- BNS, „Kauno dienos“ inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius pasidalijo įžvalgomis apie koronaviruso situaciją Lietuvoje.
„Skirtingai nuo ministro ir kai kurių mano kolegų manau, kad Seimas šiuo metu (bent porą savaičių) privalo dirbti, kadangi būtina suformuoti veikiančią valdžią, tačiau reikia sutvarkyti chaosą: būtinas reguliarus (kas 5 - 7 dienos) Seimo narių PGR testavimas, vietoj namudinių kaukių su partijų simbolika – FFP2 respiratoriai, atstumai, į plenarinių posėdžių salę rinktis tik balsavimui, diskusijas vykdyti nuotoliu būdu, jokių kavučių su kolegomis – ir protrūkis bus suvaldytas. Nes kitu atveju mūsų laukia daug rimtesnė krizė. Vėliau, susitvarkius Seimo silpną IT bazę, protinga būtų pereiti į nuotolinį darbą“, – feisbuke penktadienį rašė profesorius.
Anot V. Kasiulevičiaus, COVID-19 situacijos analizė rodo, kad Europoje priklausome aukštos plitimo rizikos šalių grupei, kai teigiamų testų dalis gana aukšta.
1 skaidrė „Facebook“ nuotr.
„Tuo tarpu Lietuvos žmonės „atlaikė“ vos vieną savaitę ir vėl ėmė grįžti į parduotuves su šūkiu „Geriau mirsime, bet laiku apsipirksime“. Kodėl lenkai tą suvokia, o lietuviai – ne, suprasti labai sunku. Gyventojų „Google“ judėjimo duomenys akivaizdžiai rodo koreliaciją su naujų atvejų skaičiumi. Kaip matome iš trečios skaidrės, kur pasisuks pandemijos eiga vis dar lieka neaišku. Optimizmo savaitės pradžioje buvo daugiau. Tuo tarpu vokiečiams taikant tokius pačius karantino reikalavimus, situacija Vokietijoje daug geresnė“, – rašė profesorius.
2 skaidrė. „Facebook“ nuotr.
3 skaidrė. „Facebook“ nuotr.
4 skaidrė. „Facebook“ nuotr.
Primename, kad Lietuvoje šiandien paskelbta apie rekordinį koronaviruso atvejų skaičių: per parą nustatyti 2 tūkst. 272 nauji susirgimai. Tai didžiausias iki šiol nustatytas paros atvejų skaičius šalyje.
Nuo koronaviruso mirė 16 žmonių. Dėl kitų priežasčių mirė septyni žmonės.
Tuo tarpu Lietuvos žmonės „atlaikė“ vos vieną savaitę ir vėl ėmė grįžti į parduotuves su šūkiu „Geriau mirsime, bet laiku apsipirksime“. Kodėl lenkai tą suvokia, o lietuviai – ne.
Nuo pandemijos pradžios COVID-19 liga šalyje užsikrėtė 42 tūkst. 757 asmenys, 31 tūkst. 759 – tebeserga, 10 tūkst. 498 – pasveiko.
Nuo koronaviruso Lietuvoje iš viso mirė 357 žmonės, dėl kitų priežasčių – 143 užsikrėtusieji.
Nuo birželio pradžios šalyje registruoti 503 įvežtiniai atvejai.
Per praėjusią parą ištirta 15 tūkst. 148 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso, bendras nuo pandemijos pradžios ištirtų ėminių skaičius siekia 1 mln. 241 tūkst. 490.
A. Veryga ragina Seimą stabdyti darbą, testavimą vadina nepakankama priemone
Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina Seimą dviem savaitėms stabdyti darbą, o sprendimą reguliariai testuoti parlamentarus, toliau rengiant posėdžius, vadina nepakankama priemone.
„Pasirašiau oficialų kreipimąsi į naująją Seimo vadovybę, į valdančiųjų partijų lyderius, kuriame pasiūliau mūsų, Sveikatos apsaugos ministerijos, ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pagalbą, siekiant suvaldyti koronavirusinės infekcijos plitimą Seime“, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė A. Veryga.
„Šitame kreipimesi akcentavau, kad priemonių reikia imtis nedelsiant, jame rekomenduojama stabdyti Seimo darbą bent porai savaičių be išimčių. Noriu akcentuoti, kad tikrai nereikėtų spekuliuoti nuotoliniu darbu ar panašiais dalykais, kuriuos dar reikėtų ir priimti Seime“, – pridūrė jis.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen penktadienį sakė, kad pirmadienį Seimo valdyba spręs dėl greitesnio nuotolinio darbo įteisinimo, „valstiečius“ bandys įtikinti nestabdyti Seimo statuto pataisų.
Siekiant pažaboti viruso plitimą Seime taip pat numatyta kas savaitę testuoti parlamentarus dėl koronaviruso (COVID-19), prie parlamento gali atsirasti mobilus patikros punktas.
A. Veryga Seimą įvardino koronaviruso židiniu ir teigė, kad vien parlamentarų testavimas situacijos neišspręs.
„Tikrai ne sprendimas yra tiesiog testavimas. Nes tam tikrą laikotarpį, net ir esant neigiamam testui, žmogus gali būti jau užsikrėtęs“, – kalbėjo jis.
Ministras ragino valdančiąją daugumą imtis iniciatyvos ir suvaldyti infekcijos plitimą parlamente. Anot jo, tai parodytų, kad naujoji valdžia yra pasirengusi valdyti situaciją „daug didesniu masteliu“.
Jis pabrėžė, kad Seime dirba rizikos grupėms priklausantys asmenys ir jiems užsikrėtimas gali būti ypatingai pavojingas.
A. Veryga taip pat sakė, kad ministerija ir anksčiau teikė Seimui patarimus dėl darbo pandemijos metu.
„Ir dabar (teikėm siūlymus – BNS) per Seimo narių priesaiką. Deja, bet gavom labai kategoriškus išaiškinimus iš Konstitucinio Teismo pirmininko, kad nieko ten keisti negalima“, – kalbėjo ministras.
Anot jo, pats parlamentas pavasarį nepritarė siūlymams dėl nuotolinio darbo.
„Ministerija negali tiesiogiai Seimo darbui daryti įtakos“, – komentavo jis.
Per balsavimą dėl nuotolinio darbo pats A. Veryga susilaikė.
„Nuotolinio darbo metu, pagal tuos modelius, kurie buvo siūlomi, turėtų susirinkti bent jau balsavimams, tai reiškia, kad jie fiziškai būtų patalpose, susirinktų, bendrautų, kontaktas nenutrūktų“, – pridūrė ministras.
Paklaustas, ar nekyla rizika, jog šiuo metu sustabdžius Seimo darbą gali būti praleisti įstatymuose numatyti terminai, per kuriuos būtina suformuoti naująją Vyriausybę, A. Veryga teigė, kad tą turi įsivertinti Seimo valdyba.
„Tikrai nesu labai geras visų šitų konstitucinių detalių žinovas, manau, kad tą turėtų ir įsivertinti Seimo valdyba, pasitarusi su Seimo teisininkais. Kiek man teko kalbėtis, tai lyg ir būtų galimybė tilpti į terminus. (...) Gal daugiau įtampų yra dėl paties biudžeto, bet reikia ieškoti sprendimų“, – kalbėjo jis.
Ketvirtadienį pranešta, kad COVID-19 nustatytas Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen ir buvusiam parlamento vadovui Viktoriui Pranckiečiui.
Anksčiau koronavirusu susirgo dar keli esami ir buvę parlamentarai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
PSO: britiškoji koronaviruso atmaina jau aptikta mažiausiai 60 valstybių1
Jungtinėje Karalystėje pirmąkart aptikta koronaviruso atmaina šiuo metu jau užfiksuota mažiausiai 60 valstybių – 10 daugiau nei prieš savaitę, trečiadienį pranešė Pasaulio sveikatos organizacija. ...
-
Lietuva siekia įsigyti 600 tūkst. greitųjų antigenų testų
Greitųjų antigenų testų pirkimo procedūras Europos Komisija (EK) turėtų baigti sausio pabaigoje, informavo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). ...
-
EK paskelbė pagrindinius bendros kovos su COVID-19 pandemija veiksmus
Prieš sausio 21 d. vyksiantį Europos vadovų susitikimą dėl suderinto atsako į COVID-19 krizę, Europos Komisija paskelbė komunikatą, kuriame išdėstė pagrindinius veiksmus, kurių turėtų imtis valstybės narės, Europos Komisija, Europo...
-
ES mirčių nuo koronaviruso skaičius viršijo 400 tūkstančių
Europos Sąjungoje (ES) nuo koronaviruso mirė jau daugiau kaip 400 tūkst. žmonių, antradienį pranešė už sveikatos apsaugą atsakinga eurokomisarė Stella Kyriakides. ...
-
Kauno medikai: karantino ribojimai apsaugo ir nuo mirtinų sušalimų1
Lietuvoje ir toliau laikosi žema oro temperatūra, tačiau Kauno medikai pastebi džiuginančią tendenciją – sušalusiųjų nėra daug. Anot jų, karantinas ne tik sumažina tikimybę užsikrėsti COVID-19, tačiau ir apsaugo nuo mirtinų ...
-
Šiemet jau dešimčiai tautiečių transplantuoti inkstai
Antradienį, sausio 19-ąją, VUL Santaros klinikose vyksta inkstų transplantacijos procesas. Pirmadienį vakare šiose klinikose užregistruotas potencialus donoras, kurio artimieji sutiko velionio organus paaukoti donorystei. ...
-
Koronaviruso grimasos: po mirties – be teisės atsisveikinti6
Dėl koronaviruso artimuosius praradę žmonės, be netekties skausmo, patiria ir kitų psichologinių sunkumų. Skaudžiai išgyvenamas faktas, kad nebeleidžiama pamatyti velionio ir su juo deramai atsisveikinti, kaip įprasta Lietuvoje. Tokia tvarka k...
-
Koronavirusas plinta gydymo įstaigose, įmonėse, šeimose, darželiuose
Per parą nustačius 717 naujų COVID-19 atvejų, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) antradienį informavo, kad virusas plinta gydymo įstaigose, įmonėse. ...
-
Nuo COVID-19 paskiepyta didžioji dalis globos įstaigų gyventojų ir darbuotojų
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) tvirtina, jog šiuo metu nuo koronaviruso pirmąja doze jau paskiepyta didžioji dalis šalies globos namų gyventojų ir darbuotojų. ...
-
Statistikos departamentas laikinai neskelbia duomenų apie COVID-19 duomenis ligoninėse2
Statistikos departamentas laikinai neskelbia duomenų apie COVID-19 duomenis ligoninėse: nuo šios ligos gydomus pacientus, lovų užimtumą. ...