- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sergamumas melanoma Lietuvoje didėja, kasmet apie šimtas gyventojų nuo šio onkologinio susirgimo miršta, antradienį paskelbė Nacionalinis vėžio institutas (NVI).
„Per metus Lietuvoje nustatoma apie 350 naujų odos melanomos atvejų. Ši liga dažniau diagnozuojama moterims nei vyrams“, – skelbiama instituto pranešime.
Nuo 1991 iki 2015 metų sergamumas didėjo – kasmet po 3,9 proc. vyrams ir po 2,3 proc. moterims. Tai pastebima daugelyje Europos šalių.
Nuolat didėja ir mirtingumas: nuo 1991 iki 2015 metų mirtingumo rodikliai didėjo po 2,3 proc. vyrams ir po 0,4 proc. moterims.
Pasak NVI Galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus vedėjos Jolitos Gibavičienės, navikų gydymą itin lemia laikas, todėl svarbi ankstyva diagnostika.
„Mes kalbame apie piktybinį naviką, kuris gali metastazuoti. Tai reiškia, kad liga gali išplisti į įvairius organus, paodį, plaučius, limfmazgius. Šis navikas agresyvus, tačiau geroji žinia, kad anksti diagnozavus, galimas pasveikimas“, – sakė gydytoja.
Gydytoja onkologė atkreipia dėmesį į tai, kad melanoma gali atsirasti ir vystytis tose kūno vietose, kurios beveik nemato saulės, net vidaus organuose – nosies ertmėje, akyje, ryklėje, skrandyje ir kitose gleivinėse.
Lietuvoje sergamumo rodikliai kiek žemesni nei ES vidurkis – 18 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Tuo tarpu mirtingumo nuo odos melanomos rodikliai Lietuvoje aukštesni nei ES vidurkis.
„Egzistuoja net akies melanoma, melanoma gali vystytis ir nago guolyje. Jei nagas pamėlo ir tai nepraeina pusę metų, žmogus turėtų sunerimti ir būtinai kreiptis į specialistus“, – pasakojo J. Gibavičienė.
2020-aisiais metais Europoje daugiau nei 150 tūkstančių gyventojų susirgo odos melanoma ir 26 tūkstančiai mirė.
„Europos Sąjungos vidurkis yra 23 atvejai 100 tūkstančių gyventojų. Lietuvoje sergamumo rodikliai kiek žemesni nei ES vidurkis – 18 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Tuo tarpu mirtingumo nuo odos melanomos rodikliai Lietuvoje aukštesni nei ES vidurkis“, – sako NVI vėžio registro vedėja Ieva Vincerževskienė.
72 maratonus savo gyvenime nubėgęs senjoras Stanislovas Bagvilas spaudos konferencijoje antradienį pasakojo visą gyvenimą buvęs sveikas, aktyvus ir nė karto neturėjęs nedarbingumo, tačiau liga jį užklupo prieš pat išėjimą į pensiją.
„Visą gyvenimą buvau mėgėjas neribotai būti saulėje, su bičiuliais pirtyje varžydavomės, kuris tamsiau įdegęs. Nekreipiau dėmesio į man žinomas rizikas – esu blyškios odos, blondinas. Buvau visiškai sveikas žmogus, aktyviai sportuojantis, maratono bėgikas, jau būdamas virš 60-ties bėgau paskutinius maratonus Vroclave ir Poznanėje“, – pasakojo 73-ejų S. Bagvilas.
Vyras jau penkerius metus Nacionaliniame vėžio institute gydosi išplitusią melanomą. Pirmuosius požymius pasakojo pastebėjęs ant nugaros, kuomet padidėjo apgamas. Vėliau nedidelis darinys atsirado ties akies voku.
Po chirurginių operacijų ir chemoterapijos S. Bagvilas vartoja vaistus, griežtai laikosi sveikos gyvensenos taisyklių. Vyras neslėpė itin mėgęs saldumynus, kurių diagnozavus ligą teko atsisakyti.
Pasaulyje kasmet diagnozuojama daugiau nei 320 tūkstančių naujų odos melanomos atvejų ir daugiau nei 57 tūkstančių žmonių miršta nuo šios ligos.
Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje yra didžiausi sergamumo ir mirtingumo melanoma rodikliai pasaulyje.
Europoje didžiausi sergamumo melanoma rodikliai Švedijoje, Airijoje ir Suomijoje. Gegužę minimas melanomos mėnuo.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prancūzijoje pirmą kartą per tris mėnesius vėl registruota 200 000 naujų infekcijų per parą1
Prancūzijoje šiuo metu sparčiai kyla septintoji koronaviruso banga. ...
-
Ministerija primena: svarbu laikytis COVID-19 ligos prevencijos priemonių1
Lietuvoje fiksuojamas padidėjęs sergamumas COVID-19 liga, tačiau situacija ligoninėse išlieka stabili, dauguma pacientų serga lengva šios ligos forma. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad koronavirusas toliau cirkuliuoja visuomenėje,...
-
PSO: patvirtintų beždžionių raupų atvejų skaičius perkopė 5 tūkstančius1
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antradienį pranešė, kad per dabartinį beždžionių raupų protrūkį sulaukė pranešimų apie 5 322 laboratoriškai patvirtintus beždžionių raupų atvejus, iš kurių 85 proc. buvo nustatyt...
-
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – efektyvus psoriazės gydymas5
Ilgesnės marškinėlių rankovės, surišti plaukai, kelnės vietoje norimo sijono, šviesesnių spalvų drabužiai, ant kurių ne taip ryškiai matosi pleiskanos – viso to, ypač vasarą, turi griebtis iki 120 tūkst. žvyneline...
-
Vaistininkė pataria, kaip sumažinti prakaitavimą: specialios ir naminės priemonės
Į Lietuvą atėjus šilumai, vis dažniau į vaistinę užsuka gausiu delnų ar padų prakaitavimu besiskundžiantys žmonės. Vaistininkė atsako, kada tai tik karščio ar streso pasekmė, o kada prakaitavimas signalizuoja apie rimtą sveikatos ...
-
NVSC: beždžionių raupai Lietuvoje neužregistruoti, tačiau rizika išlieka
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad nors Lietuvoje beždžionių raupų atvejų neužregistruota, tačiau turime išlikti budrūs, nes pasaulyje kasdien nustatoma vis daugiau šios ligos atvejų. ...
-
COVID-19 statistika: 633 nauji atvejai, mirčių nefiksuota1
Per praėjusią parą nustatyti 633 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota, rodo antradienį paskelbti Statistikos departamento duomenys. ...
-
Lietuvoje užregistruotas 25-asis organų donoras šiemet, padės šešiems žmonėms
Praėjusią savaitę Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje (LSMUL) Kauno klinikose buvo užregistruotas efektyvus donoras, pirmadienį pranešė Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB). ...
-
Vėl augant COVID-19 sergamumui, NVSC ragina skiepytis ir revakcinuotis12
Kylant naujai koronaviruso bangai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ekspertai ragina gyventojus skiepytis nuo COVID-19 tiek pirmosiomis, tiek sustiprinančiąja doze. ...
-
Apie keliones senesniais traukiniais: jausmas – kaip pirtyje3
Nuo karščio svaigstanti galva, silpnumas, jausmas kaip pirtyje. Ir ne keliolika minučių, o kelias valandas. Langai praverti, bet gelbsti mažai. Traukinio vagone termometras rodo net 32 laipsnius, pasakojama LNK reportaže. ...