Profesorius: mes nebevaldome COVID-19 protrūkio Lietuvoje

 • Teksto dydis:

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriaus Mindaugo Stankūno, COVID-19 situacija Lietuvoje kelia nerimą – užsikrėtusiųjų skaičius kasdien auga drastiškai, o kontaktų atsekamumas nebetenka didelės reikšmės. 

„Tikriausiai po šio „Facebook“ įrašo būsiu pavadintas „apokalipsės raiteliu“ ar pan., bet kažkas tai turi pasakyti:

1. Mes nebevaldome COVID-19 protrūkio Lietuvoje. Dabartinė epidemijos kontrolė primena kažką panašaus, kaip koks Maiklas Jordanas varinėtųsi apie jus kamuolį, o jūs bėgiotumėte, mosikuotumėte rankomis ir... na, tipo žaidžiate.

Turime suprasti, kad vagis (virusas) yra mūsų namuose ir jis ten šeimininkauja.

2. Daugelis dabar taikomų priemonių, kaip pavyzdžiui, kontaktų atsekamumas realiai nebeturi didelės reikšmės. Tiesiog tų jau oficialiai diagnozuojamų atvejų yra labai daug. O mes puikiai suprantame, kad realūs skaičiai yra gerokai didesni.

3. Turime suprasti, kad vagis (virusas) yra mūsų namuose ir jis ten šeimininkauja. Svarbiausias dabar uždavinys yra apsaugoti pagrindinį turtą, t. y. sveikatos sistemą. Didelė klaida guostis, kad šiuo metu ligoninėse gydomi tik 332 pacientai. Jau iš pirmo piko žinome, kad hospitalizacijų skaičiaus augimas atsilieka nuo naujų atvejų augimo. Pavyzdžiui, pirmojo piko metu didžiausi naujų atvejų skaičiai buvo fiksuojami kovo paskutinėmis ir balandžio pirmomis dienomis, o hospitalizuotų asmenų skaičius piką buvo pasiekęs balandžio 13-26 d., vidutiniškai 135 hospitalizuoti COVID-19 pacientai. Tad hospitalizuotų pacientų skaičius augs.

Freepik.com nuotr.

4. Pačiu artimiausiu metu (t. y. per 48 val.) turėtų būti su labai konkrečia ir multidisciplinine mokslininkų bei specialistų pagalba parengtas ir įgyvendintas visuotinio karantino planas. Jis turėtų būti švelnesnis nei buvo pavasaryje (nes tikrai kai kurių apribojimų nereikia), bet tuo pačiu griežtesnis nei dabar yra taikomas. Šis karantinas turėtų būti su aiškia pabaigos data. Ir nuleistomis galvomis turėtume pasakyti, kad jis yra skelbiamas todėl, kad nesugebėjome padaryti savo namų darbų ir pasiruošti antrajam pikui. Šio karantino suteikta kiekviena minutė turėtų būti išnaudojama tam, kad būtų parengta aiški strategija, priemonės, algoritmai, kaip valdyti šią krizę toliau.

5. Pakartoti sero-epidemiologinį tyrimą, kad realiai matytume, kiek mes esame viruso paveikti. Turime jau patirties. Išmokome savo pamokas. Daug dalykų yra paruošta. Juos pataisę galime greitai startuoti. O ir greitųjų testų turime „per akis“.

Nemeluokime sau. Jei neveiksime dabar... vis tiek tą darysime ateityje, bet su jau žymiai liūdnesnėmis pasekmėmis.

6. Turi atsirasti labai aiškus mokslininkų ir specialistų patariamasis komitetas. Nesvarbu ar jis bus prie Vyriausybės ar prie Prezidentūros. Svarbu tai, kad visuomenė aiškiai žinotų, kas įeina į tą komitetą ir, kad į jo patarimus būtų įsiklausoma.

7. Nemeluokime sau. Jei neveiksime dabar... vis tiek tą darysime ateityje, bet su jau žymiai liūdnesnėmis pasekmėmis. Ta, palyginus rami kalba, kuri buvo praeitą savaitę, ten ir pasiliko. Šiandien yra šiandien“, – koronaviruso situaciją komentavo M. Stankūnas.

Primename, kad Vyriausybė pirmadienį paskelbė apie naujus ribojimus – artimiausiomis dienomis numatoma uždrausti daugelį renginių, sporto varžybos turės vykti be žiūrovų, o savivaldybėse, kur įvedamas karantinas, bus privalomas kaukių dėvėjimas visose viešose vietose. Karantinas nuo trečiadienio įvedamas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, taip pat Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų ir Vilniaus rajonuose.

Nuo pirmadienio įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią iki vidurnakčio apribotas barų, restoranų, naktinių klubų darbo laikas, jų lankytojus bus privaloma registruoti.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ui

Ui portretas
Jūs tik užkratas žmoniu su tais bandimais

Rt

Rt portretas
Kiek tau plikis sumokėjo už loima

Antivirusas

Antivirusas portretas
Kinijoje sušaudė visus tokius ąsilus,kurie nesilaikė tvarkos,dėl to ir užsikrėtimų mažai.Problema dabar čia o ne Kinijoje.
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių