- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dažnas iki šiol nežino, kaip tinkamai atsikratyti nebenaudojamų ar pasibaigusio galiojimo vaistų. Daug žmonių vis dar juos išmeta su bendromis atliekomis arba nuleidžia tualete ar kriauklėje. Tokie utilizavimo būdai kenkia gamtai ir žmogui, praneša LNK.
Kaip vaistais atsikratyti, kai kurie sprendžia savaip. Kiek tokių pagal gyventojus mažiau ar daugiau kenksmingų vaistų jau pateko į aplinką – buvo išmesti kartu su šiukšlėmis, nuleisti į klozetus ar kriaukles?
„Sudėtinga paskaičiuoti ir pamatuoti. Lietuvoje nedaryti tokie tyrimai“, – sakė „Vilniaus Tech“ Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedros docentė Aušra Zigmontienė.
Suskaičiuoti galima tik tiek, kiek sunešta į vaistines.
„2019 m. vien mūsų tinkle buvo surinkta 933 kg vaistų. 2021 m. – 2 435 kg“, – pasidalijo „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė.
„Kiekiai tikrai nemaži. Būna, kad vienas žmogus atneša keturis ar penkis maišus vaistų“, – sakė „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė.
Būna ne tik įspūdingi kiekiai, bet ir poros metų senumo. Dažniausiai atnešami vaistai nuo kraujospūdžio. Iš nereceptinių – nuo skausmo ir peršalimo.
„Dažniausiai būna nepanaudoti vaistai ar užsilikę mirus pacientui“, – pabrėžė „Camelios“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
Kai kuriose vaistinėse atnešamiems vaistams turi būti pastatytos specialios spintos. Vaistai neužsibūna, jie reguliariai perduodami įmonėms saugiai sunaikinti.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Pernai buvo atnešta 30 t nereikalingų vaistų, prieš penkerius metus šis skaičius buvo perpus mažesnis.
Į visas šalies vaistines per praėjusius metus atneštas įspūdingas kiekis preparatų.
„Skaičius kasmet auga. Pernai buvo atnešta 30 t nereikalingų vaistų, prieš penkerius metus šis skaičius buvo perpus mažesnis“, – įspūdingą statistiką pristatė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovė Aistė Tautvydienė.
30 t vaistų – tiek vidutiniškai sveria šeši Afrikos drambliai. Už tokius rezultatus sveikatos apsaugos ministras gyventojams gerų žodžių neturi, priešingai – mato aštrią problemą ir prabyla apie valstybės skiriamas kompensacijas vaistams.
„Tai įrodo, kad mes nepakankamai gerai įvertiname valstybės indėlį, kuriamą gerovę“, – prabrėžė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Anot ministro, yra pavyzdžių, kai žmonės nusiperka kompensuojamųjų vaistų ir tik pradėję gydymą jį nutraukia. Vaistai, už kuriuos sumoka valstybė, numesti į šalį tampa atliekomis.
„Yra dar negražesnių atvejų, kai žmonės pasiima valstybės kompensuojamuosius vaistus ir išmeta pačioje vaistinėje. Nesiruošia jų vartoti, o perka, kad turėtų nedarbingumą“, – apie žmonių piktnaudžiavimą užsiminė sveikatos ministras.
„Iš aplinkosauginės pusės, ko gero, į vaistus reikėtų žiūrėti kaip į chemines medžiagas, kurios vėliau gali tapti pavojingomis atliekomis“, – sakė „Vilniaus Tech“ Aplinkos apsaugos ir vandens inžinerijos katedros docentė A. Zigmontienė.
Į gamtinę aplinką patekusios kontraceptinės tabletės veikia žuvų populiaciją, nes žuvys patinai moteriškėja ir pradeda išmirti.
Išmesti vaistai ištirpsta, nukeliauja į paviršinius vandenis, gali pasiekti ir gruntinius. Ratas ima suktis – veikiama aplinka, gyvūnija, pasiekiamas žmogus.
„Pavyzdžiui, į gamtinę aplinką patekusios kontraceptinės tabletės veikia žuvų populiaciją, nes žuvys patinai moteriškėja ir pradeda išmirti“, – akcentavo A. Zigmontienė.
Medikamentų likučių atsiduria ir upėse, ir jūrose. Mokslininkai gali gan aiškiai pasakyti, kuriose savivaldybėse kuo žmonės serga, o kur vartojami net draudžiami preparatai. Mėnesio pradžioje Lietuvos ir Latvijos mokslininkai pristatė atlikto tyrimo duomenis – Klaipėdos kanale ir upėse rasta draudžiamo vartoti dopingo.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ledinės maudynės tampa kultūros dalimi: naujas ekečių Lietuvoje žemėlapis atidarant žiemos sezoną4
Vis daugiau savo sveikata besirūpinančių žmonių susidomi grūdinimosi ir imuniteto stiprinimo būdais, o žiema – pats tinkamiausias metas tam. Lietuvos sveikuolių sąjunga (LSS) jau 34-erius metus organizuoja grūdinimąsi skatinančius reng...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 990 naujų atvejų, mirusiųjų nefiksuota
Praėjusią parą nustatyta 990 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nefiksuota, penktadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Ugandoje 70-metė pagimdė dvynukus4
Ugandoje 70-metė moteris po cezario pjūvio operacijos pagimdė dvynukus. Safina Namukwaya yra seniausia Afrikos motina, sakė gydytojas Edwardas Talame Salis, prižiūrėjęs moterį nėštumo metu ir per gimdymą. ...
-
Dėl slidžių takų traumas patyrę klaipėdiečiai plūsta į ligonines7
Į uostamiesčio ligonines jau plūsta įvairių traumų patyrę klaipėdiečiai. Daugiausia sužalojimų – paslydus ant nevalytų, nebarstytų takų, mažesnė dalis – dėl nesunkių sužalojimų eismo įvykių metu. ...
-
Spaudimas, kurio kai kurie neatlaiko: mūsų visuomenėje medikas negali daryti klaidų67
Medikų bendruomenė pasakoja, kad nuolat susiduria su dideliais darbo krūviais, didžiule įtampa ir konkurencija. Gydytojai patiria spaudimą iš darbdavių, už darbą negauna oraus atlyginimo ir nuolat gyvena nežinomybėje, praneša LNK. ...
-
COVID-19 įsitvirtina Lietuvoje: per parą – 1141 naujas atvejis, keturios mirtys5
Praėjusią parą nustatytas 1141 naujas COVID-19 atvejis, mirė keturi žmonės, ketvirtadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Pagalba medicinos priemonėmis: kas kompensuojama onkologiniams pacientams?
Dėl onkologinių ligų gydomi ir slaugomi pacientai dažnai nežino apie galimybę jiems reikalingas medicinos pagalbos priemones gauti nemokamai, rodo naujausia Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) apklausa. Ligonių kasų specialistai primena...
-
Ministerija skleidžia šydą: apie rugsėjį nusižudžiusią medikę sužinota tik prieš porą savaičių1
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nurodo, kad apie Šiaulių ligoninės slaugytojos savižudybę sužinojo tik prieš porą savaičių – nors nelaimė įvyko dar rugsėjį. Pasak ministerijos, informacija apie tai gauta ne iš gydymo...
-
Kovojantys su reta liga: pardavę butą ir automobilį neįstengtume nupirkti vaistų mėnesiui3
Antrus metus iš eilės į piketą prie Seimo susirinko reta genetine liga – cistine fibroze – sergančiųjų artimieji. Plačiau – LNK reportaže. ...
-
Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje – išskirtiniai LOR ligų atvejai1
Bene vienintelis pasaulyje itin retos ligos atvejis – ryklės gleivinės melanoma – buvo nustatytas Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje. Gydytojų otorinolaringologų profesionalumas padėjo laiku pastebėti ligą, o šis atvejis vėliau p...