Stuburo slankstelius gali sulaužyti kraujo liga

"Neduosime ramybės politikams, kad kuo greičiau tie vaistai pasiektų žmogų. Juk didesnio turto, kaip žmogus, nėra", – apibendrino.


Mielominė liga

Mielominė liga, kitaip vadinama mieloma, daugine mieloma arba mielomatoze, yra plazminių ląstelių, kurios randamos kaulų čiulpuose, piktybinis susirgimas. Normalios plazminės ląstelės yra leukocitai, gaminantys antikūnus (dar vadinamus imunoglobulinais), kurie padeda kovoti su infekcija. Kaulų čiulpai yra minkštas, akytas audinys, gaminantis daugumą kraujo elementų (eritrocitus, leukocitus ir trombocitus).

Sergant mielomine liga, skirtingai negu kitų navikų atveju, nesusidaro auglys. Mielominės ląstelės esti pasklidusios kaulų čiulpuose.

Mielominę ligą galima sėkmingai gydyti, sustabdant jos progresavimą, kontroliuojant simptomus ir pagerinant gyvenimo kokybę. Liga gali atsinaujinti.

Priežastys

Mielominės ligos priežastys nėra gerai žinomos. Manoma, kad svarbūs veiksniai, skatinantys jos pasireiškimą, yra kai kurios cheminės medžiagos, radiacija, virusai ir nusilpusi imuninė sistema. Tikėtina, kad mielominė liga išsivysto, kai žmogų veikia vienas iš šių veiksnių ar keli iš karto. Labai retai pasitaiko, kad mielomine liga serga keli šeimos nariai, tačiau tikimybė yra labai maža ir šiuo metu nėra tyrimų, patvirtinančių paveldimą polinkį sirgti šia liga. Net ir tais atvejais, kai mielomine liga serga daugiau negu vienas šeimos narys, tai veikiau nulemta aplinkos veiksnių.

Simptomai

Mielominė liga gali pasireikšti įvairiai. Kaulų skausmas yra dažnai pasitaikantis simptomas. Dažniausiai skauda juosmens ar strėnų srityje, krūtinės ląstos kaulus ir šlaunikaulius.

Dažnai pasitaiko kaulų lūžiai, nes dėl mielomos sukeltos kaulų ligos gali susilpnėti kaulai. Paprastai lūžta stuburas ir šonkauliai, o patį pažeisto kaulo lūžimą gali sukelti net nedidelis spaudimas ar sužeidimas.

Sergant mielomine liga dažnai jaučiamas nuovargis, kurį gali nulemti pati mieloma arba jos sukeltos komplikacijos, taip pat tai gali būti gydymo šalutinis poveikis.

Anemija (mažakraujystė) gali nulemtiti nuovargio jausmą ir silpnumą. Esant anemijai būna per mažai eritrocitų arba juose esančio hemoglobino, kuris perneša deguonį. Anemiją gali sukelti tiesiogiai mieloma arba ji gali pasireikšti kaip šalutinis gydymo poveikis.

Sergantys mieloma žmonės dažnai suserga infekciniais susirgimais, nes liga silpnina imuninę sistemą.

Sergant mieloma dėl įvairių priežasčių gali pasireikšti inkstų veiklos sutrikimų. Inkstams gali pakenkti mielominių ląstelių gaminamas patologinis baltymas ir kitos mielomos sukeltos komplikacijos – dehidratacija arba didelė kalcio koncentracija kraujyje. Kai kurie vaistai taip pat kartais gali pakenkti inkstams.

Sergant mieloma gali pasireikšti hiperkalcemija, jeigu iš pažeistų kaulų į kraują patenka per daug kalcio. Hiperkalcemijos simptomai yra troškulys, pykinimas, vėmimas, vangumas, svaigulys, vidurių užkietėjimas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

selene

selene portretas
Linkiu sėkmės ir kantrybės - ir ligoniams ir medikams
VISI KOMENTARAI 1

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių