LSMU profesorė: dauguma infekcijų gali sukelti sepsį

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Studentų mokslinės draugijos Intensyviosios terapijos būrelis, vadovaujamas prof. Dalios Adukauskienės, jau šeštus metus iš eilės organizavo renginių ciklą, skirtą Pasaulinei sepsio dienai paminėti. Ciklo renginių metu visuomenės nariai skatinti asmeniškai prisiimti atsakomybę už savo gyvenimo būdą, tausojant sveikatą ir saugant ją nuo sepsio galimybės. Sveikatos priežiūros specialistams primintos aktualiausios su sepsiu susijusios medicininės žinios.

Anot LSMU prof. D. Adukauskienės, pasaulyje nuo sepsio kas 3,5 sekundes miršta žmogus, – tai yra apie 9 mln. mirčių kasmet.

„Ši organizmo būklė gali išsivystyti kiekvienam, tačiau infekcijų profilaktika, ankstyva diagnostika ir gydymas gali užkirsti kelią sepsiui“, – sako LSMU ligoninės Kauno klinikų Intensyviosios terapijos klinikos gydytoja prof. D. Adukauskienė. Ji primena, jog sepsis dažnai suprantamas kaip kraujo užkrėtimas, tačiau toks supratimas nėra tikslus.

Šiuo metu sepsis apibrėžiamas kaip gyvybei pavojų kelianti būklė dėl iškreipto organizmo atsako į infekciją, kuriai būdingas organų funkcijų sutrikimas. Esant normaliam imuniniam atsakui, funkcijų sutrikimai neturėtų įvykti. Kitaip tariant, tai yra nenormali imuninės sistemos reakcija į organizme esančią infekciją, kai imuninis atsakas toks stiprus, kad pažeidžia savus audinius ir organus, taip sukeldamas jų funkcijų sutrikimą. Gyvybei pavojingas sepsis gali prasidėti įprasta infekcija: žaizda, gripu, plaučių uždegimu, šlapimo organų infekcija ar kitomis iš pažiūros gyvybei nepavojingomis ligomis.

Normaliomis sąlygomis imuninė sistema kovoja su infekcija jos vietoje ir stabdo bakterijų plitimą į kitus organizmo audinius. Yra aktyvuojamos fagocitinės ląstelės, uždegimą skatinantys mediatoriai, kurių paskirtis – naikinti mikroorganizmus, sustabdyti infekcijos plitimą ir vystymąsi, pakenkiant organizmo funkcijoms. „Jei dėl pavėluoto imuninio atsako infekcija spėja išplisti, imuninė sistema nespėja su ja kovoti. Tuomet imuninis atsakas tampa labai pavojingas, pažeidžiantis ne tik infekcijos paveiktus audinius, bet ir sveikuosius“, – įspėja Kauno klinikų profesorė.

Kauno klinikų atstovės Eglės Audickaitės teigimu, moksliniai tyrimai rodo, kad įtarus sepsį ir pradėjus anksti ir tinkamai jį gydyti, mirštamumą nuo sepsio galima sumažinti net 30 procentų. Ankstyva sepsio diagnostika tampa auksiniu standartu, norint suvaldyti šią grėsmingą būklę.

Gydytoja prof. D. Adukauskienė vardija pagrindinius sepsio simptomus, – didelį silpnumą, karščiavimą arba sumažėjusią kūno temperatūrą, šaltkrėtį, pamėlusią odą, sąmonės sutrikimą, sunkumą kvėpuojant, padažnėjusį širdies plakimą. „Įtarus sepsį, privaloma kuo skubiau kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą. Esant tokiai būklei, delsimas gali sukelti gyvybei pavojingas komplikacijas: sepsinį šoką, daugelio organų pažeidimus ar mirtį.

Kadangi beveik kiekviena infekcija gali privesti prie sepsio, svarbi yra infekcijų prevencija ir tinkamas imuniteto stiprinimas. Tai – tinkama higiena, lėtinių ligų sekimas ir tinkamas gydymas, sveikas gyvenimo būdas, žalingų įpročių atsisakymas. Prasidėjus bet kokiai infekcijai, būtinas gydytojo rekomendacijų laikymasis ir, savaime aišku, sepsio požymių žinojimas“, – pabrėžia prof. D. Adukauskienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių