Termošokas daugiabučiuose: kai kurie rizikuoja sveikata, kad sutaupytų kelis centus?

  • Teksto dydis:

Lietuvoje daugiabučius administruojančios įmonės per metus bent du kartus privalo atlikti vadinamą termošoką, kad būtų išvengta bjaurios ligos legioneliozės. Ja užsikrėsti galima įkvėpus bakterijomis užteršto vandens garų. Ši liga vien sostinėje per kelis metus yra nusinešusi kelių žmonių gyvybes. Deja, ne visi gyventojai laikosi rekomendacijos tuo metu keletui minučių atsukti karšto vandens čiaupus taupumo sumetimai, pasakojama LNK reportaže.  

„Kas tai yra termošokas? O kaip mes galime užkaitinti tą vandenį, kaip tą padaryti?“ –  retoriškai klausė užkalbinta viena iš sostinės daugiabučių gyventojų.

„Nelaikome tų penkių minučių, gal ir minutės užtenka, kad nubėgtų karštas vanduo iš čiaupo“, – porino kita pašnekovė.

Skirtingų savivaldybių daugiabučių namų gyventojai kaip tik skelbimų lentose randa pranešimą, kad jų name turėtų būti pakelta karšto vandens temperatūra maždaug iki 66 laipsnių. Tai daroma tam, kad vamzdynuose žūtų legionelės, jei jų ten yra, kad gyventojai neužsikrėstų legionelioze. Vieno daugiabučio skelbimų lentoje parašyta, kad atsuktą karšto vandens čiaupą tiek vonioje, tiek virtuvėje reikėtų palaikyti bent 5 minutes. Ar tiek laiko iš tikrųjų reikia, kiek vandens išbėga tuo metu ir už kokią sumą, kaip vyksta termošoko procesas?

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

„Termošoko procese dalyvauja keletas dalyvių: mes, „Vilniaus šilumos tinklai“, kurie tiekia šilumą, taip pat „Vilniaus vandenys“, kur prateka vanduo, tada – namo administratoriai, kurie prižiūri šilumos punktus ir kuriems tenka atsakomybė pakelti vandens temperatūrą iki 65–66 laipsnių,  kad būtų sunaikintos legionelės bakterijos namo vamzdynuose. Na, – ir gyventojai, kurie gauna karštą vandenį, kurie prevenciškai turėtų laikyti visiškai, iki galo atsuktą karšto vandens čiaupą 5 minutes, kad bėgtų stipri srovė. Per tiek laiko sistemomis prateka tas bakterijas naikinantis labai karštas vanduo“, – aiškino „Vilniaus šilumos tinklų“ infrastruktūros komandos vadovas Jonas Kimontas.

„5 minutes, kad vandens daugiau sunaudotume?! Nelaikau tiek“, – teigė viena daugiabučių gyventojų.

5 minutes, kad vandens daugiau sunaudotume?! Nelaikau tiek.

 

Ne per seniausiai buvo atvejis, kai vienas žmogus, apsinuodijęs legionelėmis, atsidūrė reanimacijoje.

„Labai svarbu, kad termošoko procese sukomunikuotų, dalyvautų visi dalyviai, tik tada pasieksime norimo efekto. Jeigu žmonės naujai įsigijo butą nenaujame name, vertėtų pasiteirauti namo administratoriaus, kad buvo atliktas termošokas. Jeigu seniai, reikėtų paprašyti, kad atliktų šį procesą prevenciškai. Tai tikrai nėra nuostolinga gyventojams. Štai mūsų eksperimentas parodė, kad per 5 minutes išbėgo apie 43 l vandens iš vieno sanitarinio mazgo ir tai gyventojui atsieitų 27–30 centų“, – komentavo J. Kimontas.

„Tik 27 centai? Nedaug. Tokiu atveju verta palaikyti atsuktą čiaupą, nes girdėjau, kad lyg Naujininkuose vienas žmogus mirė nuo legioneliozės“, – sakė kalbinta vilnietė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Bereikalingas pasipinigavimas

Bereikalingas pasipinigavimas  portretas
Mokam už administravimą už priežiūrą, administruojanti įmonė turi atlikt savo funkcijas. Bet taip nebus, utopija.

5 min

5 min portretas
pilna srove iš 3 čiaupų bute man per brangi pramoga. Gal tegul tie prakeikti tiekėjai kompensuoja man.

Homo sovieticus

Homo sovieticus portretas
Prie sovietų tokių nesąmonių nebuvo ir jokių legioneliozių nebuvo!
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

Daugiau straipsnių