Neįgalumo lygį nustatys pagal įrašus e. sveikatoje

 • Teksto dydis:

Priimtos ilgai žmonių su negalia lauktos naujovės – darbingumo ar neįgalumo lygis, specialieji poreikiai bus nustatomi, remiantis duomenimis apie asmens sveikatą, esančiais Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje.

Kreipiasi tūkstančiai žmonių

Praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje gyveno daugiau kaip 220 tūkst. žmonių, turinčių negalią, o į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą dėl negalios vertinimo kasmet kreipiasi daugiau kaip 83 tūkst. žmonių.

„Noriu pasidžiaugti, kad teisės aktų pakeitimai žymiai sumažins ne tik administracinę naštą, bet ir bus užtikrintas priimamų sprendimų dėl darbingumo, negalios ar specialiųjų poreikių objektyvumas. Taigi pakeitimai svarbūs ir žmogui, kurio negalia yra vertinama, ir tai atliekantiems darbuotojams, ir gydytojams“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Vertindamas naujus pokyčius, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pabrėžė, kad vienas pagrindinių negalios nustatymo tikslų – suteikti galimybę asmeniui tą negalią kompensuoti.

„Labai svarbu, kad visi procesai vyktų greitai ir sistema savo biurokratija galimai neskriaustų žmogaus dar kartą. Taip pat reikia suprasti, kad negalia nustatoma tuomet, kai išnaudojamos visos gydymo galimybės, todėl negalime apkrauti savo gydytojų procesais, nesusijusiais su ligos gydymu. Būtent proceso operatyvumą ir administracinės naštos gydytojui mažinimą pavyks užtikrinti įsigaliojus šiems keitimams“, – teigia sveikatos apsaugos ministras.

Papildomų tyrimų atlikti ir jų rezultatų pateikti NDNT nereikia, jei jo sveikatos būklė nepasikeitusi nuo paskutinio jo darbingumo lygio vertinimo, atlikto per pastaruosius 36 mėnesius.

Mažės administracinė našta

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) sprendimus dėl žmogaus darbingumo lygio, neįgalumo lygio ir specialiųjų poreikių priims remdamasi žmogų gydančio gydytojo Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (ESPBI IS) pateiktais elektroniniais dokumentais. Jei nėra galimybės dokumentų išsaugoti minėtoje elektroninėje sistemoje, žmogų gydantis gydytojas parengia ir žmogui, jo atstovui ar tiesiai NDNT pateikia popierinį siuntimą. Žmogui papildomų tyrimų atlikti ir jų rezultatų pateikti NDNT nereikia, jei jo sveikatos būklė nepasikeitusi nuo paskutinio jo darbingumo lygio vertinimo, atlikto per pastaruosius 36 mėnesius.

Mažės administracinė našta asmeniui, nes nereikės jį gydančiam gydytojui teikti prašymo dėl siuntimo į NDNT negalios vertinimui parengimo.

Kartu mažėja administracinė našta asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojams, atsisakoma NDNT išduodamų perteklinių dokumentų, taupomos valstybės biudžeto lėšos minėtų dokumentų blankams pirkti.

Priims objektyvesnius sprendimus

Dar vienas labai svarbus teisės aktų pakeitimo aspektas – užtikrinus duomenų apie konkretaus žmogaus sveikatą patikimumą, bus priimami ir objektyvesni sprendimai dėl darbingumo, neįgalumo ar specialiųjų poreikių.

Iki šiol dėl negalios vertinimo žmogus visų pirma teikdavo prašymą jį gydančiam gydytojui parengti siuntimą į NDNT. Vertinant darbingumo lygį, žmogų gydantis gydytojas parengdavo siuntimą į NDNT, kuriame pateikdavo duomenis apie jo sveikatą. Žmogus, atvykdavo į NDNT ir čia pokalbio metu būdavo užpildomas jo veiklos ir gebėjimų dalyvauti klausimynas. Įvertinus medicininius duomenis, pateiktus žmogų gydančio gydytojo siuntime, ir klausimyną, būdavo priimamas sprendimas.NAUJAUSI KOMENTARAI

T

T portretas
Tas senis neaiškus su invalidumu bet laksto kaip bulius sode Aluonos sodų bendrijoje, kai derlius užauga dar atvažiuoja jo nagla senė su dukra ir diedu ir anūke suaugus, pasideda mašina ant kelio nors turi 2 sklypus, labai nagli sutvėrimai.

T

T portretas
Žinau tokį falšyvą senį atvažiuoja į sodą gyvent nuo ankstyvo pavasario iki rudens , šiltnamius stato, žolę pjauna 2 savo sklypų, kaimynus puldinėja dėl mašinų, bet skaitosi kažkoks invalidas bet visus sodo darbus dirba , derlių tik rankioja, laisvos vietos sklype nerasi, labai keista kaip tokie veikėjai gauna invalidumus.

Pradžia ne ten!

Pradžia ne ten! portretas
Pradėti reikia nuo ligų ir simptomų sąrašo. Nenormalu, kai žmogus nepripažįstamas neįgaliu, reikalingu nuolatinės priežiūros vien dėl to, kad sąraše tie simptomai ar sindromai tik tada pripažįstami, kai jam diagnozuota liga A. O jei jam diagnozuota liga B, tai į simptomus/sindromus, dėl kurių negalima, pavojinga žmogų vieną palikti, dėl kurių jis jau nepajėgia būti savarankiškas, nereikia kreipti dėmesio? O dėl neįgalumo nustatymo remiantis asmens sveikatos istorija - seniai laikas. Gėda, kad tiek laiko žaistas nehumaniškas biurokratizmas. Juolab, kad ta komisija nesaugojo nuo sukčiavimo, negarantavo, kad pagalbos reikalingas bus tokiu pripažintas, kad pati komisija nepiktnaudžiaus.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių