Vaikai žaidė puotą ir gėrė... antifrizą

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Nefrologijos klinikos gydytojas klinikinis toksikologas Jonas Šurkus perspėja: apsinuodijimai buityje per neatsargumą gali būti mirties priežastis.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Nefrologijos klinikos gydytojas klinikinis toksikologas Jonas Šurkus perspėja: apsinuodijimai buityje per neatsargumą gali būti mirties priežastis.

– Jūs gydote žmones, apsinuodijusius įvairiomis medžiagomis. Kaip tai atsitinka?

– Pavyzdžių yra apsčiai. Štai pagyvenęs vyras norėjo suvalgyti saldainį, bet taupydamas elektrą nedegė šviesos ir patamsyje suvalgė graužikų nuodų. Moteris ketino išgerti širdies lašų, bet sumaišė juos su šalia stovinčiu amoniaku. Vyriškis atsigėrė acto esencijos, kuri buvo laikoma šaldytuvo durelėse supilta į limonado butelį. Vairuotojas nurijo kelis gurkšnius benzino, bandydamas išsiurbti jį iš automobilio bako. Du vyrai, neįsitikinę savo saugumu, lipo į kanalizacijos šulinį. Medikė, valydama chemikalais vonią, ne tik uždarė duris, bet ir užkamšė visus plyšius, kad smarvė nepasklistų po kambarius.

– Kokie apmaudūs atvejai... O manoma, kad netyčia apsinuodija tik vaikai.

– JAV didžiausias dėmesys skiriamas vaikų apsinuodijimų prevencijai, nes dauguma apsinuodijusiųjų namuose yra vaikai iki penkerių metų. Ir pas mus apsinuodija nemažai vaikų. Štai keli mažyliai žaidė puotą ir mėgavosi namų sandėliuke rastu saldžiu gėrimu. Tai buvo antifrizas.

Vaikas suvalgė skruzdėlių nuodų, kuriuos rado virtuvėje ant grindų. Kitas vaikas išgėrė grindų valiklio, nes jį mama iš darbo parsinešė gaiviųjų gėrimų butelyje. Kita mama paliko atidarytą rankinę, joje buvo kontraceptinių tablečių. Maža mergaitė jas išgėrė.

Atvejų, kai vaikai suvalgė ištisas pakuotes vitaminų, homeopatinių malonaus skonio vaistų, net neskaičiuojame. Laimė, kad dauguma šitų preparatų yra mažai toksiški.

– Kodėl mes tokie neatsargūs?

– Deja, tai būdinga visai žmonijai. Dar 1961 m. pabaigoje JAV kongresas kreipėsi į prezidentą Johną F.Kennedy, kad trečioji kovo savaitė būtų paskelbta nacionaline apsinuodijimų prevencijos savaite. Tai ir buvo padaryta 1962 m. vasario 7 d. Pagrindinis šios savaitės tikslas – skleisti informaciją apie pavojų apsinuodyti buityje naudojamomis ir kitomis medžiagomis, vaistais, nuodingaisiais augalais, pesticidais, dujomis bei didinti vadinamąjį toksikologinį budrumą ir mažinti apsinuodijimų skaičių.
Šią savaitę vyksta daug įvairių renginių, juos organizuoja tokios įtakingos organizacijos, kaip Amerikos klinikinė toksikologijos akademija, Amerikos pediatrijos akademija, Amerikos nuodų kontrolės centrų asociacija. Vienas iš tikslų yra skleisti paprastą, sąnaudų nereikalaujančią, tačiau labai veiksmingą informaciją.

– Kokia ji, ką galėtumėte patarti, kad išvengtume tokių apmaudžių įvykių?

– Negalima vaistų ir cheminių medžiagų laikyti kartu su maisto produktais. Visa tai turi būti laikoma originaliose pakuotėse, vaikams neprieinamose vietose. Negalima, įkalbinėjant vaikus išgerti vaistų, vadinti juos saldainiais. Namuose reikia įrengti anglies monoksido arba, kitaip tariant, smalkių jutiklius ir taip toliau.

Nacionalinės apsinuodijimų prevencijos savaitės metu plačiai reklamuojamas nuodų kontrolės centrų telefono numeris. Lietuvoje tai – Apsinuodijimų informacijos biuras, jo tel. (8 5) 236 2052, 8 687 53 378.

JAV pavyzdžiu apsinuodijimų prevencijos savaitė pradėta organizuoti ir kitose šalyse: Kanadoje, Rusijoje, Estijoje, o nuo šių metų – ir Lietuvoje. Organizatoriai – Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biuras, Lietuvos klinikinės toksikologijos draugija, LSMU ligoninė Kauno klinikos, Lietuvos medicinos studentų asociacija bei Vilniaus, Kauno ir Kauno rajono visuomenės sveikatos biurai.

– Deja, neteko apie tai girdėti.

– Renginiai prasidėjo savaite anksčiau, Kaune ir Šiauliuose – kartu su Tarptautinės inkstų dienos renginiais. Tai paskaitos-diskusijos visuomenei ir moksleiviams, paskaitėlės-žaidimai vaikams lopšeliuose-darželiuose, renginiai medikams.

Apsinuodijimų prevencija neturi apsiriboti viena savaite, tokia veikla įvairiomis formomis vykdoma visus metus, tačiau dabar – daug intensyviau, siekiant labiau patraukti žmonių dėmesį.


Šiame straipsnyje: apsinuodijimasnuodaisveikata

NAUJAUSI KOMENTARAI

daugiau sporto klubu

daugiau sporto klubu portretas
visi mokami sporto klubai daugiausia.reikia mokyklose steigt daugiau lubu.vaikai veikt eturi ka kuo uzsiimt
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių