- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Neįgaliesiems teigiant, kad sveikatos ir reabilitacijos paslaugos jiems praktiškai neprieinamos, Sveikatos apsaugos ministerija ketina situaciją keisti – planuojamos didelės europinės investicijos, žadami „žalieji koridoriai“, kurie suteiktų pirmumo teisę naudotis paslaugomis.
Sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė tikisi, kad medicinos įstaigų infrastruktūros atnaujinimui lėšų bus gauta iš Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (Recovery and Resilience Facility, RRF).
„Šioje finansinėje perspektyvoje iš RRF ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų numatome tikrai labai nemažas lėšas sveikatos priežiūros įstaigų infrastruktūrai. Ir ketiname tarp sąlygų ir kriterijų numatyti pritaikymo neįgaliesiems klausimą. Pasistūmėsime į priekį“, – šią savaitę Seimo Neįgaliųjų teisių komisijoje žadėjo D. Jankauskienė.
Viceministrė neįgaliesiems taip pat žada „žaliuosius koridorius“ paslaugoms gauti.
„Kai kurių sričių ir ligų žmonės, tame tarpe ir neįgalieji, galėtų gauti pirmumo eile tas (reabilitacijos – BNS) paslaugas, nes uždelsimas duoda labai prastą rezultatą. Tai įvertinsime“, – tvirtino D. Jankauskienė.
Komisijos pirmininkė Monika Ošmianskienė siūlo per medicinos įstaigų vadovų metinius vertinimus aiškintis, kiek jie asmeniškai prisidėjo ir rūpinosi, kad vadovaujama įstaiga būtų draugiška žmonėms su negalia.
SAM Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė informavo, kad iš 400 pirminės sveikatos priežiūros įstaigų 200 turėjo galimybę gauti ES finansavimą ir savo infrastruktūrą pritaikyti neįgaliųjų poreikiams. Pasak jos, 12 rajoninių ligoninių tam tikslui yra gavusios tikslinį finansavimą.
Tačiau, M. Ošmianskienės teigimu, tų investicijų nesimato arba jos visos nukreipiamos į infrastruktūrą ir nebelieka įrangai.
„Skiriama lėšų fragmentiškai vieniems kitiems. Jeigu tas visas pinigų sumas sudėtume, bendra suma gautųsi gana didelė, o rezultato neturime iš esmės praktiškai nė vienoje ligoninėje“, – apgailestavo komisijos vadovė.
Lietuvos negalios organizacijų forumo direktorė Henrika Varnienė įstaigose, kurios yra gavusios finansavimą pritaikyti jas neįgaliesiems, siūlo papildomai investuoti ir į medikų, dirbančių su neįgaliaisiais, mokymus.
„Personalą mokyti priimti žmones su negalia. Išmokyti šiek tiek žmogiško požiūrio į skirtingus pacientus (...) Žmonėms su negalia reabilitacija dažnai yra būtina kiekvienais metais, kad jų ligos neprogresuotų“, – tvirtino H. Varnienė.
Lietuvos negalios organizacijų forumo atstovė Margarita Čeigienė pabrėžė, kad ne visada infrastruktūra, pritaikyta neįgaliesiems, galima pasinaudoti. Anot jos, tai ypač tai aktualu žiemą, kai keltuvai būna apsnigti.
Lietuvos Alzheimerio ligos asociacijos prezidentė Daiva Rūta Vadauskaitė atkreipė dėmesį į neįgaliesiems skirtus takelius.
„Nusileidimo takelių statumas kartais pribloškia – nebent alpinistas užliptų, o ne neįgaliojo vežimėlis užvažiuotų“, – teigė D. R. Vadauskaitė.
Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto Urbanistikos katedros profesorius Gintaras Stauskis BNS nurodė, kad pasitelkę neįgaliuosius, ekspertai jau du kartus – 2013 ir 2018 metais – vertimo, kaip kai kurie viešieji pastatai, įskaitant Santaros klinikas ir Mykolo Marcinkevičiaus ligoninę, pritaikyti žmonėms su negalia.
Pasak G. Stauskio, Santaros klinikose ir Mykolo Marcinkevičiaus ligoninėje patalpų pritaikymas neįgaliųjų poreikiams skiriasi, o tai lemia pastatų statybos laikas.
„Pastatų, kurie statyti praeitame ar net užpraeitame amžiuje, struktūra kitokia ir juos pritaikyti sunkiau nei šiandieninius“, – tvirtino architektas.
Tačiau jis pabrėžė, kad ir seną pastatą, įdėjus tam tikrų pastangų ir finansų, galima tinkamai pritaikyti neįgaliesiems.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno regiono gydymo įstaigose didinamas COVID-19 lovų skaičius
COVID-19 situacija Kauno regione išlieka sudėtinga, todėl nuo rytojaus regiono gydymo įstaigose didinamas COVID-19 lovų skaičius. ...
-
Koronaviruso situacija Lietuvoje: kuriose vietovėse saugiausia?
Epidemiologai ne kartą yra sakę, kad mažiausiai koronaviruso galėsime bijoti, kai 70 procentų šalies gyventojų bus pasiskiepiję, deja, iki to dar toloka. Tad „nebelikus sienų“ tarp savivaldybių ir kilus norui keliauti savaitgalį ar...
-
Lietuvoje – dar 450 britiškosios ir du Pietų Afrikos koronaviruso atmainų atvejai
Lietuvoje nustatyti dar 450 britiškosios ir du Pietų Afrikos koronaviruso atmainų atvejai, ketvirtadienį pranešė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL). ...
-
Premjerė: labiausiai nerimą kelia pilnėjančios ligoninės4
Labiausiai nerimą keliantis rodiklis yra ne naujų koronaviruso atvejų skaičius, o pilnėjančios ligoninės, sako premjerė Ingrida Šimonytė. ...
-
Norint pasinaudoti turinčiųjų imunitetą lengvatomis, reikės e. sveikatos ar gydytojo įrašo3
Įsigaliojus tvarkai, kai imunitetą įgiję žmonės turi laisvesnes karantino sąlygas nei jo neturintieji, imunitetą nuo koronaviruso reikės pagrįsti e. sveikatos arba gydytojo dokumentu. ...
-
I. Šimonytė: stengsimės, kad masinė vakcinacija visose šalies savivaldybėse prasidėtų panašiu metu2
Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad bus stengiamasi, jog visose šalies savivaldybėse masinė vakcinacija prasidėtų panašiu metu. Visgi ministrė pirmininkė pripažįsta kol kas negalinti pasakyt tikslios datos, kada prasidės masin...
-
Ekspertai: neleiskime pandemijai ir antivakseriams sugriauti tai, ką pasiekėme per 30 metų3
Balandžio 26 - gegužės 2 dienomis bus minima Europos imunizacijos savaitė, kuriai Pasaulinės sveikatos organizacija (PSO) šiemet skyrė šūkį „Vakcinos mus suartina“. Pasak sveikatos priežiūros ekspertų, per keliasdeši...
-
COVID-19 Klaipėdoje: startuoja elektroninė registracijos vakcinavimui sistema6
Klaipėdoje startuoja elektroninė registracijos sistema, skirta norintiems pasiskiepyti nuo COVID-19 infekcijos. Užsiregistruoti internetu galima interneto svetainėje vakcinavimasklaipedoje.lt. ...
-
Studentai prašo būti įtraukti į skiepijimo nuo koronaviruso prioritetų sąrašą
Lietuvos studentų sąjunga (LSS) nepritaria svarstymams, kad prie įprastinių studijų galėtų būti grįžtama paskiepijus nuo COVID-19 tik dėstytojus bei prašo įtraukti į prioritetų sąrašą ir studentus. ...
-
A. Dulkys: ligoninės gali spręsti, ar įsileisti imunitetą turinčius lankytojus
Įsigaliojus leidimui globos įstaigose ir ligoninėse pacientus lankyti imunitetą įgijusiems žmonėms, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, jog dėl to galės nuspręsti kiekviena įstaiga. ...