Mitai ir tiesa apie dantų implantus Pereiti į pagrindinį turinį

Mitai ir tiesa apie dantų implantus

2016-09-20 04:15

Dantų implantai – naujausia ir pažangiausia kramtymo funkcijos atkūrimo priemonė. Deja, ji apgaubta mitais, sako Gintaro Janužio klinikos vadovas ir savininkas medicinos mokslų daktaras G.Janužis.

Profesionalas: mokslų daktaras G.Janužis pacientų reklamomis nevilioja, nes jo kredo – sąžiningumas.
Profesionalas: mokslų daktaras G.Janužis pacientų reklamomis nevilioja, nes jo kredo – sąžiningumas. / Klinijkos nuotr.

Neatmeta, nes nekoroduoja

„Apie dantų protezavimą implantais sukurta daug mitų, ir juos platina ne tik pacientai, bet neretai ir kolegos“, – apgailestauja gydytojas odontologas G.Janužis.

Vienas tokių mitų – teiginys, kad danties implantas yra svetimkūnis, todėl žmogaus organizmas linkęs jį atmesti. Tačiau tai teigiantieji nežino, koks yra mūsų organizmas. Į kai kuriuos svetimkūnius jis regauoja itin palankiai, juos priima be jokios reakcijos. Tokie yra implantai, nes jie pagaminti iš biotolerantiškų medžiagų.

„Viena šių medžiagų savybių yra ta, kad jos nekoroduoja – neatiduoda savo dalelių į kraują, kitus audinius. Dėl to organizmas jų nelaiko svetimkūniais“, – aiškina mokslų daktaras G.Janužis.

Jis tikina, kad dantų implantacijoje alerginių reakcijų nepastebėta, ir priduria, kad alergiją žmonėms gali sukelti tiek organinės, tiek ir neorganinės medžiagos.

Ligos ne visuomet trukdo

Netiesa, kad implantaciją galima atlikti tik visiškai sveikiems žmonėms. Tokių tarp mūsų yra vos vienas kitas.

„Yra daug ligų, kurias sugebame valdyti, kontroliuoti. Pavyzdžiui, cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos bei dar daug kitų labai paplitusios, ir turime daug pacientų, sergančių jomis. Prieš imdamiesi atkurti kramtymo funkciją, analizuojame, kaip ligonis jaučiasi, kontroliuoja ir valdo ligą, ar nėra dekompensuotas“, – aiškina odontologijos klinikos vadovas G.Janužis.

Taip pasakytina ir apie sergančiuosius onkologinėmis ligomis. Jiems implantacija visiškai nepavojinga, juolab kad, pavyzdžiui, dėl ligos pašalinta apatinio žandikaulio dalis rekonstruojama titaninėmis plokštėmis.

„Tai niekuo nesiskiria nuo implanto, – pabrėžia G.Janužis. – Svarbu atkreipti dėmesį į onkologiniam ligoniui taikomą chemoterapiją, spindulinį gydymą. Tokiais atvejais reikia priimti racionalius sprendimus.“

Net osteoporozė netrukdo dantų implantui prigyti. Dėl pastarosios ligos lūžus šlaunikaulio kakleliui ligoniams implantuojami titaniniai klubo sąnario endoprotezai ir žmogus vėl gyvena visavertį gyvenimą.

„Kol žmogus gyvas, kol vyksta regeneraciniai procesai, tol tai įmanoma, nes nuolat atsinaujina mūsų oda, visi kiti audiniai, kaulai – taip pat“, – apie implantų integraciją į organizmą aiškina mokslų daktaras G.Janužis.

Kaulą gali priauginti

Dantims protezuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto nustatyta suma skiriama tik pensininkams ir vaikams iki 18 metų bei neįgaliesiems. Ligonių kasos gali kompensuoti dantų gydymą implantais ir tada, kai nustatoma apatinio žandikaulio reikšminga atrofija, ir išimamas protezas nesilaiko.

„Jei trūksta kaulo, stengiamės naudoti biologinius metodus, o ne cheminius. Vienas tokių – kaulo priauginimas. Mes tai sugebame“, – džiaugiasi G.Janužio klinikos vadovas.

Už cheminius kaulų pakaitalus daug pranašesni transplantatai, kai paimama dalis kaulo iš paties ligonio arba iš kaulų banko. Jame saugomi mirusių donorų kaulai ir iš jų pagaminti produktai. Tai, tikina G.Janužis, yra saugu, nes naudojamos tik mineralinės medžiagos karkasas.

„Jau keleri metai kaului atkurti taikome naujausią metodą – transplantatus, kuriuos gaminame patys iš paciento kraujo. Juos naudojame ir minkštųjų audinių rekonstrukcijai, netgi veidui atjauninti. Iš kraujo pagaminame serumą – natūralų preparatą, kuris sugrąžina veidui šiek tiek jaunystės. Tai ne botulinas ir ne hialurono rūgštis, kurie blokuoja veido nervinius impulsus, ir raumenys sustingsta“, – aiškina gydytojas G.Janužis.

Serumas suaktyvina ląstelių atsinaujinimą. Tai tinka ir kaulo, ir minkštųjų audinių – raumenų ląstelėms.

Žmogaus organizme nuolat vyksta kaita: vienos ląstelės sunyksta, jų vietą užima kitos. Bėgant metams ši pusiausvyra sutrinka, nes lėtėja nykstančio audinio atsikūrimas.

„Panaudojant kraujo plazmą efektas veide išryškėja po trijų procedūrų. Kaulas regeneruojasi dar greičiau“, – nauju metodu džiaugiasi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikoje dirbantis G.Janužis.

Per valandą – blefas

Yra galvojama, kad, kramtymo funkciją atkūrus implantais, jais rūpintis nebereikės. Tai dar vienas mitas.

Dažniausiai dantų netenkama todėl, kad jais nesirūpinima, nesilaikoma burnos higienos. To reikia ir po implantacijos, nes kiekvienas žmogus sensta, dantenos tampa neatsparios infekcijoms, išsivysto uždegimas. Implantai į tai reaguoja, jiems tai kenkia.

„Implantacija yra sėkminga ne tada, kai implantas prigijo, o tada, kai jis funkcionuoja bent penkerius metus“, – pastebi gydytojas G.Janužis.

Jis pripažįsta, kad implantas gali neprigyti dėl daugybės priežasčių. Pagrindinės siejamos su implantacijos procedūra, pačiu implantu ar paciento higieniniais įpročiais, gyvensena, ligomis. Labai neigiamą įtaką daro rūkymas. Nikotinas spazmuoja po implantacijos besiformuojančias kraujagysles, o tai labai kenkia.

Gydytojas G.Janužis kritikuoja reklamą, kai skelbiama, kad naujus dantis galima turėti per valandą. Kone tiek laiko užtrunka pirmoji konsultacija, kai apžiūrima paciento burna, dantys, aptariamas protezavimo būdas, nekalbant apie implanto osteointegraciją ir kitą būtiną laiką.

„Kad ir kaip būtų pritaikytas implanto paviršius prigyti, proceso nepagreitinsi, kaip nepagreitinsi nėštumo, arba, gimus ankstukui, turėsi rūpesčių“, – palygina G.Janužis.

Apie garantiją

Dar vienas mitų – garantija visam gyvenimui.

„Ar gydytojas pulmonologas, išgydęs pacientą nuo plaučių uždegimo, gali garantuoti, kad šia liga jis daugiau niekada nebesusirgs?“ – ironizuoja gydytojas odontologas G.Janužis.

Jo klinikos medikai pacientų dantų būklę po protezavimo stebi metus. Kai viskas gerai, garantuoja, kad, laikantis dantų ir burnos priežiūros taisyklių, penkerius metus galima būti ramiems. Ir tai – tik dėl implanto.

„Jei išsivystys burnos ertmės uždegimas, kraujuos dantenos, (dėl to dantų netenkama), galima prarasti ir implantą, – nuo pacientų nieko neslepia G.Janužis. – Implantas bus geras, bet nebegyvens paciento organizme, kuris jį išstums.“

G.Janužio odontologijos klinikoje naudojami daugybės gamintojų implantai: skirtingų medžiagų, dizaino, paviršiaus. Kokį pasirinkti, aptariama su pacientu, išklausius jo norus ir lūkesčius bei išaiškinus visas galimybes ir padarinius.

Odontologų pacientams, anot mokslų daktaro G.Janužio, labai kenkia implantų reklama.

„Ateina žmogus ir sako: man reikia būtent tokio implanto. Dažniausiai prašo plačiausiai reklamuojamų. Tačiau žmogus negali turėti kompetencijos vertinti šį specifinį gaminį, kurį būtina parinkti ir pritaikyti labai atsakingai“, – pabrėžia G.Janužis.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų