- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Insulto ištiktus pacientus operavo formalios kompetencijos neturintys kardiologai, praneša LNK.
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje galvos smegenų kraujagyslių operacijas atliko būtinų kompetencijų neturintys medikai.
Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai prie SAM tarnybos direktorė Nora Ribokienė teigia, kad kardiologo normoje jiems tokia teisė nėra priskirta.
Paaiškėjus, kad sudėtingas galvos kraujagyslių operacijas pacientams po insulto atlikdavo kardiologai, kuriems neprivalu mokėti cerebrinių kraujagyslių angiografijos, stentavimo ar trombų šalinimo procedūrų, ligoninėje kilo skandalas.
Tačiau, net ir paaiškėjus šiems faktams, Šiaulių ligoninė kaltinimus nekomepetencija atmeta. Ir tikina, kad jų pacientai yra gerose rankose.
Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinio direktoriaus Mindaugo Pauliuko, eina ketvirtas jo darbo mėnuo, bet jis galintis tik patikinti, kad visi specialistai nuo slaugos personalo iki gydytojų yra aukščiausios kokybės ir kvestionuoti jų kompetencijos, neturime jokios teisės.
Per metus penki pacientai Šiaulių ligoninėje po šių operacijų neišgyveno. Tačiau, tyrimą atlikę auditoriai patvirtino, kad dėl šių mirčių operacijas atlikę medikai nekalti. Vis dėlto faktas išlieka, teisiškai šie kardiologai insulto ištikto paciento operuoti negalėjo.
Per metus penki pacientai Šiaulių ligoninėje po šių operacijų neišgyveno.
N. Ribokienė antrino – insultas yra labai sunki liga ir išvengti mirčių visiems tiesiog neįmanoma.
Medikų atstovai į situaciją žiūri griežčiau, esą Šiaulių medikai privalėjo atsisakyti atlikti šias operacijas.
Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerlekienė teigė, kad paties gydytojo tai neatleidžia nuo atsakomybės, nes jis pagal galiojančius teisės aktus, konkrečiai, pagal kardiologo medicinos normas, savo kompetenciją viršijo.
Lietuvos kardiologų draugija gina kolegas, nes esą Lietuvoje nėra kardiologijos atšakų ir bent teoriškai insulto operacijas gali atlikti visi kardiologai.
Tačiau, pasak Lietuvos kardiologų draugijos atstovo Andriaus Berūkščio, jie neturi net tokios subspecialybės, kaip intervencinis kardiologas.
„Mes tik patys jais pasivadiname. Mes visi esame baigę kardiologai. Tas pats kardiologas, kuris dirba kur nors rajone poliklinikoje ir tas pats, kuris dirba rengeno operacinėje ir daro intervencijas, deda stimuliatorius, jo licencija yra tokia pati“, – pasakojo A. Berūkštis.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Pasisakė ir medikų atstovai
Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerlekienė teigė, kad šitos procedūros yra mokomos radiologų rezidentūroje ir praktiškai visi, kurie baigia rezidentūrą, galėtų šitas paslaugas teikti.
Tačiau Lietuvoje ištiktus insultui pacientus gydyti gali tik penkios ligoninės, o specialistų labai trūksta.
Skaičiuojama, kad šiuo metu poinsultines operacijas legaliai atlikti gali vos dešimt gydytojų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje.
„Gydytojo kardiologo normoje yra parašytas paplidomas 17 punktas, kad pakankamai pasirengęs kardiologas gali atlikti tam tikras procedūras, kurios buvo atliekamos“, – pasakojo M. Pauliukas.
„Bet tokiu atveju gydytojas turi praeiti tam tikrus kursus universitete arba stažuotę. Tų gydytojų, kurie Šiaulių ligoninėje atlikinėjo būtent veiksmus smegenų kraujagyslėse, tokio patvirtinimo nei vienas nepateikė“, – teigė N. Ribokienė.
Tačiau į mokymus kardiologai visgi žiūri skeptiškai, esą jie nebus efektyvūs ir visi įgūdžiai yra gaunami tik asistuojant operacinėje. Tad viliasi, kad galbūt jau kitąmet papildomai bus mokomi kardiologijos rezidentai.
Sistemą kaltina ir Šiaulių ligoninė, esą gydytojų kardiologų konsultacijų kompetencijos klausimas aktualus visuose ligoninėse. Tad jeigu neoperuotų kardiologai, radiologai, gydyti insultų nebūtų kam.
Auditoriai nustatė, kad privalomų kompetencijų neturėdami gydytojai kardiologai klaidų nepadarė. Tad šį kartą Respublikinė Šiaulių ligoninė atsipirko įspėjimu.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Penktadienį Lietuvos miestuose ir miesteliuose bus degamos žvakutės organų donorams atminti
Iš viso per 53 metus (nuo 1970 metų) donorais tapo 2005 žmonės. Tiek žvakučių spalio 6 d. degs Vilniuje, Katedros aikštėje. Prie žvakučių iniciatyvos šiemet prisijungė dar daugiau bendruomenių – net 48 vietose tądien ple...
-
Lietuvoje nustatytas su sezoniniu gripu susijęs šio viruso potipis1
Lietuvoje nustatytas pirmasis A(H3) tipo gripo atvejis, dažniausiai susijęs su sezoniniu gripu, antradienį pranešė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. ...
-
Profesorius: tėvai dovanoja elektronines cigaretes paaugliams29
Narkotikai patenka į vis jaunesnių vaikų rankas. Kauno klinikų medikai sako, kad problema didėja ne dienomis, o valandomis, praneša LNK. ...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 450 naujų atvejų, mirčių nefiksuota
Praėjusią parą nustatyta 450 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nuo šios ligos nefiksuota, rodo antradienį paskelbti Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Prof. T. Kačergius: Nobelio premija – už atradimą, tapusį pagrindu kuriant naujos kartos vakcinas4
Pirmadienį prasidėjo 2023 m. Nobelio premijų sezonas. Medicinos Nobelio premija šiemet paskirta vengrų biochemikei Katalin Karikó ir amerikiečių imunologui Drew Weissmanui už atradimus, susijusius su nukleozidų bazių modifikacijomis ir l...
-
Ligonių kasos: regos negalią turintys pacientai sulauks didesnės pagalbos
Gera žinia regėjimo sutrikimų turintiems žmonėms – gerokai padidėjo kompensuojamųjų akinių lęšių bazinės kainos, praneša Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK). Tam bus skirtos reikiamos Priva...
-
Toksikologai siunčia žinią tėvams ir pedagogams: ką daryti, pastebėjus apsinuodijimo simptomus1
Per 2023 metus Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyrius suteikė 32 konsultacijas dėl įtariamo nepilnamečių asmenų apsinuodijimo alkoholiu ir psichotropinėmis medžiagomis. Lyginant su ...
-
Nobelio medicinos premija skirta už atradimus, leidusius sukurti vakcinas nuo COVID-1910
Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje paskirta vengrų biochemikei Katalin Kariko ir amerikiečių imunologui Drew Weissmanui (Driu Veismanui) už atradimus, susijusius su nukleozidų bazių modifikacijomis, leidusius sukurti veiks...
-
Plečiama pacientų pavėžėjimo paslauga: galės naudotis ir 75-erių sulaukę pacientai
Rugpjūtį startavęs pavėžėjimo projektas įsibėgėja – prasideda naujas, jau antrasis etapas, į kurį nuo spalio įtraukiama viena didžiausių pacientų grupių – vyresnio amžiaus asmenys. Be tų, kuriems reikia atlikti hemodializę ar tra...
-
Kauno rajone bus kompensuojamos kelionės į darbą išlaidos gydytojams ir slaugytojams1
Kauno rajono savivaldybė, siekdama užtikrinti gydytojų ir slaugytojų poreikio tenkinimą sveikatos priežiūros įstaigose, palengvinti finansinę naštą jau dirbantiems ir naujai priimamiems darbuotojams, nusprendė kompensuoti jų kelionės į dar...