Vitamino D trūkumas lemia skaudžias pasekmes

  • Teksto dydis:

Prasidėjus rudens lietums dažnas nusprendžia vasarą dar savaitei ar dviem pratęsti šiltuose kraštuose. Specialistų teigimu, išvykti pasimėgauti saule šaltuoju sezonu gali būti gera idėja, mat tokiu būdu galima gauti organizmui labai svarbaus vitamino D.

Be jo negali veikti

Pasak laboratorinės medicinos gydytojos Eglės Marciuškienės, žmogaus imuninė sistema tiesiog negali veikti be vitamino D.

„Vitaminas D yra glaudžiai susijęs su 2 tūkst. žmogaus organizmo genų. Mokslininkai yra nustatę ryšį net tarp vitamino D trūkumo ir autoimuninių, širdies ir kraujagyslių ligų ir mažiausiai 17 skirtingų vėžio formų. Tik 20 proc. žmogui reikalingo šio vitamino kiekio galima gauti iš maisto (riebios žuvies, subproduktų, kiaušinių trynių) ir net 80 proc. –  iš saulės“, – dėstė faktus gydytoja.

Svarbiausia – saikas

Gydytoja taip pat pataria kritiškai vertinti kai kurias dabar dažnai visuomenėje minimas rekomendacijas. Vienos jų – JAV dermatologų asociacijos išleistos rekomendacijos, kuriose teigiama, kad saulė yra itin žalinga ir jos reikia vengti visais įmanomais būdais.

Mūsų tikslas – organizmą aprūpinti optimaliu vitamino D kiekiu, kuris padėtų apsisaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio.

 

„Jose patariama, kad, jeigu neišvengiamai teks atsidurti saulės spinduliuose, būtinai reikia naudoti apsauginius kremus. Tačiau pamirštama, kad jau 1900 m. buvo sanatorijos, kurių viena iš paslaugų buvo saulės vonios kaip gydomoji priemonė sergantiems tuberkulioze, astma ir daugeliu kitų ligų. Žinoma, čia nekalbame apie poilsiautojus, kurie čirškinasi saulėje kaip šoninė ant keptuvės, to niekada negalima daryti. Čia kalbame apie saikingą buvimą saulėje. Mūsų tikslas – organizmą aprūpinti optimaliu vitamino D kiekiu, kuris padėtų apsisaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio“, – sakė ji.

Kada labiausiai trūksta?

Anot E. Marciuškienės, būtų labai gerai, jei dauguma žmonių turėtų suboptimalų (būtiną sveikatai) vitamino D kiekį (30–50 ng/ml), o dar geriau, kad turėtų optimalų (50–70 ng/ml). Deja, 2023 m. duomenimis, suboptimalų kiekį turėjo tik 26 proc. žmonių, o optimalų – tik 3 proc.

Ji taip pat dalijasi 2023 m. statistika, kad labiausiai gyventojams vitamino D trūksta vasario (jo trūkumą (<30 ng/ml) turėjo 75 proc. gyventojų), kovo (79 proc.), balandžio (75 proc.) mėnesiais. Visgi pakankamai šio vitamino net ir saulėčiausią mėnesį – liepą – turėjo vos 39 proc. gyventojų.

Nepaisant to, gydytoja pastebi, kad nuo 2012 m. situacija po truputį, nors ir labai lėtai, gerėja. Jei 2012 m. vitamino D trūkumą (<30 ng/ml) turėjo 86 proc. gyventojų, tai 2023 m. – 70 proc. Jei kritinį kiekį (<10 ng/ml) 2012 m. turėjo net 36 proc. gyventojų, tai 2023 m. – tik 3 proc.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių