Septynios profesoriaus V. Kasiulevičiaus pastabos apie COVID-19

 • Teksto dydis:

Trečiadienio vakarą Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius savo feisbuko paskyroje pateikė 7 pastabas apie COVID-19 Lietuvoje.

7 pastabos apie COVID-19 Lietuvoje

1. Jeigu pradėjote kosėti ir pakilo temperatūra, vargina galvos ir viso kūno skausmai, verta žinoti savo kraujo įsotinimą deguonimi. Tam būtina už keliolika ar keliasdešimt eurų įsigyti pulsoksimetrą. Juo naudotis galite išmokyti visus savo artimuosius. Kai tik turėsite pulsoksimetrą, išmatuokite jūsų kraujo įsotinimą deguonimi (saturaciją). Normalus SpO2 svyruoja nuo 96 iki 100 proc.

Jeigu išmatavus 3 kartus ramybės būklėje pulsoksimetras rodo, kad deguonies saturacija arba įsotinimas (SpO2) krito žemiau 92 ar 90 procentų (čia dar mokslininkų diskusijų objektas), tuomet nedelsdami susisiekite su gydytoju, nes didelė tikimybė, kad vystosi virusinis plaučių uždegimas. Šis uždegimas paprastai prasideda praėjus keletui parų nuo susirgimo pradžios.

2. COVID-19 infekcija patvirtina PGR tyrimas iš nosiaryklės, tačiau greitasis SARS-CoV-2 antigeno (ne antikūnų) nustatymo testas irgi gali patvirtinti diagnozę, jeigu bus teigiamas rezultatas. Tik nepamirškite, kad neigiamas antigeno testas dar nereiškia, kad ligos nėra, tuomet vis tiek būtinas PGR tyrimas iš nosiaryklės.

3. Jeigu jūs susirgote, jūsų artimieji, su kuriais kartu gyvenate, nebūtinai užsikrėtė, todėl kiek įmanoma saugokite juos. Kuo jie gaus mažesnę viruso dozę, tuo lengviau persirgs. Miegokite atskiruose kambariuose, valgykite iš atskirų indų, kas 2 valandas dezinfekuokite bendro naudojimo patalpas (vonia, tualetas), būdami tame pačiame kambaryje bendraukite tik su kauke. Kaukė sumažina patenkančio į organizmą viruso kiekį.

4. Didžioji dauguma žmonių COVID-19 perserga kaip įprastą gripą. Nors sunku čia ką nors palyginti, bet vėl noriu papasakoti apie Čekiją ir Argentiną. Vieną didžiausių pasaulyje viruso atakų patiria beveik vienuolika milijonų gyventojų turinti Čekija. Šiandien čia juoda diena, nes šalyje per parą dėl COVID-19 mirė 106 gyventojai.

Tai paros rekordas, tačiau jeigu pasistengsime mąstyti ramiai, tai pamatysime, kad iš 113 tūkstančių aktyvių ligos atvejų arba realiu laiku sergančių asmenų šiuo metu tik daugiau kaip 3 tūkstančiai gydoma ligoninėje. Nors tai tik antrosios bangos pradžia, bet toks skaičius neviršija 5 procentų nuo visų sergančiųjų. O juk Italijoje ir Ispanijoje pirmosios bangos metu į ligonines patekdavo nemažiau kaip trečdalis pacientų.

Iš tų 3 tūkstančių gydomų Čekijos ligoninių intensyvios terapijos skyriuose šiuo metu - 634 pacientai. Tarp jų bus daug mirčių. Bet 28 tūkstančiai čekų jau pasveiko. Kaip bebūtų skaudu, bet tokie sergamumo rodikliai vis dar pakeliama našta Čekijos sveikatos apsaugos sistemai, jeigu nesusirgs ateityje daug medikų ir paprasčiausiai nebus kam teikti paslaugų.

Kitame pasaulio gale visą Pietų Amerikos žiemą COVID-19 kankintoje Argentinoje mirčių skaičius dėl šios infekcijos per dieną vis dar svyruoja nuo 100 iki 500. Šalyje 45 milijonai gyventojų. Padalinkime iš 16 ir matysime galbūt blogiausią scenarijų.

Kita vertus, Argentinos sveikatos apsaugos sistema nors ir treškėdama atlaikė spaudimą, o intensyvios terapijos lovų užimtumas šalyje neperkopė 64 procentų. Sostinėje intensyvios terapijos lovų užimtumas buvo priartėjęs iki 70 proc., bet šiuo metu jau vėl 64 proc. - ilgoji COVID banga šylant orui po truputį rimsta.

Kartu Argentina yra gera pamoka visiems, kad reikia griežtų ribojimų ir jų griežto laikymosi. Tai įrodė ką tik žiemą išgyvenusios Australija ir Naujoji Zelandija.

Šiuo metu Lietuvoje, SAM duomenimis, intensyvios terapijos skyriuose gydomas 21 pacientas, o dar turime 299 laisvas intensyvios terapijos lovas. Jeigu kada nors pasieksime šios dienos Čekijos rodiklius (apie 200 pacientų intensyvioje terapijoje), tuomet, SAM duomenimis, vis dar liks 99 "laisvos" lovos. Kitas reikalas tų lovų lokalizacija, kokybė ir medikai, kurie ten dirba. Bet kokiu atveju, tikėtina, kad visa sistema nežlugs.

5. Gydymas. Mieli žmonės, nevartokite deksametazono be gydytojo paskyrimo. Šis vaistas gelbsti tik tuomet, kai skiriamas papildomas deguonis apsaugant nuo citokinų audros.

Vaistas lygiai tiek geras, kiek ir blogas. Jeigu netikite, tiesiog paskaitykite vaisto aprašą. Neskubėkite patys daryti dalykų, kurie gali atvesti į reanimaciją. Tam užtenka pačios ligos. Remdesiviras irgi nėra stebuklas, trumpina susirgimo dienų skaičių, bet mirčių nemažina. Tai, kad iki šiol nėra mirštamumo sumažėjimo, rodo pati didžiausia pasaulyje "Solidarity" studija, kurioje dalyvavo ir Lietuva. Skirtingai nuo bakterijų, virusams naikinti skirtų vaistų nėra daug. Skirtingai nuo bakterinių infekcijų, virusinės infekcijos daug rečiau nužudo žmones. Virusinių infekcijų metu daug svarbesnė lėtinių ligų kontrolė.

6. Virusas taikosi į lėtinėmis ligomis sergančius. Susitvarkykite savo kraujospūdį, cholesterolį ir gliukozės kiekį. Nusipirkite kraujospūdžio elektroninį matuoklį ir pasiekite, kad jūsų kraujospūdis neviršytų 140/90 mmHg, bendras cholesterolis - 5 mmol/l, o blogasis - 3 mmol/l, gliukozės kiekis nevalgius neturi viršyti 5,5 mmol/l. 

Jeigu sergate krūtinės angina, koronarine širdies liga, jūsų cholesterolio ribas nustato gydytojas. Jeigu galite tai padaryti natūraliomis priemonėmis ir gyvenimo būdo pagalba - valio. Nenustokite judėti ir maitintis sveikai. Jeigu tai nepavyksta, kraujospūdį mažinančius vaistus, statinus ir antidiabetinius vaistus reikia vartoti, kaip paskyrė jūsų gydytojas. Jeigu dėl kokios nors lėtinės ligos vartojate krešėjimą slopinančius vaistus, juos irgi būtina tęsti. Nepamirškite, kad infekcija didina kraujo krešėjimą, o jūsų gydymas jus saugo. Visa tai padaryti įmanoma.

7. Kol visų lygmenų valdžia bei opozicija išsiaiškins santykius sekmadienį, prabalsavus rinkimuose protinga būtų likti namuose, jeigu tai įmanoma. Jokių kavinių, barų, restoranų, sporto klubų ir giminių švenčių. Vietoje to pasirinkite pasivaikščiojimą miške, parke, bėgimą, būkite kartu su artimais žmonėmis.

Anglai tam sugalvojo 6 taisyklę. Ne daugiau 6 žmonių susibūrimų, ne daugiau 6 žmonių kavinėje. Tai jau duoda tam tikrą efektą. Darbe, parduotuvėje ir viešajame transporte irgi dėvėkite kaukes. Jeigu jūs tarnautojas, o kabinete dirbate keliese, pastate bloga ištraukiamoji ventiliacija, prašykite darbdavių leisti dirbti nuotoliniu būdu pakaitomis su kolegomis. Jeigu dirbate statybose, gamyklose, būtina dėvėti kaukes, reguliariai dezinfekuoti rankas, laikytis 2 metrų atstumo ir į praktiką įdiegti per skausmingas pavasario ir vasaros pamokas išmoktą patirtį. Apie tai išsamiai pasakojo UAB "Intersurgical" ir kiti vadovai.

Šalies negalime uždaryti, bet mes privalome nepasiduoti, kol sulauksime saugios ir efektyvios vakcinos.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pencinykas

Pencinykas portretas
Tik nereikia mūsų gąsdinti!!! Išgyvenome sovietmetį - išgyvensime ir koronmetį.

Net neskaitau

Net neskaitau portretas
šito rodšildinio parsidavėlio.

Birutė

Birutė portretas
Tikras astrologas, lietuviškoji Vanga. Kiek prognozavo- prašovė smarkiai .Lenda visur ir šneka apie viską. Tiesiog nori dėmesio ar neturi darbo, o gal jam sunku dirbti šeimos gydytoju? Dabar daug profesorių viską komentuoja, prognozuoja, patys nė vieno tokio ligonio negydę ir būdami ne epidemiologai. ,,Tikri profesionalai". Taip žiniasklaida, medicinos narcizai menkina normaliai dirbančių medikų darbą, priešina visuomenę su medikais, kuriems dabar tikrai nelengva. Sveikatos sistemos organizacija- baisi, politizuota, o ne nukreipta žmonių sveikatinimui. Dabar gali padėti tik malda ir burokėlių sultys, nes sveikatos organizatoriai- diletantai, sukčiai ir totalūs melagiai. Linkiu saugoti savo sveikatą.
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių