- Augustas Stankevičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) savaitei nukelia skiepijimo pradžią omikron atmainai pritaikyta vakcina nuo koronaviruso.
Kaip žurnalistams trečiadienį sakė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė, toks sprendimas priimtas, siekiant skiepijimą šalyje pradėti vienu metu.
„Visos įstaigos, kurios pareiškė poreikį, yra pasiėmusios (vakcinas) ir realiai pasirengusios, bet mes norime startuoti visoje Lietuvoje, kad būtų vienodas pasirengimas, – kalbėjo viceministrė. – Užtrunka procesai tvarkose.“
Anksčiau planuota skiepijimą pradėti šią savaitę, tačiau dabar jis bus pradėtas kitą savaitę.
Pirmą sustiprinančiąją adaptuotą dozę galės gauti visi vyresni nei 12 metų žmonės.
SAM iliustracija.
Registruotis galima visiems, bet skiepytis – nuo ateinančios savaitės lėtinėmis ligomis sergantiesiems ir 60 plius amžiaus grupei.
Tuo metu antrajai adaptuotai stiprinančiai dozei gauti, pasak A. Bilotienės Motiejūnienės, registruotis galės visi pilnamečiai gyventojai, tačiau pirmiausia ji bus skiriama vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kam kyla didesnė rizika sunkiai sirgti šia infekcine liga.
„Registruotis galima (visiems), bet skiepytis – nuo ateinančios savaitės lėtinėmis ligomis sergantiesiems ir 60 plius amžiaus grupei. (...) Spalio pradžioje vakciną galės gauti visiškai visi“, – sakė viceministrė.
Šiuo metu Lietuva yra gavusi 110 tūkst. omikron atmainai pritaikytų vakcinų. Dar keliasdešimt tūkstančių jų dozių šalį turėtų pasiekti ateinančiais mėnesiais.
SAM iliustracija.
Daugiau vakcinų
Šiuo metu Lietuvoje turima adaptuota vakcina pritaikyta BA.1 omikron potipiui.
Europos vaistų agentūra (EVA) pirmadienį patvirtino „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakciną, pritaikytą omikron atmainos BA.4 ir BA.5 potipiams.
Šie skiepai Lietuvą turėtų pasiekti spalį. Kaip BNS nurodė SAM, siuntoje turėtų būti apie 130 tūkst. vakcinos dozių.
Vis dėlto ministerija kol kas negali pasakyti, kokia vakcina bus skiepijami gyventojai, kai abi adaptuotos vakcinos bus prieinamos šalyje.
„Vakcinacijos tvarka šiai vakcinai dar nėra nustatyta – po diskusijų su ekspertais ji bus paskelbta vėliau“, – BNS teigė sveikatos apsaugos ministro patarėjas Tomas Bagdonas.
SAM Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėjos Ginretos Megelinskienės teigimu, apie 1 tūkst. pirmos adaptuotos vakcinos nuo koronaviruso dozių jau yra užsisakiusios 13 šalies sveikatos priežiūros įstaigų.
Nemato skiepo būtinybės persirgusiems
Kaip žurnalistams sakė Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė, abi adaptuotos vakcinos yra dvivalentės, o tai reiškia, kad jos apsaugo tiek nuo pirminės viruso atmainos, tiek nuo tos, kuriai yra pritaikytos.
Paklausta, kokia atmaina šiuo metu dominuoja Lietuvoje, ekspertė atsakyti negalėjo, nes šiuo metu sekoskaitos tyrimai nėra vykdomi.
„Didžiausia problema, kad, atšaukus ekstremalią situaciją, Lietuvoje nevykdomi sekoskaitos tyrimai, todėl tiksliai nežinome, kokios šiuo metu yra vyraujančios atmainos, – kalbėjo profesorė. – Vadovaujantis kitų šalių duomenimis, manome, kad tai yra BA.5.“
Ji taip pat teigė nematanti didelio poreikio skiepytis tiems žmonėms, kurie koronavirusu persirgo šiais metais.
„Jei žmogus yra persirgęs šiais metais, tikėtina, kad sirgo vienu ar kitu omikron potipiu, nes nuo metų pradžios plito omikronas (...), tai būtinybės skiepytis, jei yra persirgęs omikronu, aš asmeniškai nematyčiau“, – sakė A. Žvirblienė.
Lietuvoje mažiausiai vieną skiepo dozę yra gavę 69,9 proc. gyventojų.
Spaudos konferencija:
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 38 nauji atvejai, mirčių nefiksuota
Per praėjusią parą nustatyti 38 COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mirusiųjų fiksuota nebuvo, rodo penktadienį skelbiami Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Kaip per atostogas laikytis tinkamos mitybos?
Atostogaudami pirmiausia norime patirti įspūdžių, bet dažnai iš atostogų sugrįžtame su bent keliais papildomais kilogramais. Kaip atostogų metu laikytis tinkamos mitybos ir kaip sau padėti po maisto pasijutus blogai, LNK reportaže papasakojo ...
-
Prakalbo apie nevaisingumo priežastis: net ir spermatozoidas patiria stresą18
Lietuvos gydytojai pastebi, kad Lietuvoje žymiai daugėja nevaisingų porų. Kokios to priežastys ir ką reikėtų daryti nedelsiant, LNK reportaže pasakoja pagalbinio apvaisinimo Lietuvoje iniciatorė ir pradininkė, šios srities specialistė Graži...
-
Trūkstant antibiotikų klesti nelegali prekyba?3
LRT žurnalistai išsiaiškino, kad kol daugybė žmonių vargsta vaistinėse ieškodami tam tikrų antibiotikų, dalis verslininkų vaistus traukia iš po prekystalio ir nereikalauja receptų. Tokių antibiotikų galima įsigyti ir int...
-
COVID-19 statistika: 45 nauji atvejai, mirčių nefiksuota
Per praėjusią parą nustatyti 45 COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mirusiųjų fiksuota nebuvo, rodo ketvirtadienį skelbiami Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Ginčai dėl pagalbinio apvaisinimo: R. Žemaitaitis ragino moteris pirma bandyti sugulti su vyru100
Parlamentas ketvirtadienį atmetė valdančiosios Laisvės frakcijos atstovės Morganos Danielės siūlymą leisti pagalbinio apvaisinimo procedūromis pasinaudoti nesusituokusioms poroms ir vienišoms moterims. ...
-
SAM nesutinka, kad sveikatos apsaugoje trūksta ryžtingesnės kovos su korupcija5
Sveikatos apsaugos sistemai išliekant labiausiai korumpuota sritimi, Seimo Antikorupcijos komisija politikos formuotojams priekaištauja dėl pokyčių trūkumų. Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas teigia, kad per metus situacija pa...
-
ES patvirtinta pirmoji vakcina nuo respiracinio sincitinio viruso2
Europos Komisija, sekdama Jungtinių Valstijų pavyzdžiu, patvirtino pirmąją pasaulyje vakciną nuo respiracinio sincitinio viruso (RSV), skirtą 60 metų ir vyresniems žmonėms, trečiadienį pranešė jos gamintoja „GlaxoSmithKline“ (GS...
-
Įkurta asociacija: siekiama gerinti globoje esančių senjorų, neįgaliųjų situaciją8
Siekiant gerinti socialinės globos paslaugų gavėjų – senjorų, neįgaliųjų situaciją Lietuvoje, įkurta asociacija „Mano globa“. ...
-
Sėkmės istorija: 74-erių Veronika įveikė agresyviausią kraujo vėžį1
74 metų Veronika – viena vyriausių Kauno klinikų pacienčių, įveikusių klastingą onkologinę ligą – ūminę mieloleukemiją. Prieš dvejus metus moterį pradėjo varginti silpnumas, atsirado pavienių mėlynių kūne. Iš prad...