- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ne paslaptis, kad valdiškose gydymo įstaigose norint patekti pas kai kuriuos specialistus, gali tekti laukti ir kelis mėnesius. Tačiau paprastai dalį sumos kompensuoja Ligonių kasos. Kai kurie politikai tikina, kad Seime siūloma keisti įstatymą taip, kad jei už tavo paslaugas sumoka ligonių kasos, mokėti privačiai klinikai nebebūtų galima, teigia LNK.
„Pas akių gydytoją paskyrė rugsėjo 27 d. o būsiu tik lapkričio 21 d. “, – skundėsi poliklinikos lankytoja.
„Kaip tik kažkaip tuščia ganėtinai. Kiek tenka eiti su vaikais, tai gana greitai ir jokių eilių nebūna“, – sakė poliklinikoje kalbinta mama.
„Žiūrint pas kokį gydytoją. Jeigu turite problemų su širdimi, tai taip, reikia palaukti“, – patirtimi dalinosi pacientė.
„Nuo specialisto tikriausiai priklauso. Pas šeimos gydytoją gal lengviausiai patekti. O visi kiti... kartais bėda išsisprendžia belaukiant“, – sakė kalbinta moteris.
Kurie nenori laukti, renkasi privačias klinikas.
„Nes jeigu reikia mėnesį laukti, tai ką daryti?“ – svarstė moteris.
„Jeigu labai prispirtų dėl sveikatos, tai taip, eičiau į privačią“, – atsiduso poliklinikos lankytoja.
„Bet kol kas dar taip neprispyrė?“ – teiravosi žurnalistas. „Dar kol kas ne“,– atsakė pašnekovė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Beje, susimokėti už greitesnį patekimą pas specialistą, galima ir viešose poliklinikose, bet žmonės tą daro retai. „Dėl tų paslaugų galbūt dažniau kreipiasi į privačias įstaigas. Nors jeigu nori greitos konsultacijos arba konsultacijos be šeimos gydymo siuntimo, tikrai turi galimybę kreiptis į polikliniką“, – tikino Šeškinės poliklinikos direktoriaus pavaduotoja gydymui Ingrida Savickienė.
Privačioje gydymo įstaigoje už paslaugą reikia mokėti. Tačiau paprastai dalį sumos kompensuoja Ligonių kasos. Kai kurie politikai tikina, kad Seime siūloma keisti įstatymą taip, kad jei už tavo paslaugas sumoka Ligonių kasos, mokėti privačiai klinikai nebebūtų galima.
„Žmogus ateina į gydymo įstaigą, dalį finansuoja jam Ligonių kasos (30-80 proc.), o likusią sumą prisimoka pats. Siūloma tą panaikinti ir kad privačios gydymo įstaigos dirbtų tik iš Ligonių kasų apmokamų krepšelio“, – aiškino Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.
Jei Ligonių kasų kompensacijos privati įstaiga atsisakytų, anot R. Žemaitaičio, Labai pabrangtų jų paslaugos. Tad eilės valdiškose poliklinikose ir ligoninės dar labiau pailgėtų. „Plūstelės labai stipriai į poliklinikas, gydymo įstaigas žmonių skaičius, bet kadangi jos tikrai nėra jiems šiandien pasiruošusios, atlyginimai gydytojų ir medicinos personalo pakankamai maži, reiškia mums truks vėl gydytojų. Nes iš privačios jis vis tiek neis. Žmogus geriau sutiks mokėti 50 Eur daugiau negu laukti dvi savaites“, – planus dėliojo R. Žemaitaitis.
Kiekvienas žmogus dirbdamas moka mokesčius ir kodėl iš jo atimama teisė gauti tą valstybės dengiamą bazinę kainą?
Tokių siūlymų nesupranta ir pacientų organizacijos. „Jeigu yra poreikis, jei jie paskaičiuoja, kad ta paslauga kainuoja brangiau, kad žmogus galėtų prisimokėti tik skirtumą nuo bazinės kainos, o ne 100 proc. pilną kainą. Juk kiekvienas žmogus dirbdamas moka mokesčius ir kodėl iš jo atimama teisė gauti tą valstybės dengiamą bazinę kainą?“ – klausė Lietuvos pacientų organizacijų atstovų pirmininkė Vida Augustinienė.
Privačių klinikų atstovai tikina, kad jei siūlymui Seimas pritars, iš pacientų būtų atimta teisė primokėti ir už tai gauti aukštesnės kokybės medicinos paslaugas.
„Jeigu būtų apribotos pacientų teisės rinktis ir susimokėti oficialiai kainų skirtumą, tai pacientai tai darytų neoficialiai. Kaip buvo senais laikais. Ir dabar sveiktos priežiūros sektorius užima lyderiaujančią vietą pagal korupcijos lygį tarp kitų sektorių. Tai dar labiau padidėtų korupcija sveikatos priežiūros sektoriuje“, – įsitikinęs Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos vadovas Laimutis Paškevičius.
Tačiau siūlymo iniciatorius, konservatorius Antanas Matulas, primena, kad įstatymas draudžia imti priemokas už tas paslaugas, už kurias sumoka Ligonių kasos. Esą daugėja skundų, kodėl vienose privačiose įstaigose už gydymo paslaugas primokėti reikia, kitose – nereikia.
„Įstaigos piktnaudžiaus ir reketuos žmones. Ko neleidžia įstatymas. Tokį instrumentą siūlysiu Ligonių kasoms suteikti. Jeigu kartojasi grubūs įstatymo pažeidimai, suteikti teisę bent jau laikina nutraukti sutartį. Kol įstaiga susitvarkys“, – sakė Seimo narys Antanas Matulas.
A. Matului pritarė ir paprastai jam oponuojantis buvęs sveikatos ministras Aurelijus Veryga.
„Sako: aš ateinu pas gydytoją, jis mane pakonsultuoja privačiai. O tyrimus jau daro (kompiuterinę tomografiją ar kompiuterinį rezonansą) ar nusiunčia atlikti kokią procedūrą į viešąją įstaigą. Tikrai reiktų sutvarkyti. Tik kaip tą padaryti – man dabar sunku pasakyti“, – sakė A. Veryga.
Tiek vienas, tiek kitas, manau, išsuks uodegą ir jokio sprendimo neįvyks
Ar reikia keisti tvarką dėl priemokų privačiose klinikose? Seime sudaryta darbo grupė. Joje yra ir R. Žemaitaitis, ir A. Matulas. Tačiau A. Veryga įsitikinęs, kad viskas liks kaip buvę. „Tiek vienas, tiek kitas, manau, išsuks uodegą ir jokio sprendimo neįvyks. Nė vienas nedrįs imtis atsakomybės tą situaciją išspręsti“, – įsitikinęs A. Veryga.
Skaičiuojama, kad pernai privačios gydymo įstaigos uždirbo beveik 60 mln. eurų pelno.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Jonavoje pradėti statyti geležinkelio tilto per Nerį poliai1
Įgyvendinant europinės vėžės geležinkelio projektą „Rail Baltica“ įsibėgėja ilgiausio tilto per Neries upę statybos Jonavos rajone – pradėti polių įrengimo darbai, kuriuos baigti tikimasi iki kitų metų pavasario, praneš...
-
LRT generaline direktore perrinkta M. Garbačiauskaitė-Budrienė14
Nacionalinio transliuotojo LRT generaline direktore antradienį naujai kadencijai perrinkta Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, įstaigai vadovaujanti nuo 2018 metų. ...
-
Lietuvoje neliks automobilių su rusiškais numeriais: kaip vyks šis procesas?2
Lietuvoje automobilių su rusiškais numeriais kitąmet turėtų visiškai nelikti, mat tokios transporto priemonės nuo rugsėjo vidurio nebeįleidžiamos į Lietuvą. O Lietuvoje esančias reikalaujama išvežti per pusmetį. Kaip vyks &sca...
-
Į ES Teisingumo Teismo teisėjus pretenduoja du kandidatai, generalinius advokatus – keturi
Į Europos Sąjungos (ES) Teisingumo Teismo teisėjus pretenduoja du Lietuvos teisininkai, į generalinius advokatus – keturi, antradienį pranešė Teisingumo ministerija. ...
-
Šaulių sąjunga į kibernetinio saugumo hakatoną Kaune kvies IT, karybos ekspertus1
Kauno technologijos universiteto „Santakos“ slėnyje spalio 20–22 dienomis vyks didžiausias Baltijos šalių kibernetinės gynybos ir saugumo inovacijų hakatonas „Ugninis skydas 2023“. ...
-
Senolis dusina kaimynus: smirdi? Bet aš nieko bloga nedarau30
„Smirdi? Bet aš nieko bloga nedarau“, – lyg niekur nieko ištarė daugiabučio Vilijampolėje gyventojas, kurio buto durys aplipusios musėmis, o į laiptinę patenkantis tvaikas kaimynams atima žadą. ...
-
Kariuomenės vadas sako nutraukiantis nuomos sutartį su sūnumi, nors konflikto nemato61
Lietuvos kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys sako nutraukiantis buto nuomos sutartį su sūnumi, nors interesų konflikto teigia nematantis. ...
-
Policija pripažįsta: LGBT atstovų mitinge suklydo27
Į ketvirtadienį Gėjų lygos rengtą mitingą susirinko daugiau ne palaikančiųjų, bet priešingą nuomonę turinčių. Pastarieji neleido pasireikšti, provokavo ir kitaip trukdė, tačiau į policiją pagalbos kreipęsi mitinguotojai, jos nes...
-
Pagalba policijai reikalinga, bet ne visada
Klaipėdos apskrities policijos viršininkas Alfonsas Motuzas mano, kad policijos rėmėjų pagalba yra reikalinga, pareigūnai neretai dirba su talkininkais. Kartu pripažįstama, kad kasdieniame darbe rėmėjai nėra labai geidžiami, kartais juos pa...
-
Penktadienį Lietuvos miestuose ir miesteliuose bus degamos žvakutės organų donorams atminti
Iš viso per 53 metus (nuo 1970 metų) donorais tapo 2005 žmonės. Tiek žvakučių spalio 6 d. degs Vilniuje, Katedros aikštėje. Prie žvakučių iniciatyvos šiemet prisijungė dar daugiau bendruomenių – net 48 vietose tądien ple...