VU profesorius: daugkartines kaukes saugu naudoti po paros ir nedezinfekavus

Praėjus daugiau nei parai, koronavirusas ant įvairių paviršių nebėra pavojingas, tad praėjus šiam laikui daugkartines kaukes yra pakankamai saugu naudoti ir be dezinfekcijos, sako Vilniaus universiteto biochemikas ir biofizikas Daumantas Matulis.

Anot jo, parsinešus namo maisto produktus, kaukes ar kitus daiktus, kurie galėjo turėti kontaktą su virusu, „keleto valandų palaikymas saulėje ar tiesiog lauke“ yra pakankama priemonė, sumažinanti užsikrėtimo riziką.

Vis dėlto jis atkreipė dėmesį, jog į šį klausimą aiškiau galėtų atsakyti tik detalūs tyrimai, bet jie dar nėra atlikti.

„Labai preliminarūs tyrimai sako, kad ant metalinių paviršių iki trijų parų virusas išlieka. Tačiau tas išlikimas yra nebūtinai paties viruso, bet jo RNR, t.y. genetinės medžiagos. Todėl neaišku, ar jis tikrai po trijų dienų galėtų užkrėsti“, – spaudos konferencijoje Vyriausybėje ketvirtadienį sakė profesorius.

„Bet mums dabar atrodo, kad vis dėlto keleto valandų, o daugiausia – paros laikotarpio, užtenka, jei jūs tiesiog neliečiate tų daiktų, kad virusas jau praktiškai nebeišlieka ir užkrėsti galimybė yra labai menka. Tas liečia ir daugkartines kaukes, ir bet kokius su virusu susijusius daiktus“, – patikino mokslininkas.

Jis patarė, jei yra galimybė, neturėti kontakto su galbūt užkrėstais daiktais ir ilgiau nei parą, tuomet galimybės užsikrėsti koronavirusu per juos praktiškai neliktų.

Ekspertas taip pat rekomenduoja grįžus iš parduotuvės ar kitos vietos, kur lankosi daug žmonių, batus palikti nepasiekiamoje vietoje bent keletai valandų, nors tikimybė, jog per juos į organizmą gali patekti užkratas „yra labai menka“.

D. Matulis taip pat ragina gyventojus priėmus maistą namuose iš kurjerių dezinfekuoti ar nusiplauti rankas.

Jis paneigė mitus, jog užsikrėsti koronavirusu galima tik per penkiolika minučių artimo bendravimo su infekuotuoju.

„Jūs galite užsikrėsti ir per sekundes, tikrai tokia galimybė yra. Tačiau viruso kiekis, kuo jis didesnis, preliminarios indikacijos yra, kad padidina užsikrėtimo tikimybę. Tad kuo jūs daugiau jo gausite, kuo ta dozė bus didesnė, gali būti sudėtingesnis ir gydymas vėliau“, – tvirtino ekspertas.

Ragina stebėti informaciją dėl vaistų

Kalbėdamas apie galimus koronaviruso gydymo metodus, jis pabrėžė, kad nors mokslininkai ir tiria kai kurių vaistų nuo maliarijos, pavyzdžiui, hidrochlorochino efektyvumą gydant ligos simptomus, „šiuo metu patvirtintų vaistų nėra ir greičiausiai nebus bent artimiausius mėnesius“.

Lietuva siekia įsigyti ar nemokamai gauti hidrochlorochino tablečių. Jis patvirtino, kad mokslininkai pastebėjo, jog šis medikamentas gali turėti teigiamos įtakos ligoniams ir ragina Lietuvą atidžiai sekti pasaulinę informaciją dėl šio vaisto, tačiau kartu pabrėžia, kad jie yra ir toksiški, todėl būtų naudojami „tik patiems sunkiausiems ligoniams“, ir tik atsižvelgiant į pasaulines rekomendacijas.

„Hidrochlorochinas ir kiti maliariniai vaistai yra iš tiesų labai toksiški ir pašaliniai poveikiai tikrai gali būti didesni, nei pagalba nuo COVID-19 poveikio“, – pabrėžė D. Matulis.

„Didžiausios viltys kol kas siejamos su vakcinomis, kad ji nuo kelių mėnesių iki keletos metų laikotarpiu turėtų atsirasti. Greičiausiai – per metus. Ir tada žmonės galėtų įgyti imunitetą ir neužsikrėsti šiuo virusu“, – sakė jis.

Lietuvoje nustatyti 955 koronaviruso atvejai, mirė 15, pasveiko aštuoni žmonės.

Konferencijos vaizdo įrašas:

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Laikykimės karantino taisyklių

Laikykimės karantino taisyklių portretas
..o Senis kažkiek ir teisus..))

Sanis

Sanis portretas
Kai jau ypatingai sunki padėtis, kai plaučiai beveik mirę, padės tik žvakė. Gydyti reikia kol dar virusas nepažeidė plaučių ir neprasidėjo plaučių uždegimas. Tą žinojo visi feldčeriai prieš šimtą metų ir liepė negerti šalto, rūgštaus, saugotis skersvėjo. Taigi vaistus reikia pradėti naudoti anksčiau. Kodėl nekalbam apie liaudies mediciną? Ingaliacijos su terpentinu, pušies auglių arbata., krūtinės , nugaros įtrynimai su terpentino, kamparo tepalu . Tai gali būti puikios pagalbinės priemonės kovojant del gyvybės. Dabar gydymas vien paracetamoliu... Apgailėtini profesoriai, laukiantys ką PSO leis, ką farmacijos marodieriai licenzijuos. Kaimo feldčeriai prieš šimtą metų buvo išmintingesni

panašiai

panašiai portretas
Grįžęs namo daugkartinę kaukę pirmiausiai užpilu karštu vandeniu. Tada apšluostai rankas, durų rankenas, jungiklius, raktus ir kitas liestas vietas su chloro tirpalu, kurį paruošęs laikau kibirėlyje nuo majonezo. Prieš eidamas iš namų sudrėkinu prie durų patiestą skudurą tokiu pačiu chloro tirpalu.Kad būtų galima dezinfekuoti batų padus grįžus. O paskui, nusiplovęs rankas skystu muilu, įberiu skalbimo miltelių kaukei ir su grindų skuduru pradedu plauti prieškambarį tuo pačiu chloro tirpalu, skalbiu kaukę, apšluostau atsineštas prekes( duonos tai neapšluostysi!), apšluostau batus. Pirkinių maišelius sudedu į atskirą maišėlį, kur jie guli apie savaitę arba išplaunu. Pinigę ir kasos čekius palieku striukės kišenėje bent parai. Stropiai tai darau, tačiau suprantu, kad vis tiek išlieka tikimybė parsinešti užkratą ant rūbų, prekių ir pan. Apsauginių akinių nenešioju, nes rasoja, apsauginių pirštinių nenešioju, nes traukiant piniginę prie kasos iš pirštinių upeliais pasipila prakaitas. :)
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių