Pirmas šiemet mirties atvejis nuo meningokoko: užgeso kūdikio gyvybė

  • Teksto dydis:

Šiemet fiksuotas pirmas mirties atvejis nuo meningokokinės infekcijos, pranešė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

Pavojinga infekcija nusinešė dešimties mėnesių kūdikio iš Tauragės apskrities gyvybę.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Tauragės departamento atstovė sakė, kad kūdikis buvo neskiepytas.

ULAC atstovai teigia, kad šiemet užfiksuota 15 meningokoko atvejų, iš jų – 9 vaikams. Trečiadienį fiksuotas pirmas mirties atvejis nuo šios ligos.

ULAC duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruota 40 susirgimo meningokokine infekcija atvejų, iš kurių pusė – vaikų iki 5 metų. Pernai penki  susirgusieji mirė, tarp kurių keturi vaikai iki 5 metų. Užpernai – 2017 m. – Lietuvoje užregistruotas 81 susirgimas meningokokine infekcija, iš jų – 11 mirčių (5 vaikai iki 5 metų amžiaus).

Lietuvoje vidutiniškai per metus registruojama 70–80 susirgimų meningokokine infekcija.

Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

Šią infekciją sukelia Neisseria meningitidis – gramneigiama bakterija. Ši bakterija sukelia beveik pusę bakterinių meningitų. Išskiriama daugiau nei 13 jos tipų, tačiau labiausiai paplitę A, B, C, Y ir W135. Ši infekcija paplitusi visame pasaulyje. Afrikoje labiausiai paplitęs A tipas, sergamumas dažnai pasiekia epidermį lygį Subsacharinėje Afrikoje, šis regionas vadinamas „meningito juosta“. A tipas  Europoje susirgimus sukelia retai, čia labiausiai paplitę B ir C tipai. Susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens – žiemos – pavasario mėnesiais, teigiama ULAC pranešimuose.

Kaip užsikrečiama meningokokine infekcija?

Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos).

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir kita.

Kokie yra simptomai?

Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja – išryškėja odos bėrimas.

Skiriamos šios  klinikinės formos: lokalizuotos – lengvos (meningokokų nešiojimas, ūminis nosiaryklės uždegimas); generalizuotos – sunkios (meningokokcemija, meningitas, meningoencefalitas); retos formos (perikarditas, endokarditas, artritas, poliartritas, pneumonija ir kita).

Koks gydymas?

Meningokokinės infekcijos gydymui naudojami antibiotikai.

Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Kaip apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos?

Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis. Antimikrobinė profilaktika rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu.

Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama:

reguliariai plauti rankas;

laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);

reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;

svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Skiepai?

Kaip rašoma ULAC pranešimuose, meningokokinės vakcinos įskiepijimas rekomenduojamas asmenims, vykstantiems į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis.

Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų. Skiepytis rekomenduojama visiems, keliaujantiems į kraštus, kur ši infekcija yra paplitusi. Tėvams ar globėjams pageidaujant paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Pastebėjus ligos simptomus – nedelskite, o imkitės veiksmų:

kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar  naktis;

papasakokite apie simptomus, kuriuos pajutote jūs pats ar jūsų vaikas;

gydytojui pasiūlius, atlikite visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti jūsų ar jūsų vaiko negalavimo priežastį;

jei po apžiūros jūs ar jūsų vaikas buvo išleistas į namus, stebėkite savo ar savo vaiko būklę, esant būklės pablogėjimui, nedelsiant pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Jonas Lietuvis

Jonas Lietuvis  portretas
Kepenis serga sunkia silpnaprotystės forma. Dažniausiai tai nutinka žmonėms senatvėje .O čia atvejis unikalus . Kepenis dabar turi dvigubą nepakaltinamumą , kaip Seimo narys ir neatsakantis už savo veiksmus. Kitaip kokioje nors teisinėje valstybėje kaip mat atsidurtų užgrotų dėl pavojingumo visuomenei.

KĄ DARYTI SU KEPENIU?

KĄ DARYTI SU KEPENIU?  portretas
Būtinas tyrimas - kiek tie tėvai buvio įtakoti kepenio kliedesių? Ir - prokuratūrai. O kaip kitaip - kepenis turi prisiimti atsakomybę už įtikinėjimą.

Pilietis

Pilietis portretas
Puikiai medikai žino ir savo, ir farmacininkų tikslam pasiekti ,negaili gyvybių.Kodėl nuekas nesidomi iš kur tas Meningakoko virusas.Juk reikia aiškintis iš kur jis ir jo židinius reikia naikinti ,arba teisybę pasakyti reikia.Jis iš niekur neatsirado ,skiepyti žmones ,nežinant pasekmių,nusikaltimas.Manau farmacininkų žiaurus ėjimas.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių