Mokyklose daromi kūlvirsčiai kenkia stuburui

Nors vaikams reikia kuo mažiau sėdėti, netinkamas fizinis krūvis taip pat gali būti labai pavojingas ir netaisyklingą laikyseną lemiantis veiksnys, LRT RADIJUI sako gydytoja kineziterapeutė Ieva Adomėnienė. „Pavojingi yra ir kūlvirsčiai ar kiti nesimetriški, sukamieji judesiai, kai lankstomasi tai į vieną, tai į kitą pusę“, – pabrėžia ji.

– Kas gali lemti netaisyklingą vaiko laikyseną?

– Fizinis krūvis laikyseną gali veikti ir teigiamai, ir neigiamai. Jei fizinis krūvis tinkamai parinktas pagal vaiko mažių ir kūno sudėjimą, jis padės augti. Bet, jei fizinis krūvis per didelis, jis gali žaloti.

Taip pat labai svarbu mityba, kuri lemia vaiko augimą. Jei vaiko mityba nevisavertė, jis auga deficito sąlygomis. Labai svarbu užtikrinti visavertę vaiko mitybą, nes pusę gaunamų kalorijų organizmas sunaudoja tam, kad augtų. Jei vaikai gauna visavertį maistą, jų kūnas ir laikysena vystosi taisyklingiau. Taip pat vaiko laikyseną gali lemti ir emociniai ar psichologiniai veiksniai.

– Labai daug diskusijų vyksta dėl vaikų kuprinių svorio.

– Pagal rekomendacijas pradinuko kuprinė neturėtų viršyti 10 proc. kūno masės. Jei vaikas liesesnis, mažesnis, tai ir našta turėtų būti mažesnė. Bet, jei vaikui per sunki ir 10 proc. jo kūno masės sverianti kuprinė, reikėtų atkreipti dėmesį ir pasikonsultuoti su specialistais.

– Kada tėveliai turėtų atkreipti dėmesį į vaikų laikyseną?

– Reikėtų atkreipti dėmesį į vaikų augimo šuolius (mergaitėms pirmas šuolis būna 4–6 ir 8–13 metų, o berniukams – 6–8 ir 10–15 metų). Taip pat svarbu stebėti, kaip kūnas spėja prisitaikyti prie augimo.

– Ar yra taisyklių, kurios padėtų apibūdinti, kas yra taisyklinga laikysena?

– Jei žiūrime žmogų iš priekio ar nugaros, turime matyti tiesų žmogų: pečiai turėtų būti viename lygyje, galva turi būti per vidurį. Jei žiūrime į žmogų iš šono, turime matyti „s“ raidės formos stuburą, galva turi būti nepalinkusi nei į priekį, nei atlošta atgal. Nukrypimai, ypač kalbant apie vaikus, labai dažnas reiškinys. Svarbu, ar tie nukrypimai yra koreguojami, nes pakitimai gali būti tiesiog silpnų raumenų problema.

Tėveliai turėtų stebėti vaikus ir jiems nieko nesakyti. Bet, kai kyla įtarimas, kad vienas petukas  pakilęs aukščiau, mentikauliai ne viename lygyje, reikėtų vaiką atidžiau apžiūrėti ir kreiptis į specialistus.

– Kas labiausiai kenkia vaikų laikysenai?

– Vaikų laikysena pradeda formuotis nuo pat gimimo. Iki 10 metų, kai vyksta intensyvūs laikysenos formavimosi etapai, vaikai turėtų kuo mažiau sėdėti. Specialūs pratimai nėra būtini, užtenka aktyvaus laisvalaikio.

Labai pavojingas per didelis fizinis krūvis. Paaugliai vaikinai neturėtų kiloti sunkių svarmenų: nesvarbu, kad jie turi jėgos juos pakelti, jų kaulai gali neatlaikyti to svorio. Pavojingi yra ir kūlvirsčiai ar kiti nesimetriški, sukamieji judesiai, kai lankstomasi tai į vieną, tai į kitą pusę. Jie ypač kenkia, jei tokius pratimus vaikai atlieka ką nors turėdami rankose.

– Kaip naudotis kompiuteriu, kad sėdėjimas prie jo nekenktų vaikų laikysenai?

– Naudodamiesi kompiuteriu, vaikai neturėtų visą laiką sėdėti: pavyzdžiui, jie gali atsiklaupti ant grindų ir alkūnėmis atsiremti į kėdės ar lovos kraštą. Tokioje pozicijoje galima naudotis ir telefonu ar planšetiniu kompiuteriu.

Taip pat geras pratimas yra atsistoti keturiomis, atpalaiduoti pilvą ir paropoti pirmyn atgal. Taip pailsės stuburas, kuriam nuolat tenka didelis krūvis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

nusibodo

nusibodo portretas
kas iš tų pliurpalų, kad kuprinės turi būti lengvesnės. Metų metais tas pats sakoma, o kas daroma?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių