Naujas sveikatą žalojantis reiškinys?

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Per vieną savaitę – trys ligoniai, apsinuodiję amonio hidroksidu. Prieš mėnesį – dar trys. Kas tai: naujas sveikatą žalojantis reiškinys?

Per vieną savaitę – trys ligoniai, apsinuodiję amonio hidroksidu. Prieš mėnesį – dar trys. Kas tai: naujas sveikatą žalojantis reiškinys?

Amoniakas yra dujos

Kai į Kauno klinikas vienas po kito pateko keli ligoniai, sunkiai apsinuodiję amonio hidroksidu, gydytojas toksikologas Algirdas Stonys sunerimo. Jis pradėjo aiškintis, kas atsitiko, kad žmonės ėmė vartoti šį preparatą.

"Amoniakas yra bespalvės, nuodingos, aštraus kvapo dujos, kurios gerai tirpsta vandenyje. Toks amoniakinis vanduo vadinamas amonio hidroksidu", – mums paaiškino Nefrologijos klinikos gydytojas A.Stonys.

Amonio hidroksidas naudojamas tekstilės, kosmetikos pramonėje, parfumerijoje, jo yra valiklių, baliklių sudėtyje. Ar žmonės apsinuodija tvarkydami, valydami namus?
Gydytojas A.Stonys išsiaiškino, kad pacientai, kuriuos jis gydė, amonio hidroksido yra gėrę. Tai labai nustebino gydytoją, juolab kad preparatą šitaip vartojo sąmoningi, socialūs, išsilavinę žmonės.

Labai lengva supainioti

"Vienas mūsų pacientas, apsinuodijęs amonio hidroksidu – jaunas mokytojas iš Suvalkijos, kita – vidutinio amžiaus prekybininkė iš Vidurio Lietuvos", – atskleidė gydytojas toksikologas A.Stonys.

Jis išsiaiškino, kad amonio hidroksido išgėrę ir juo apsinuodiję ligoniai į Kauno klinikas pateko, kai šį preparatą sumaišė su vaistais – geriamaisiais lašais.

"Vienas gurkštelėjo neva valerijonų, kitas – širdies lašų, trečias – gudobelės ekstrakto, – vardijo gydytojas A.Stonys. – Bėda, kad visos šios tinktūros ir amoniakas yra išpilstyti į absoliučiai vienodus buteliukus. Identiškas jų dizainas: dydis, forma, netgi kamšteliai idealiai vienodi. Neperskaičius etiketės labai nesunku sumaišyti."

Vartoja, kai būna silpna

Kodėl žmonės amoniakinį vandenį laiko kartu su vaistais?

Ne vienas ligonis gydytojui aiškino, kad amonio hidroksido pauosto, kai būna silpna. Suvilgo juo vatą, prikiša prie nosies, pakvėpuoja, ir pasijaučia geriau. Amoniakas sudirgina gleivines, įkvepiama giliau, plaučiai gauna daugiau deguonies. Toks teigiamas amonio hidroksido poveikis.

Gydytojas A.Stonys, studijuodamas mediciną, dirbo sanitaru Kauno greitosios medicinos pagalbos stotyje. Tuomet, sako, kiekviename vaistų krepšyje būdavo amonio hidroksido. Jo duodavo nualpusiems, ir ligoniai atsigaudavo.

"Amonio hidroksidas labai dirgina – norėdamas tuo įsitikinti, jo įkvėpiau pats. Viena pacientė pasakojo tai daranti nuolat, kai jai būna silpna. Tačiau kartą supainiojo su kitais vaistais ir šio preparato išgėrė", – pasakojo gydytojas A.Stonys ir džiaugėsi, kad labai sunkiai apsinuodijusiųjų tarp Kauno klinikų pacientų nebuvo.

Komplikacijos net mirtinos

Mokslinėje literatūroje nurodoma, kad apsinuodijimo padariniai gali būti labai sunkūs.

Amonio hidroksidui patekus į akis gali išsivystyti ragenos nekrozė, ji gali nusilupti. Spazmams sukausčius kvėpavimo takus ligonis negali nei įkvėpti, nei iškvėpti, ir tokiu atveju ištinka staigi mirtis.

"Kai kurie mūsų pacientai net vandens negalėjo nuryti, kitiems ryjant labai skaudėjo. Tampa sunku kalbėti, nes preparatas pažeidžia balso plyšį – visa gerklė būna tarsi išdeginta. Gali išsivystyti toksinė pneumonija, net ir plaučių edema. Tai labai sunkios komplikacijos", – padarinius aiškino gydytojas toksikologas A.Stonys.

Pagrindinis gydytojas – laikas

Kai ligoniui trūksta oro, duodama kvėpuoti deguonies. Lašinami skysčiai, skiriami vaistai nuo skausmo. Kauno klinikų vaistinėje gaminamas specialus aliejinis tirpalas nudegimo padariniams malšinti.

"Aliejumi galima gerklę paskalauti, jis sutepa gleivinę, anestezinas mažina skausmą. Specifinio gydymo nėra, pagrindinis gydytojas – laikas. Jei ligonis labai dūsta – suleidžiama vaistų", – aiškino gydytojas.

Amonio hidroksidu apsinuodijusius ligonius konsultuoja ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojai. Ligonių balsas būna užkimęs. Jei neišsivysto komplikacijų, stacionare jie gydomi tol, kol gali ryti skystą maistą. Lengvesniems ligoniams pakanka parą trunkančio stebėjimo Skubios pagalbos skyriuje.

"Mums buvo baugu, kad pacientai neuždustų, – Nefrologijos skyriuje gydytų ligonių būklę įvertino gydytojas A.Stonys. – Laimė, jie pasveiko, tragiškų atvejų nebuvo, bet nesisaugant gali įvykti, todėl vartojant į panašią tarą supilstytus vaistus būtina skaityti, kas ant jų parašyta."

Kaip valerijonai ar čemeryčios

Ar nebūtų geriau preparatus, kurie yra kenksmingi, teikti vartotojams kitokioje taroje ar bent jau ženklinti išsiskiriančiomis etiketėmis?

"Valentis" farmacijos įmonių grupės produktas "Amoniakas Valentis" yra išpilstytas į 100 ml rudos spalvos buteliukus, užkimštas juodos spalvos kamšteliais, priskirtas tinktūrų šeimos grupei. Jai, be širdies lašų, gudobelių, sukatžolių, mėtų, medetkų, valerijonų tinktūrų, priklauso ir amoniakas, ricinos aliejus, čemeryčių vanduo.

Pastarasis, rašoma informaciniame lape, skirtas utėlėms naikinti. Nurodoma, kad jis vartojamas tik ant odos ir tik tuomet, kai ji nėra pažeista.

"Baltojo čemerio aktyviosios medžiagos, ypač alkaloidai, yra labai nuodingos, todėl jį gerti griežtai draudžiama", – rašoma preparato anotacijoje ir perspėjama, kad netgi išoriškai vartojant per didelė dozė gali rezorbuotis per odą ir sukelti toksinį poveikį.

Skirtas išoriniam naudojimui

Analogiškai 100 ml tamsaus stiklo buteliuke supilstytas skystis rankų odai minkštinti. Informaciniame preparato lapelyje perspėjama, kad jame, be glicerino, yra ir amoniako. Jis tirpdo suragėjusias odos ląsteles.

"Amoniakas Valentis" skirtas vabzdžių įkandimo sukeltai reakcijai mažinti.

"Patekę į kvėpavimo takus amoniako garai dirgina trišakio nervo galūnes, todėl refleksiniu būdu stimuliuoja kvėpavimo centrą", – rašoma preparato informaciniame lapelyje ir perspėjama, kad didesnės šio junginio koncentracijos tirpalas gali nudeginti odą, gleivinę, ant kurios preparato iš viso neturi patekti.

Dar priduriama: jei įkvėpus per daug amoniako garų sustoja kvėpavimas, reikia nedelsiant pradėti dirbtinę plaučių ventiliaciją ir simptominį gydymą.

Viename mililitre preparato yra 100 mg amoniako koncentruoto tirpalo pavidalu. Pagalbinė medžiaga – išgrynintas vanduo.

Apkaltino pačius ligonius

Vaidotas Deveikis, UAB "Valentis" vadovas, faktą, kad vienodas bendrovės produkcijos dizainas klaidina vartotojus ir dėl to jie apsinuodija, tvirtino išgirdęs pirmą kartą.
"Taip negali būti. Negalvokite, kad jūs pasakėte ir aš žinosiu. Turiu viską patikrinti", – taip žinią priėmė V.Deveikis.

Jis tikino, kad bendrovė renka visus atsiliepimus apie bet kokius nepageidaujamus produktų vartojimo reiškinius.

"Turime nustatyti priežastis, privalome tuos dalykus ištirti labai atsakingai. Tai mūsų pareiga. Jei yra problema, reikia ją iš karto spręsti", – dievagojosi V.Deveikis.

Tačiau po paros šį savo sprendimą pakeitė ir pranešė, kad įmonė laikosi Farmacinės veiklos įstatymo, vaistinių preparatų fasavimas ir ženklinimas atitinka Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) reikalavimus, o apsinuodijusiems vartotojams niekuo padėti negali.

"Jei negalvoja, nežiūri, tamsoje apsigrabalioja ir geria – patys kalti", – apibendrino V.Deveikis.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Vaistų saugumo ir informacijos skyriaus vedėja Virginija Žilėnaitė-Puodžiuvienė, paprašyta pakomentuoti pakavimo reikalavimus, pranešė, kad bendrovė, atsižvelgdama į gaunamus vartotojų skundus, visada gali kreiptis į VVKT dėl pakuotės pakeitimo.NAUJAUSI KOMENTARAI

Petras

Petras portretas
Kaimiečio logika, pirmininke čia ne aš pavogiau, čia kaimynas. Kodėl viršininkais tampa debilai ?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių