Specialistai įspėja: naminiai gyvūnai gali būti užkrečiamųjų ligų infekcijos šaltinis

 • Teksto dydis:

Minėdamas Pasaulinę aplinkos sveikatos dieną  –  rugsėjo 26-ąją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) įspėja, kad naminiai gyvūnai bei namų augintiniai neretai gali būti užkrečiamųjų ligų infekcijos šaltinis. Dažnai neturėdami užkrečiamųjų ligų požymių namų augintiniai gali būti salmonelių, toksoplazmų, toksokarų ir kitų užkrečiamųjų ligų sukėlėjų rezervuaru.

Pagrindinis Salmonella rūšies bakterijų rezervuaras yra naminiai ir laukiniai gyvūnai (paukščiai, galvijai, kiaulės) bei graužikai, taip pat namų augintiniai, tokie kaip vėžliukai, kačiukai, šuniukai bei reptilijos. Įvairių šaltinių duomenimis, daugiau kaip 90 proc. vėžlių ir varliagyvių žarnyne yra aptinkama Salmonella spp. bakterijų ir apie 6  proc. žmonių salmoneliozės atvejų priežastis yra tiesioginis sąlytis su gyvūnais. Imlumas infekcijai yra visuotinis, labiausiai pažeidžiami kūdikiai ir vaikai 5 iki metų.

Toksoplazmų – žmogaus ir gyvūnų parazitinės ligos sukėlėjų – pagrindinės platintojos yra jaunos katės. Nuo jų išmatomis užteršto dirvožemio, vandens, žolės užsikrečia ne tik žmonės, bet ir gyvūnai – kiaulės, karvės, ožkos, triušiai. Didžiausia toksoplazmozės rizika yra besilaukiančioms moterims dėl galimo vaisiaus užkrėtimo ir įgimtos toksoplazmozės bei žmonėms, kurių itin silpna imuninė sistema.

Toksokarų – apvaliųjų kirmėlių Toxocara canis (apvalioji šunų kirmėlė) ir rečiau Toxocara cati (apvalioji kačių kirmėlė) lervų – platintojai yra užsikrėtę šunys ir katės, savo išmatomis teršiantys aplinką. Dažniausiai šiais parazitais užsikrečia ir serga 4–9 metų vaikai, nes jie neturi higienos įgūdžių. Užsikrėtimą ir sergamumą taip pat sąlygoja vaikų nesusiformavusi imuninė sistema, užteršta aplinka, dažnas ir netinkamas bendravimas su savo augintiniais.

Rizika užsikrėsti gyvūnų platinamomis užkrečiamosiomis ligomis yra tiek namuose, tiek zoologijos parkuose, gyvūnų prekybos vietose.

Nepamirškite, kad daugelis žarnyne patogeninius mikroorganizmus nešiojančių gyvūnų atrodo visiškai sveiki. Tačiau su išmatomis ligų sukėlėjai lengvai gali patekti ant kailiuko, plunksnų, aplinkos, kurioje gyvūnai laikomi ir juda, daiktų.

Siekiant išvengti užsikrėtimo ULAC medikai rekomenduoja:

– nebučiuoti augintinio ir neleisti to daryti vaikams, ypač vengti reptilijų;

– kruopščiai nuplauti vaikui rankas po sąlyčio su augintiniu ar aplinkos daiktais;

– neleisti reptilijai laisvai judėti patalpoje, kur ruošiamas maistas ir valgoma;

– nedelsiant nusiplauti rankas po sąlyčio su augintiniu, jo laikymo vietos aplinka, priežiūros reikmenimis;

– nedelsiant plauti rankas po sąlyčio su reptilijoms skirtu maistu (šaldytos pelytės ar jų jaunikliai). Kruopščiai išplauti paviršius, kurie kontaktavo su atšildomu augintinio maistu;

– nevalgyti, negerti, nerūkyti augintinio laikymo vietos tvarkymo metu;

– nenaudoti virtuvės reikmenų augintinio maudynėms ar prausimui. Jei naudojate vonią, ji po procedūrų turi būti  kruopščiai išplauta ir dezinfekuota buityje naudojamomis priemonėmis.

– atliekos po gyvūno priežiūros turi būti saugiai pašalintos, skystos atliekos, taip pat ir akvariumo vanduo, išpilamos į klozetą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Na, kaip gali

Na, kaip gali portretas
tokios mielos, gudrios, suktos bestijos nemylėti, kuri tave savo patarnautoju laiko :)

OHO

OHO portretas
Vaje,o įsivaizduojat kiek ligų platina žmonės? Izoliuot juos kuo greičiau! Šitiek užkrato gatvėse vaikšto, platina ligas visuomeniniam transporte. O paskiau dar ir namo parneša. Siaubas!

Med.

Med. portretas
Kaip bebūtų gražu kaip glaudžiasi augintinis ,tačiau ne viską zineo ,kas galima ir ko negalima.Ar zino tie kurie laiko kates,šunis namuose, kad jų negalima liesti prie burnos bučiuoti.Ar žino ,kad kačių plaukai turi nuodų, plaukas patekęs i žmogaus organizmą sukelia ligas.Minėti gyvūnai vaikšto kieme, nors ir su pavadėliu,jis pauosto ,palaižo rades ant žemės ką nors.Tačiau ar žinote, ka jis paragaus ,nežinote,todėl visko gali būti kad jūsų augintinis patneš nuodą i namus.Komentare visko nesurasysiu,vieną pasakysiu ,gyvūnai turi būti gyvūnų vietoje.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių