Lietuvai pradžioje bus menka
Europos Sąjungos patvirtintų sankcijų Baltarusijai įtaka Lietuvos transporto sektoriui, pirmiausia vežant geležinkeliais ir kraunant Klaipėdos uoste baltarusiškas kalio trąšas, pradžioje bus menka, sako susisiekimo ministras.
Marius Skuodis/M. Morkevičiaus (ELTOS) nuotr.
„Pirmas dalykas, tikėtina, kad trumpuoju laikotarpiu sankcijų įtaka Lietuvai bus menka. Sankcijos įsigalioja tik naujoms sutartims, kitaip sakant, tos sutartys, kurios yra sudarytos, jos, tikėtina galės būti taikomos ir toliau“, – žurnalistams penktadienį sakė Marius Skuodis.
Ministro teigimu, Baltarusijai įvestos sankcijos apima tik 20 proc. Lietuvoje kraunamų trąšų. Sankcijos galioja tik sutartims, sudarytoms po birželio 25 dienos.
Anot jo, pavyzdžiui, dalis „Lietuvos geležinkelių“, gabenančių baltarusiškas trąšas iki Klaipėdos uosto, sutarčių su „Belaruskalij“ baigiasi 2023 metų pabaigoje.
„Sankcijos apima tik apie 20 proc. Lietuvoje kraunamų trąšų. Kitaip sakant, 80 proc. lieka nepaveiktos, nepaisant sutarčių, nepaisant nieko“, – teigė M. Skuodis.
„Dėl to darau išvadą, kad trumpuoju laikotarpiu sankcijų poveikis yra nedidelis, bet ką reikia pabrėžti – mes nežinome, kokių veiksmų gali imtis mūsų kaimynas. Naftos produktai yra geras pavyzdys – ir be sankcijų naftos produktai buvo nukreipti per Rusijos uostus. Nepaisant sankcijų, gali visko būti“, – svarstė jis.
M. Skuodis pabrėžė, kad prognozuoti, kas bus ateityje su baltarusiškų krovinių srautais, yra labai sunku.
„Čia hipotetiškai galima klausti – galbūt dalis krovinių gali būti nukreipiama per Rusiją, kas būtų kaimynei mūsų naudinga. O gal tų kodų (prekių, kurios nėra sankcionuojamos – BNS), kurie yra leidžiami, krova gali ir išaugti“, – sakė ministras.
Europos Sąjunga ketvirtadienį oficialiai įvedė sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams, didindama spaudimą autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimui po civilinio lainerio priverstinio nutupdymo Minske
Naujasis sankcijų paketas numato priemones, varžančias Baltarusijos galimybes eksportuoti kalio trąšas, naftos produktus ir tabako gaminius, sakoma Bendrijos pranešime.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė pritaria privalomam medžiotojų draudimui, bet projektą siūlo tobulinti
Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė Seimo nario siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui, tačiau mano, kad Medžioklės įstatymo pataisas dar reikia tobulinti. ...
-
„Tatenos“ ekspertai palankiai įvertino IAE branduolinio kuro tvarkymą
Lietuva sėkmingai išvežė visą panaudotą branduolinį kurą iš nebeveikiančios Ignalinos atominės elektrinės (AE) ir tinkamai atlieka jos išmontavimo darbus, teigia misiją Lietuvoje baigę Tarptautinės atominės energijos agentūr...
-
Lietuvoje trūksta darbo jėgos: perspektyvų dėl dirbančių ukrainiečių nemato
Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis tikina, kad darbo jėgos poreikis Lietuvoje šiuo metu yra didžiausias iššūkis. Pasak jo, problema yra tai, kad mes neturime atsako į šį iššūkį,...
-
Ekonomistai: svarstyti apie „Maršalo planus“ Ukrainai dabar dar ne laikas
Jau kylant diskusijoms apie Ukrainos atstatymui ir ekonomikos gaivinimui reikalingas lėšas, ekonomistai mano, kad kalbėti apie galimą pagalbą karo krečiamai šaliai dar per anksti. „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiu...
-
Finansų ministerija: neskubėkime didinti PVM apyvartos ribos
Finansų ministerija nelinkusi pritarti siūlymui didinti metinės 45 tūkst. eurų apyvartos ribą, nuo kurios privaloma registruotis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtoju. Ji ragina palaukti geresnių laikų bei mokesčių pertvarkos. Seimo Biudžet...
-
G. Skaistė: duomenys rodo, kad kol kas recesija yra nenumatoma2
Finansų ministrė Gintarė Skaistė mano, kad kalbos apie galimą recesiją Lietuvoje yra perteklinės, o dabartiniai duomenys rodo, kad ekonomikos augimas šalyje šiuo metu išlieka. ...
-
Prezidentas pakvietė „Google“ plėsti investicijas Lietuvoje
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda Davose vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume susitiko su JAV kompanijos „Google“ viceprezidentu Karanu Bhatia ir aptarė „Google“ investicijas bei veiklą Lietuvoje bei ateities bendradarbiavimo ...
-
Ž. Mauricas: Lietuvos vyriausybė gana gerai atlaikė spaudimą švaistyti pinigus
Artėja momentas, kai ekonomika pajus pandemijos metu vykusios skatinimo politikos atidėtą nuosmukį, mano „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas. Anot jo, laukiant gilesnės ekonominės krizės, derėtų susilaikyti nuo dar dide...
-
Sankcionuotų įmonių sąraše – „Vydmantai wind park“, „IDS Borjomi Europe“, „BMZ-Baltija“
Dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai ir Baltarusijai Lietuvoje įšaldytos jau trylikos įmonių lėšos ir akcijos. Jų sąraše atsidūrė dar trys įmonės – „Vydmantai wind park“, „IDS Borjomi Europe&ldquo...
-
Prezidentas pakvietė į Lietuvą atvykti META delegaciją išnagrinėti investicijų galimybes
Pasaulio ekonomikos forume Davose Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su JAV bendrovės META tarptautinių reikalų prezidentu Nick Clegg ir kompanijos viešosios politikos direktore Anna Van Hollen. Susitikime aptartos globalios technologijų tendenci...