Ekonomistas: neskyrus pagalbos priemonių verslui, bankrotų skaičius gali viršyti normalų lygį

Lietuvoje daugėjant bankrutuojančių įmonių, SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas teigia, kad nesulaukęs valstybės pagalbos dėl išaugusių energijos kainų, ateinančiais mėnesiais verslas gali patirti „labai skaudžių pokyčių“, o bankrotų skaičius viršyti normalų lygį.

„Čia yra labai akivaizdi, labai reali grėsmė. Visi suprantame, kad elektros kaina dabar yra pagrindinis visų verslų skaudulys – reikia mokėti liepos sąskaitas, rugpjūčio, rugsėjo sąskaitos bus dar didesnės. Šioje vietoje, kadangi kol kas parama koncentruojama vartotojams, o ne verslui, tikėtina, kad po kelių mėnesių gali būti labai skaudūs pokyčiai“, – ketvirtadienį LRT televizijai bankrotų didėjimo riziką komentavo T. Povilauskas.

Augantį bankrotų skaičių, ekonomisto teigimu, lemia energetinių išteklių, žaliavų brangimas, padidėjęs minimalus mėnesinis atlyginimas, užsivėrusios Rusijos ir Baltarusijos rinkos. Artimiausiu laikotarpiu, anot jo, reikėtų imtis priemonių, kad bankrotų nebūtų daugiau, nei „normalu rinkos ekonomikai“.

„Turime atskaitos tašką – 2 tūkst. bankrotų prieš pandemiją, tai būtų normalus lygis. Jeigu jį viršijame, akivaizdu, kad valstybės intervencijos, priemonių reikia“, – tikino SEB ekspertas.

„Artimiausiu metu klausimas yra elektros ir dujų kainų normalizavimas, būtent verslui taip pat“, – akcentavo jis.

T. Povilauskas pažymėjo, kad valstybė pirmiausia turėtų padėti įmonėms sušvelninti augančių energijos kainų poveikį, numatyti, kuriems sektoriams artėjant žiemai paramos reiks labiausiai. Ekonomisto nuomone, artimiausią žiemą sudėtingiausia bus smulkiajam verslui ir toms įmonėms, kurios negali perkelti kaštų už energiją vartotojams.

„Stabus verslas vis tiek turi daugiau ir santaupų, didesnę prieigą prie skolinimosi rinkos. O smulkesniam verslui, taip, tikrai nusimato sunkesni laikai artimiausią žiemą, nes pas juos tų „lašinių“ yra gerokai mažiau“, – svarstė T. Povilauskas.

„Žiūrint sektoriais, labiausiai kentės tie, kuriems sunkiausia permesti išaugusias elektros, dujų ar šilumos sąnaudas į galutinę kainą. Klausimas, kiek vartotojai gali mokėti: jei gamybos kontraktas sudarytas fiksuota kaina, yra labai sudėtinga kažką permesti vartotojui“, – kalbėjo jis.

Statistikos departamento duomenimis, per pastarąjį pusmetį bankroto procedūras pradėjo 1,7 karto daugiau Lietuvoje veikiančių įmonių nei tuo pačiu laikotarpiu pernai – pirmąjį 2022 m. ketvirtį bankrotai inicijuoti 312 įmonių, o per antrąjį – dar 274.

Anot Departamento, bankrotai pirmąjį pusmetį daugiausia inicijuoti statybų sektoriaus įmonėms, beveik dukart pradėtų bankrotų skaičius išaugo tarp didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto paslaugas teikiančių ūkio subjektų.

Anot statistikų, panašiais tempais augo ir apgyvendinimo bei maitinimo bendrovių bankrotų skaičius.

Statistikos departamento duomenimis, daugiausia per pastarąjį pusmetį pradėtų bankrotų – trijų didžiųjų miestų apskrityse: Vilniaus apskrityje skaičiuojami 271, Kauno – 121, Klaipėdos – 83 apie pradėtas bankrotų procedūras paskelbę ūkio subjektai.NAUJAUSI KOMENTARAI

JAV BANKRUTUOJA ITIN DAUG KAS

JAV BANKRUTUOJA ITIN DAUG KAS portretas
Bankrotas yra natūralus bet kurio verslo procesas. Neišgyveno su savo monkės buzniu, reiškia tavęs nereikia rinkoje. Negalima jų gelbėti. Verslai dauguma pertekliniai, niekam nereikalingi. Žmonės neišprusę ir tiesiog kopijuoja vienas kito veiklas, versliukus. Primityvus iki begalybės, žinių ir įgūdžių reikiamų nulis.

Civilizuotos

Civilizuotos portretas
salys remia vartotojus,o diktaturos - savo sponsorius.

avr uilmūoa w

avr uilmūoa w portretas
O KODĖL SKIRTI? Juk visas išlaidas dengia pirkėjai. Jiems juk jokių pagalbų nėra - visos prekės visiems vienodomis kainomis, parduotuvėje nepaaiškinsi, kad esi ubagas. Neturi iš ko - neėsk, padvėsi - bus mažiau problemų kitiems - užleisi vietą šioje ašarų pakalnėje. Aišku, kažkas verkšlens kad nėra kam dirbti, bet tai vilko ašaros - jau nuo 1990-ųjų kai kurie valdžios atstovai aiškino, kad jei tau blogai, išvyk kur geriau. Tokiu būdu buvo išvyti iš namų dauguma kvalifikuotesnių, sumanesnių, jaunesnių, jie moka mokesčius kitoms šalims, grįžta pasigydyti, įsigyti nekilnojamojo turto ar paprasčiausiai nukaršti, gaudami pensijas iš svetur. Išsireikalauja dvigubos pilietybės savo teisėms užtikrinti ir dar kiaulina Lietuvai.O dėl tų paramų - gavę paramas savo produkciją išveža kur brangiau, paramos davėjams - pačiulpti, pav. nors grūdų užauginama daug daugiau nei reikia, grūdų gaminių ir duonos kainos kaip su sparnais, o apie pieno produktus nebekalbu, kitus priskiriu delikatesams, nevartoju
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių