Vis daugiau nerimo: baiminasi dėl naujos pandemijos

Naujos pandemijos baiminasi tiek Lietuvos, tiek užsienio medikai. Amerikiečių virusologai stebi seniai žinomą paukščių gripo virusą, bet jis plinta nebe vien tarp paukščių, todėl tai kelia vis didesnį nerimą.

„Buvęs JAV ligų kontrolės centro direktorius Redfildas konstatavo, kad jis neabejoja, jog bus nauja pandemija, kurią sukels, tikėtina, H5N1 paukščių gripo virusas. Tik klausimas, kada ir kokiu mastu“, – šnekėjo virusologas Saulius Čaplinskas.

Prasčiausia padėtis amerikiečių galvijų fermose, židiniai jau pusėje valstijų. Per mėnesį protrūkių skaičius išaugo tris kartus.

„Šis virusas būdingas daugeliui migruojančių paukščių, todėl gali labai greitai išplisti po visą pasaulį. Taip pat gali patekti ir tarp naminių paukščių“, – aiškino Misisipės universiteto virusologas Thomas Dobbsas.

Tyrimai rodo, kad viruso esama ir amerikiečių namuose.

Žmonės paprastai neturi išankstinio imuniteto šiems virusams, o tai gali sukelti labai sunkią ligą.

„Kalifornijos paplūdimio vandens nuotekose taip pat pastebėta šio viruso pėdsakų“, – teigė virusologas.

Paukščių gripo simptomai panašūs į įprasto gripo, tik dažnai stipresni.

Kad virusas gali būti mirtinas žmonėms, žinoma seniai. Dar prieš dešimtmetį Kanadoje mirė iš Kinijos grįžusi moteris. 

Prieš mėnesį Meksika pranešė išaiškinusi mirtį nuo H5N1 viruso.

„Tai buvo inkstų nepakankamumas ir, žinoma, kvėpavimo nepakankamumas, kuris pacientą ištiko per kelias valandas“, – sakė Meksikos sveikatos sekretorius Jorge Carlos Alcocer Varela.

Dar vienas pavojaus signalas, kad virusas mutuoja. Plinta tarp kitų rūšių, gaišta jau ir katės, pelės.

„Jei jis vėl susimaišo su kita gripo paderme, gali tapti užkrečiamas žmonėms. Tuomet galime susidurti su potencialia pandemine gripo atmaina. Žmonės paprastai neturi išankstinio imuniteto šiems virusams, o tai gali sukelti labai sunkią ligą“, – nurodė Th. Dobbsas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Kol kas įrodyta, kad žmonės virusu gali užsikrėsti tik nuo gyvūnų, bet žmogus žmogui viruso perduoti negali.

Anot virusologo, tyrimai rodo, kad jau nebe daug trūksta ir virusas mutuos tiek, kad galės plisti ir tarp žmonių.

„Prisiminkime, pandemijos metu mirštamumas nuo koronaviruso buvo 0,6 proc. Nuo šio viruso mirštamumas gali siekti nuo 20 iki 50 proc. Kol baiminamasi, kad taip neatsitiktų, tai ir vykdomi platūs stebėjimai“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atsakė, kad Lietuvoje nėra asmenų, kuriems būtų nustatytas H5N1 virusas. Rizika Europoje lieka maža, bet būtinas budrumas.

„Virusas iki dabar nerodė požymių, kad galėtų lengvai plisti tarp žmonių. Pasaulio sveikatos organizacija ir toliau vertina riziką visuomenės sveikatai kaip mažą“, – aiškino Pasaulio sveikatos organizacijos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesus.

Žmonės nenori priimti tos perspėjančios informacijos, o tai gali lemti naują busimą pandemiją.

Bet valstybės paragintos pasitikrinti, kaip veikia infekcijų kontrolė.

„Paukščių gripas visada yra pavojus, kuris gali virsti didele epidemija, todėl reikia dėmesio civilinei saugai ir kontrolei. Įsitikinti, kaip veikia procedūros“, – kalbėjo Enepės-Rūro srities administratorius Olafas Schade'as.

S. Čaplinsko nuomone, naujos pandemijos riziką didina ir tai, kad žmonės dar pavargę nuo koronaviruso. Gali ignoruoti naujus perspėjimus.

„Žmonės nenori priimti tos perspėjančios informacijos, o tai gali lemti naują busimą pandemiją“, – pabrėžė virusologas.

Viruso židinių fiksuota ir tarp turistų populiarioje Pietryčių Azijoje: Vietname, Kambodžoje, taip pat Kinijoje.

„Kas plačiai keliauja, reikėtų atkreipti dėmesį ne vien į šalia kosėjantį ar čiaudėjantį žmogų, bet ir į termiškai apdorotą maistą“, – šnekėjo S. Čaplinskas.

Įrodyta, kad termiškai apdorojus, virusas žūva, todėl termiškai apdorota vištiena, pienas yra saugūs.NAUJAUSI KOMENTARAI

Toni

Toni portretas
Pirmiausiai turi būt nubausti skiepų prievartautojai, pakeistas seimas, ir baigsis visos pandemijos!

Vidas

Vidas portretas
Gal jau pagal scenarijų karas baigiasi...parašė kitą scenarijų...kita pandemija

Pandemija ateina ir nueina, durnumas išlieka amžiams

Pandemija ateina ir nueina, durnumas išlieka amžiams portretas
Žadėjo kad psichovido skiepai sunaikins psichovidą. Nesunaikino. Sakė kad paskiepyti nemirs. Mirė ir paskiepyti. Žadėjo kad kaukės sustabdys psichovidą. Nesustabdė. Sakė kad namų areštai, miestų kaliuzės užkirs kelia psichovidui. Neužkirto. Sakė kad Latviai yra ypatingi, jų socialinis elgesys užkerta psichovido plitimui. Ir Latvijoje galu gale psichovido banga pratrūko. Gąsdino kad be apribojimų išmirsime. Švedija neturėjo apribojimų, namų/miestų areštinių nebuvo. Švedija išgyveno. Švedija prieš Lietuva. Lietuvoje mirė nuo psichovido atrodo 2500/mln, o Švedijoje kiek pamenu 1500/mln. Ženkliai mažau nei Lietuvoje. Užtat Lietuvoje siautėjo karantino būduliai ir sklido proletariato PSICHOZĖS pandemija. Nauja pandemija - naujas masinės PSICHOZĖS pasiutligė.
VISI KOMENTARAI 38

Galerijos

Daugiau straipsnių